خانه / اخبار پزشکی / مسئولان به وعده جذب سالانه ۱۰هزار پرستار عمل کنند

مسئولان به وعده جذب سالانه ۱۰هزار پرستار عمل کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، اصغر دالوندی، با بیان اینکه مسئولان برای جذب سالانه ۱۰ هزار پرستار تا سال ۱۴۰۴ قول مساعد داده اند، گفت: تاکنون سازمان نظام پرستاری رایزنی‌های بیشماری با مسئولان از جمله کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، سازمان برنامه و بودجه و سازمان امور استخدامی  جهت جذب نیروی پرستاری و رفع مشکل کمبود نیروی پرستاری در مراکز درمانی داشته است.

وی با بیان اینکه مسئولین حاضر در این نشست ها با توجه به آمار و اطلاعات موجود و ارائه شده به حقانیت کمبود پرستار و جبران آن پی برده‌اند، اظهار داشت: هم‌اکنون ضریب پرستار حرفه‌ای نسبت به تخت بیمارستانی ۰.۸ است که باید این عدد به ۱.۵ تا ۱.۸ برسد که با وجود ۱۲۵ هزار تخت بیمارستانی حداقل به ۱۲۵ هزار پرستار هم نیاز است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری خاطر نشان کرد: این نسبت پرستار به تخت  در برخی مناطق نظیر سیستان و بلوچستان به  ۰/۲ تا ۰/۳ است اما با توجه به شرایط اقتصادی کنونی حاکم در کشور به نسبت ۱.۸ به توافق رسیده شد.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون ۱۰۰ هزار پرستار در مراکز درمانی فعالیت می‌کنند، افزود: این در حالی است که شمار تخت‌های بیمارستانی ۱۲۵ هزار تخت است از این‌رو مسئولان پذیرفته‌اند تا سال ۱۴۰۴ دست‌کم سالانه ۱۰ تا ۱۵ هزار پرستار جذب کنند.

دالوندی با بیان اینکه این قول را رئیس و نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس داده‌اند، ادامه داد: در حالی که این امر در بودجه محقق نشد اما این قول داده شده است که در کمیسیون تلفیق این موضوع جبران شود.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون همه نمایندگان و مسئولان از جمله مسئولان وزارت بهداشت، سازمان امور اداری و استخدامی، سازمان برنامه و بودجه و حتی کمیسیون اصل ۹۰ بر این موضوع تأکید دارند، افزود: جذب سالانه ۹۵۰۰ پرستار برای بیمارستان‌های موجود است اما با احتساب بیمارستان‌های تازه تاسیس سالانه به ۱۸ هزار پرستار نیاز است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری کشور تصریح کرد: کشور به ۱۵۰ هزار تخت بیمارستانی نیاز دارد که با احتساب  ۱.۵ پرستار برای هر تخت در مجموع به ۲۲۵ هزار پرستار نیاز است در حالی که هم‌اکنون ۱۱۰ هزار پرستار فعالیت می‌کنند و همه این‌موارد در شرایطی است که ۱۰ درصد پرستاران زن در مرخصی زایمان هستند و همچنین با طرح ارتقاء بهره‌وری می بایست ۲۰ درصد به نیروی پرستاری اضافه ‌شود که سالانه ۵۰۰۰ نفر بازنشسته می‌شوند، پس نیاز به جذب پرستار بیشتر می‌شود.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

ایران در مراقبت های اولیه سلامت یکی از بهترین های منطقه است

رئیس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: سیستم مراقبت های اولیه سلامت در ایران یکی از بهترین ها در منطقه است.

پاسخی بگذارید