خانه / سلامت / مطالبه مجلس از وزارت بهداشت درکاهش هزینه ها

مطالبه مجلس از وزارت بهداشت درکاهش هزینه ها

سلامت نیوز: عضو هیات رییسه مجلس با تاکید بر برقراری توازن درهزینه های حوزه سلامت، گفت: کاهش هزینه ها و پرداختی ها درحوزه سلامت مطالبه مجلس از وزارت بهداشت و درمان است.

به گزارش سلامت نیوز، اکبر رنجبرزاده درگفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول سلامت نقطه قوت حوزه سلامت در طول ۲ سال گذشته بوده است، گفت: این طرح توانسته تمامی آحاد جامعه را از خدمات دهی درحوزه سلامت راضی کند، همچنین هیچ گاه از خاطره ها پاک نمی شود که یکی ازموارد مهم تا پیش ازاجرای این طرح گلایه و اعتراض مردم در عدم توانایی پرداخت در هزینه های بیمارستانی بود.

نماینده مردم اسدآباد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مقطعی مردم ناتوان درپرداخت هزینه های درمانی و تهیه اقلام دارویی بودند، افزود: بنابراین با تکلیف دولت باید در پرداخت ۱۰ درصداز محل هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت و یک درصد ارزش افزوده مشکل اساسی در پرداخت هزینه های مردم کاهش پیدا می کرد که متاسفانه درابتدای اجرای طرح این موضوع تحقق پیدا نکرد.

وی ادامه داد: پس از گذشت چند سال درمجلس نهم مقادیر مصوب شده به ویژه یک درصد ارزش افزوده به حوزه سلامت اختصاص پیدا کرد و توانست به حوزه بهداشت ودرمان کشور جان دوباره ای بخشد، بنابراین مسئولان وزارت بهداشت با اجرای دقیق و بهتر طرح تحول سلامت پرداختی ها از جیب مردم را کاهش دادند.

رنجبرزاده با تاکید براینکه نمایندگان دراین دوره از مجلس به دنبال تعیین محل منابع هزینه شده در طرح تحول سلامت بودند، تصریح کرد: طبق برآورده های به عمل آمده از ۴۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار مربوط به ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها، کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت تعلق گرفته، یعنی اعتبار به طور کامل به این وزارتخانه اختصاص پیدا نکرده است؛ بنابراین نباید به دنبال چگونگی مصرف کردن منبعی بود که از ابتدا وجود نداشته است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه برای یکبار دولت، سلامت را دراولویت قرارداده است، گفت: نباید این موضوع را با چالش روبه رو کرد، اگر دولت از اولویت بهداشت و درمان کشور خارج شود؛ همه مردم دچارمشکل شده و نمی توان برای پرداختی ها از جیب مردم اقدام مثبتی را انجام داد.

رنجبرزاده با تاکیدبراینکه هزینه ها و پراختی ها درحوزه سلامت باید مدیریت شود، افزود: به طورحتم پرداختی ها درحوزه سلامت باید دارای کف و سقف مشخصی باشد، بنابراین کاهش هزینه ها ضروری بوده و این موضوع مطالبه مجلس از وزارت بهداشت است؛ از این رو نمودار هزینه و مصارف درعرصه درمان باید کاهش پیدا کند.

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه نظام ارجاع، پزشک خانواده و سطح بندی خدمات باید هرچه سریع تردرکل کشور اجرایی شود، تصریح کرد: مقدمات ساخت خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه های سلامت هم اکنون در کشور اجرایی می شود و این موضوع مقدمه ای بر توجه به امر بهداشت و نظام پزشک خانواده و سطح بندی است.

پایان پیام

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهدید مسافران مترو با اسلحه پلاستیکی

سلامت نیوز: فردی که برای نشستن روی صندلی مترو، مسافران را با اسلحه پلاستیکی تهدید کرده بود، در ایستگاه چهارراه ولیعصر دستگیر شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،روز گذشته مأموران انتظامی مستقر در ایستگاه مترو چهارراه ولیعصر از وقوع درگیری میان دو مسافر مترو باخبر شده و با حضور در محل به بررسی موضوع پرداختند. در بررسی های اولیه مشخص شد درگیری میان دو مسافر از داخل قطار آغاز شده و پس از پیاده شدن از آن نیز ادامه داشته است. همچنین در تحقیقات بعدی مأموران نیز مشخص شد که یکی از طرفین درگیری با اسلحه پلاستیکی و غصب عناوین، قصد ترساندن شهروندان را داشته و خود را مأمور معرفی کرده بود و درگیری نیز به همین دلیل آغاز شده است که در همین راستا دو طرف درگیری به پلیس مترو منتقل شده و در آنجا مشخص شد که دعوا بر سر نشستن روی صندلی آغاز شده و هنگامی که متهم جایی برای نشستن پیدا نکرده با نشان دادن اسلحه اش به مسافران نشسته بر روی صندلی خود را مأمور معرفی کرده و درخواست نشستن روی صندلی را کرده است که با توجه به پلاستیکی بودن اسلحه شهروندان با این فرد درگیر شده اند. در ادامه بررسی های انجام شده با توجه به رفتار غیرعادی متهم این احتمال مطرح شد که وی دچار اختلالات روانی باشد که در همین راستا مقرر شد بررسی های بیشتر روی این فرد انجام شود. مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ با تأیید این خبر اعلام کرد: گزارش اولیه در این خصوص تنظیم شده و متهم برای سیر مراحل قانونی و نیز بررسی شرایط روحی و روانی به کلانتری ۱۲۹ جامی تحویل داده شد تا با دستور قضائی دستوران بعدی در موردش انجام شود.