خانه / اخبار پزشکی / مردم از طرح تحول سلامت رضایت دارند/ عینک بدبینی را بردارید

مردم از طرح تحول سلامت رضایت دارند/ عینک بدبینی را بردارید

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سید حسن هاشمی با حضور در برنامه تلویزیونی «ثریا» که از شبکه یک سیما روی آنتن رفت، به دفاع از اقدامات دولت یازدهم در حوزه سلامت پرداخت.

وی در ابتدا با عنوان این مطلب که باید ببینیم طرح تحول سلامت چه برکاتی داشته و چقدر توانسته است رضایتمندی مردم را فراهم کند، گفت: یکی از کارهای ارزشمند در حوزه سلامت این بود که توانستیم رقمی بین ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان زیرمیزی را حذف کنیم.

هاشمی با اشاره به نابرابری هایی که در تعرفه های رشته های مختلف پزشکی وجود داشت، افزود: ۵۷۰ بیمارستان دولتی در معرض ورشکستگی بودند که ناشی از طرح خودگردانی بیمارستان ها بود.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که هزینه یک شب تخت در بیمارستان دولتی قبل از اجرای طرح تحول سلامت ۴۵ هزار تومان بود، گفت: کجا می توان در تهران با ۴۵ هزار تومان یک تخت پیدا کرد که در کنار آن خدمات ارائه بدهد.

وی با بیان این مطلب که نرخ جراحی لوزه المعده ۱۸ هزار تومان بود، افزود: این رقم پول آژانس هم نمی شود. بنابراین، ۳۰۰ درصد افزایش تعرفه دادیم که به ۶۶ هزار تومان برسد.

هاشمی با اشاره به اینکه ۳۵۰ درصد تعرفه زایمان طبیعی را افزایش دادیم، گفت: چون آمار سزارین زیاد شده بود.

به گفته وزیر بهداشت، متوسط رشد تعرفه های جراحی ۱۲۰ درصد بوده است.

وی افزود: ۴ سال بود که ضریب K جراحی ثابت مانده بود.

وزیر بهداشت گفت: عملکرد ما این بود که تخت‌های بیمارستان را اضافه کنیم و توزیع پزشک را درست انجام دهیم تا با بخش خصوصی رقابت کنیم، بطوریکه حداقل ۴۰ هزار تخت بیمارستانی را طی دو سال اخیر نوسازی کرده ایم.

وی با بیان این مطلب که نمی شود یک بند از سیاست های کلی سلامت را بگویید و بقیه را نگویید، افزود: اولین نکته در این سیاست ها، تامین منابع مالی پایدار است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه نرخ تورم سلامت با تورم عمومی متفاوت است، ادامه داد: نرخ تورم سلامت ۱.۴ برابر نرخ تورم عمومی است.

هاشمی به بخش خصوصی در حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: بخش خصوصی مورد اقبال مردم و نرخ آن چند برابر بخش دولتی است درصورتی که نباید حداکثر بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد باشد اما زمانی این امر محقق می شود که بخش دولتی کارآمد و قوی باشد.

وی افزود: در طرح تحول سلامت، تمام وقتی پزشکان افزایش یافت به گونه ای که قبل از اجرای این طرح، فقط ۵ درصد پزشکان طرحی در بیمارستان های دولتی فعالیت داشتند اما امروز ۱۰۰ درصد در بخش دولتی خدمت می کنند.

وزیر بهداشت خطاب به مجری برنامه ، گفت: اگر به جامعه پزشکی لطف دارید و می گویید که بیش از ۹۰ درصد آنها انسان های شریفی هستند چرا یک برنامه مثبت برای آنها نساختید و در پی تخریب و حمله به آنها عمل کردید.

وی افزود: برای عمل جراحی قلب باز یا عمل ستون فقرات که ۱۶ ساعت طول می کشد قبل از اصلاح تعرفه ها حداکثر ۲۰۰ هزار تومان به پزشکان پرداخت می شد آن هم بعد از ۶ ماه یا یک سال این پول به او داده می شد.

هاشمی گفت: افراد متخلف در همه لباس ها و همه قشرها وجود دارند، اگر درآمد پزشکان بالا است سیستم مالیاتی را اصلاح کنید. با نظام مالیاتی صحیح می توان درآمد بالا را کنترل کرد.

وزیر بهداشت با عنوان این مطلب که شاخص پرداخت مستقیم از جیب مردم برای نخستین بار در کشور از ۵۳ درصد به ۴۰ درصد کاهش یافت، افزود: بنیادی ترین محورهای طرح تحول سلامت، کاهش پرداختی از جیب مردم است.

وی ادامه داد: ۲۲۰۰ پزشک عمومی و متخصص در مناطق محروم در قبل از طرح تحول سلامت به ۵۷۴۹ نفر افزایش یافت که در ۳۳۸ بیمارستان و ۳۳۱ شهر محروم حضور دارند. قبل از طرح تحول فقط ۵ درصد از پزشکان طرحی در بیمارستان ها می ماندند و بقیه مطب می زدند زیرا پول مناسبی به آنها پرداخت نمی شد و آنها از مردم می گرفتند.

هاشمی افزود: در حال حاضر ۸۴۳ پزشک مقیم در ۴۱۲ بیمارستان حضور دارند البته در بیمارستان های کمتر از ۱۰۰ تخت بیمارستانی ممکن است پزشک مقیم نباشد.

وی گفت: اقبال پزشکان از حضور در بخش دولتی از ۱۸ به ۴۷ درصد افزایش یافته و تعداد زیادی از آنها مطب خود را تعطیل کردند و به بخش دولتی آمدند اما بیمه ها در پرداخت مطالبات آنها تاخیر دارند.

وزیر بهداشت افزود: ۵۰۸۰ پایگاه سلامت، ۱۹۰۲ مرکز جامع خدمات سلامت و ۲۵۰۰ خانه بهداشت جدید در قالب طرح تحول سلامت در کشور ساخته شد. همچنین، به ازای هر ۳ هزار نفر یک مراقب سلامت بکار گرفته شد. پایگاه های سلامت به ازای هر ۶ تا ۱۲ هزار و ۵۰۰ نفر ایجاد شدند که در آنها پزشک حضور ندارد و ۴ مراقب سلامت به مردم خدمات ارائه می دهند البته در برخی از انها پزشکان خانواده حضور دارند.

وی گفت: در روستاها به ازای هر ۱۰۰۰ نفر یک خانه بهداشت با دو بهورز خانم و آقا وجود دارد و هیچ شهری نیست که خانه بهداشت نداشته باشد. برای اولین بار برای ۱۱ میلیون نفر حاشیه نشین خدمات بهداشتی ارائه شد. ۲ میلیون متر مربع از فضاهای بیمارستانی نوسازی و بازسازی شدند و ۱۲۹۰۷ تخت جدید بیمارستانی جدید در سه سال گذشته ساخته شد.

وزیر بهداشت ادامه داد: در حوزه ساخت تخت های ویژه به اندازه ۵۰ درصد از تخت های ویژه کل کشور در این سه سال تخت جدید ساخته شد.

هاشمی با عنوان این مطلب که با بهانه گیری مشکلات حل نمی شود و تعداد ما کم اما مشکلات و دشمنان ما زیاد است، افزود: در حال حاضر هفته وحدت است و باید منافع ملی را در نظر گرفت و مشکلات مردم را با تدبیر حل کرد. زیرا، پیشرفت کشور با گفتن نقطه ضعف ها میسر نیست و باید نقاط قوت دولت ها را بنا به فرموده های مقام معظم رهبری و امام راحل بگوییم.

وزیر بهداشت در پایان با اشاره به نظرسنجی برنامه و همچنین ارائه فیش های حقوقی برخی پزشکان و گزارش هایی که نشان داده شد، گفت: عینک بدبینی را بردارید، چون مردم این حرف ها را قبول نمی کنند، زیرا آنها از اجرای طرح تحول سلامت رضایتمندی دارند.

بر اساس نتایج نظرسنجی برنامه ثریا، ۴۶.۱۷ درصد مردم از اجرای طرح تحول سلامت رضایت داشتند.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

شیرین کننده های مصنوعی موجب پُرخوری می شود

طبق نتایج یک تحقیق جدید، شیرین کننده های مصنوعی می توانند موجب افزایش اشتها و در نهایت چاقی شوند.

پاسخی بگذارید