خانه / سلامت / ماجرای ابتلای اهالی یک روستا به ایدز + توضیحات وزارت بهداشت

ماجرای ابتلای اهالی یک روستا به ایدز + توضیحات وزارت بهداشت

سلامت نیوز: در حالی که اخباری از سوی برخی خبرگزاری ها منتشر شد که برخی اهالی روستا به ویروس ناشناخته مبتلا شده اند و این بیماری ایدز نیست اما وزارت بهداشت ابتلای برخی اهالی این روستا به ویروس HIV را پذیرفته است ولی در تعداد مبتلایان به این بیمای تشکیک وارد کرده و توضیحی هم درباره نحوه ابتلای آنها به این بیماری نداده است و این سوال وجود دارد که چطور اهالی یک روستا در معرض این بیماری قرار گرفته اند. توضیحات مسوولین وزارت بهداشت باید شفاف تر باشد تا ابعاد ماجرا برای مردم روشن شود تا مردم دچار ترس در اینباره نشوند.

به گزارش سلامت نیوز، امروز اخباری مبنی بر تجمع مردم روستای چنارمحمود مقابل فرمانداری و شبکه بهداشت و درمان شهرستان لردگان در استان چهارمحال و بختیاری منتشر شد که تجمع کنندگان مدعی بودند که خانه بهداشت به دلیل آزمایش قند خون با استفاده از سرنگ آلوده ، بیش از ۳۰۰ نفر از اهالی روستا را به ایدز مبتلا کرده است. به دنبال انتشار این خبر دکتر محمد مهدی گویا رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت ابتلای تعداد زیادی از اهالی این روستا به ایدز را تکذیب کرد و عنوان کرد که معدودی از اهالی این روستا مبتلا به این عفونت هستند که راه های ابتلای آنها کاملا مشخص است و تحت مراقبت و درمان قرار دارند و به هیچ عنوان، انتقال عفونت از طریق آزمایش های تشخیصی و … در میان آنها، صحت ندارد. این در حالی است که رئیس کل دادگستری استان چهارمحال و بختیاری از تشکیل پرونده قضایی و دستگیری بهیار خانه بهداشت مذکور خبر داده است. برای روشن شدن ابعاد ماجرا با رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت گفت و گو کردیم که در زیر می خوانید:

دکتر کیانوش جهانپور در گفت و گو با خبرنگار سلامت نیوز، در واکنش به اخبار ابتلای ۳۰۰ نفر از اهالی روستای چنارمحمود به ایدز از طریق آزمایش قند خون با سرنگ آلوده در خانه بهداشت، گفت:« وزارت بهداشت از یک ماه گذشته در جریان ابتلای تعدادی از افراد ساکن این روستا به ویروس HIV قرار گرفته است و تیم وزارت بهداشت در آنجا مستقر شده و غربالگری و شناسایی منشا و راه های انتقال این بیماری را مطالعه کردند.»

وی خاطرنشان کرد:« اینکه امروز چه اتفاقی افتاد و چه افرادی در این قصه نقش داشتند که به این شایعات و انتقال مطالب کذب دامن زدند یک موضوع دیگری است که قطعا نیازمند بررسی امنیتی و قضایی خواهد بود و دستگاه های مربوطه در این خصوص اقدامات لازم را خواهند کرد ولی به هیچ وجه هم تعداد افراد مبتلا یه این ویروس صحت ندارد و هم منشا ابتلای این افراد که آزمایش قند خون با سرنگ آلوده اعلام شده، صحت ندارد.»

وی افزود:« تعداد محدودی از اهالی این روستا به این ویروس مبتلا شده اند که با اقداماتی که تیم مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت انجام دادند به تمامی آنها اطلاع رسانی شده است که هرکدام از این افراد از چه مسیری به نوعی به این ویروس آلوده شده اند. البته غربالگری در این رابطه ادامه دارد که اگر احیانا افراد دیگری هم آلوده به این ویروس شده باشند شناسایی شوند ولی براساس اصول و قواعد اخلاق پزشکی ما به هیچ وجه نمی توانیم اطلاعات شخصی و خصوصی بیماران و افراد آلوده به ویروس را منتشر کنیم.»

وی تاکید کرد:« موضوع انتساب مجعول منشا این بیماری به خانه بهداشت و اقدامات غربالگری و آزمایشات قندخون را قطعا پیگیری قضایی خواهیم کرد و فرد یا افرادی که در انتشار این شایعه نقش داشته اند حتما شناسایی می شوند. فکر می کنیم علاوه بر جهل، احتمالا اقدامات مغرضانه ای در انتشار این خبر کذب نقش داشته است.»

وی در پاسخ به اینکه سیستم غربالگری بیماری های همچون دیابت در خانه های بهداشت به چه صورتی است، گفت:«غربالگری معمول و یا به صورت عمومی در این رابطه نداریم ولی ممکن است که افراد در مراجعاتی که داشته باشند تست سریع قند خون با دستگاه گلوکومتر از آنها گرفته شود که البته وسایل آن استریل است و به هیچ وجه امکان انتقال هیچ بیماری ای از این مسیر وجود ندارد ولی هیچ کمپین یا بسیج ملی یا اقدامی برای غربالگری عمومی نداشته ایم.»

وی تاکید کرد:« ۴ هفته است که تیم وزارت بهداشت در این روستا مستقر و در حال کار میدانی هستند اینکه بعد از یک ماه ناگهان از چه منبعی یک خبر کاملا کذب با تعدادی که صحت ندارد منتشر شود قطعا دست هایی در کار است که علاوه بر جهل افراد می تواند نوعی برخوردهای مغرضانه و تعمدانه را هم داشته باشد و از منشا انتشار این خبر دقیقا اطلاعی نداریم ولی دستگاه های امنیتی قطعا این موضوع را پیگیری خواهند کردند که منشا این خبر را شناسایی کنند.»

وی در پاسخ به اینکه آیا واقعا تعداد ۳۰۰ نفر از اهالی این روستا به ایدز مبتلا شده اند، گفت:« ما آماری که داریم حتی از این عدد خیلی کمتر است ولی منتظریم غربالگری کامل شود و بعد از نتایج نهایی می توانیم میزان آمار ابتلای افراد به این ویروس را به طور دقیق اعلام کنیم ولی آماری که از مبتلایان به این بیماری داریم بسیار کمتر از آماری است که در اخبار منتشر شده است.»

گفتنی است در حالی که اخباری منتشر شد که برخی اهالی روستا به ویروس ناشناخته مبتلا شده اند و این بیماری ایدز نیست اما وزارت بهداشت ابتلای برخی اهالی این روستا به ویروس HIV را پذیرفته است ولی در تعداد مبتلایان به این بیمای تشکیک وارد کرده و توضیحی هم درباره نحوه ابتلای آنها به این بیماری نداده است و این سوال وجود دارد که چطور اهالی یک روستا در معرض این بیماری قرار گرفته اند. توضیحات مسوولین وزارت بهداشت باید شفاف تر باشد تا ابعاد ماجرا برای مردم روشن شود تا مردم دچار ترس در اینباره نشوند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.