خانه / سلامت / مطالبه مجلس از وزارت بهداشت درکاهش هزینه ها

مطالبه مجلس از وزارت بهداشت درکاهش هزینه ها

سلامت نیوز: عضو هیات رییسه مجلس با تاکید بر برقراری توازن درهزینه های حوزه سلامت، گفت: کاهش هزینه ها و پرداختی ها درحوزه سلامت مطالبه مجلس از وزارت بهداشت و درمان است.

به گزارش سلامت نیوز، اکبر رنجبرزاده درگفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول سلامت نقطه قوت حوزه سلامت در طول ۲ سال گذشته بوده است، گفت: این طرح توانسته تمامی آحاد جامعه را از خدمات دهی درحوزه سلامت راضی کند، همچنین هیچ گاه از خاطره ها پاک نمی شود که یکی ازموارد مهم تا پیش ازاجرای این طرح گلایه و اعتراض مردم در عدم توانایی پرداخت در هزینه های بیمارستانی بود.

نماینده مردم اسدآباد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مقطعی مردم ناتوان درپرداخت هزینه های درمانی و تهیه اقلام دارویی بودند، افزود: بنابراین با تکلیف دولت باید در پرداخت ۱۰ درصداز محل هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت و یک درصد ارزش افزوده مشکل اساسی در پرداخت هزینه های مردم کاهش پیدا می کرد که متاسفانه درابتدای اجرای طرح این موضوع تحقق پیدا نکرد.

وی ادامه داد: پس از گذشت چند سال درمجلس نهم مقادیر مصوب شده به ویژه یک درصد ارزش افزوده به حوزه سلامت اختصاص پیدا کرد و توانست به حوزه بهداشت ودرمان کشور جان دوباره ای بخشد، بنابراین مسئولان وزارت بهداشت با اجرای دقیق و بهتر طرح تحول سلامت پرداختی ها از جیب مردم را کاهش دادند.

رنجبرزاده با تاکید براینکه نمایندگان دراین دوره از مجلس به دنبال تعیین محل منابع هزینه شده در طرح تحول سلامت بودند، تصریح کرد: طبق برآورده های به عمل آمده از ۴۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار مربوط به ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها، کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت تعلق گرفته، یعنی اعتبار به طور کامل به این وزارتخانه اختصاص پیدا نکرده است؛ بنابراین نباید به دنبال چگونگی مصرف کردن منبعی بود که از ابتدا وجود نداشته است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه برای یکبار دولت، سلامت را دراولویت قرارداده است، گفت: نباید این موضوع را با چالش روبه رو کرد، اگر دولت از اولویت بهداشت و درمان کشور خارج شود؛ همه مردم دچارمشکل شده و نمی توان برای پرداختی ها از جیب مردم اقدام مثبتی را انجام داد.

رنجبرزاده با تاکیدبراینکه هزینه ها و پراختی ها درحوزه سلامت باید مدیریت شود، افزود: به طورحتم پرداختی ها درحوزه سلامت باید دارای کف و سقف مشخصی باشد، بنابراین کاهش هزینه ها ضروری بوده و این موضوع مطالبه مجلس از وزارت بهداشت است؛ از این رو نمودار هزینه و مصارف درعرصه درمان باید کاهش پیدا کند.

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه نظام ارجاع، پزشک خانواده و سطح بندی خدمات باید هرچه سریع تردرکل کشور اجرایی شود، تصریح کرد: مقدمات ساخت خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه های سلامت هم اکنون در کشور اجرایی می شود و این موضوع مقدمه ای بر توجه به امر بهداشت و نظام پزشک خانواده و سطح بندی است.

پایان پیام

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.