خانه / سلامت / مخالفت های سیاسی با ارائه طرح "ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال"

مخالفت های سیاسی با ارائه طرح "ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال"

سلامت نیوز:عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی آخرین وضعیت لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان و طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر۱۳ سال را تشریح کرد.

به گزارش سلامت نیوز، طیبه سیاوشی در گفت و گو با پانا، درباره آخرین وضعیت تصویب لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان گفت: این لایحه از آنجایی که اهمیت بسیاری دارد، در دستور کار کمیسیون قرار گرفته است و حساسیت بالایی دارد. در روند تصویب این لایحه دستگاه های زیادی هستند که باید با کمیسیون قضایی مشارکت داشته باشند.

وی ادامه داد: تصویب کامل این لایحه به سال بعد موکول می شود. مجلس کمیسیون های تخصصی دارد، لایحه حمایت از کودکان اول باید به تصویب کمیسیون قضایی برسد و بعد از تصویب در این کمیسیون، لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان به کمیسیون های فرعی داده می شوداین لایحه بعد از تصویبی در کمیسیون اصلی و فرعی به صحن علنی برده می شود که در آنجا نیز باید مراحلی را طی کند. در نتیجه برای تصویب کامل لایحه به مدت زمان بیشتری نیاز داریم .

سیاوشی افزود: از آنجایی که تا دوماه دیگر بودجه دولت به صحن علنی مجلس شورای اسلامی می آید، تمام کمیسیون ها کارهای دیگر خود را متوقف می کنند.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس درباره آخرین وضعیت طرح ممنوعیت ازدواج دختران زیر ۱۳ سال نیز گفت: طرح افزایش سن حداقلی دختران در هفته پیش طی جلسه ای بررسی شد. بخش هایی از جامعه با این طرح مخالفت دارند. این جریان اصلا سیاسی نیست، اما در حال حاضر مخالفت هایی که با این طرح شده است جنبه سیاسی دارند. این کودکان با ازدواج از تحصیل محروم می شوند و در آینده نیز همین چرخه روی کودکانشان هم اجرا می شود.

عضو فراکسیون زنان مجلس ادامه داد: ما تمام تلاشمان این است که بتوانیم سن ازدواج را برای دختران به ۱۵ سال برسانیم. در حال حاضر کسانی را داریم که بالای سی سال ازدواج می کنند، پس چرا باید در جامعه ای که با افزایش سن ازدواج مواجه هستیم، کودکان ما در سنینی کمتر از ۱۵ سال ازدواج کنند.

وی افزود: ما مستنداتی را جمع آوری کرده ایم و به عنوان پشتیوانه ای برای حمایت از طرحمان در زمان ارائه استفاده خواهیم کرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت:بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر زهرا عبداللهی در سفر به زاهدان و در بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت، آموزش های کارشناسی به زبان های بومی و محلی را از بهترین تکنیک های ارتقای سواد تغذیه ای در کشور عنوان کرد و گفت: تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های محلی در استان سیستان و بلوچستان الگویی کشوری است. وی با اشاره به اینکه مصرف شکر و غذاهای پرچرب به عنوان دو الگوی غذایی نامناسب در ایران رواج بیشتری دارد، خاطر نشان کرد: برخی از الگوهای نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. وی ادامه داد: تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن باید از چربی ها تامین شود و دریافت بیش از این مقدار چربی، منجر به اضافه وزن، چاقی و حرکت کردن به سمت بیماری ها و ریسک فاکتورهای بیماری زا خواهد شد. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. وی تاکید کرد: برخی از بیماری های غیر واگیر که در این استان ها رایج است، به دلیل رژیم غذایی نامناسب شیوع پیدا کرده و بر اساس سند بهبود تغذیه ایران، تمامی مراجعین به مراکز خدمات جامع سلامت، باید خدمات مشاوره را از کارشناسان تغذیه مستقر در مراکز دریافت کنند. عبداللهی در ادامه افزود: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور است و الگوی نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: امروزه با مصرف تنقلات، فست فودها و تغییر سبک زندگی مردم، مقادیر بیشتری از چربی، نمک و قند وارد بدن انسان می شود. گفتنی است، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این سفر، از مراکز خدمات جامع سلامت امام رضا(ع)، حضرت ولی عصر(عج) و مرکز حضرت ابوالفضل (ع) بازدید و از خدمات فعال کارشناسان تغذیه در سطح مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر کرد.