خانه / سلامت / مطالبه مجلس از وزارت بهداشت درکاهش هزینه ها

مطالبه مجلس از وزارت بهداشت درکاهش هزینه ها

سلامت نیوز: عضو هیات رییسه مجلس با تاکید بر برقراری توازن درهزینه های حوزه سلامت، گفت: کاهش هزینه ها و پرداختی ها درحوزه سلامت مطالبه مجلس از وزارت بهداشت و درمان است.

به گزارش سلامت نیوز، اکبر رنجبرزاده درگفت وگو با خانه ملت، با اشاره به اینکه اجرای طرح تحول سلامت نقطه قوت حوزه سلامت در طول ۲ سال گذشته بوده است، گفت: این طرح توانسته تمامی آحاد جامعه را از خدمات دهی درحوزه سلامت راضی کند، همچنین هیچ گاه از خاطره ها پاک نمی شود که یکی ازموارد مهم تا پیش ازاجرای این طرح گلایه و اعتراض مردم در عدم توانایی پرداخت در هزینه های بیمارستانی بود.

نماینده مردم اسدآباد درمجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در مقطعی مردم ناتوان درپرداخت هزینه های درمانی و تهیه اقلام دارویی بودند، افزود: بنابراین با تکلیف دولت باید در پرداخت ۱۰ درصداز محل هدفمندی یارانه ها به وزارت بهداشت و یک درصد ارزش افزوده مشکل اساسی در پرداخت هزینه های مردم کاهش پیدا می کرد که متاسفانه درابتدای اجرای طرح این موضوع تحقق پیدا نکرد.

وی ادامه داد: پس از گذشت چند سال درمجلس نهم مقادیر مصوب شده به ویژه یک درصد ارزش افزوده به حوزه سلامت اختصاص پیدا کرد و توانست به حوزه بهداشت ودرمان کشور جان دوباره ای بخشد، بنابراین مسئولان وزارت بهداشت با اجرای دقیق و بهتر طرح تحول سلامت پرداختی ها از جیب مردم را کاهش دادند.

رنجبرزاده با تاکید براینکه نمایندگان دراین دوره از مجلس به دنبال تعیین محل منابع هزینه شده در طرح تحول سلامت بودند، تصریح کرد: طبق برآورده های به عمل آمده از ۴۸۰۰ میلیارد تومان اعتبار مربوط به ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها، کمتر از ۳۰۰ میلیارد تومان به وزارت بهداشت تعلق گرفته، یعنی اعتبار به طور کامل به این وزارتخانه اختصاص پیدا نکرده است؛ بنابراین نباید به دنبال چگونگی مصرف کردن منبعی بود که از ابتدا وجود نداشته است.

این نماینده مردم درمجلس دهم با اشاره به اینکه برای یکبار دولت، سلامت را دراولویت قرارداده است، گفت: نباید این موضوع را با چالش روبه رو کرد، اگر دولت از اولویت بهداشت و درمان کشور خارج شود؛ همه مردم دچارمشکل شده و نمی توان برای پرداختی ها از جیب مردم اقدام مثبتی را انجام داد.

رنجبرزاده با تاکیدبراینکه هزینه ها و پراختی ها درحوزه سلامت باید مدیریت شود، افزود: به طورحتم پرداختی ها درحوزه سلامت باید دارای کف و سقف مشخصی باشد، بنابراین کاهش هزینه ها ضروری بوده و این موضوع مطالبه مجلس از وزارت بهداشت است؛ از این رو نمودار هزینه و مصارف درعرصه درمان باید کاهش پیدا کند.

عضو هیات رییسه مجلس با بیان اینکه نظام ارجاع، پزشک خانواده و سطح بندی خدمات باید هرچه سریع تردرکل کشور اجرایی شود، تصریح کرد: مقدمات ساخت خانه های بهداشت و مراکز بهداشتی و درمانی و پایگاه های سلامت هم اکنون در کشور اجرایی می شود و این موضوع مقدمه ای بر توجه به امر بهداشت و نظام پزشک خانواده و سطح بندی است.

پایان پیام

درباره ی ali

مطالب مرتبط

برای داشتن قلبی سالم رژیم غذایی مدیترانه‌ای داشته باشید

سلامت نیوز: تحلیل پرونده پزشکی ۲۵۹۹۴ زن نشان می دهد رژیم غذایی مدیترانه ای باعث کاهش یک چهارمی ابتلا به بیماری های قلبی عروقی می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرآنلاین، الگوی غذایی مردمان یونان، ایتالیا و اسپانیا موسوم به مدیترانه ای است که در آن رژیم غذایی غنی از گیاهان و روغن زیتون است ولی محصولات گوشتی و شیرین کم است. مطالعات قبلی حکایت از این دارد که این نوع رژیم غذایی منجر به طولانی شدن عمر شده و خطر ابتلا به پارکینسون و آلزایمر را کم می کند. دکتر سامیا مورا با مطالعه و استخراج دیتا از روی تحقیقات انجام شده قبلی معتقد است خطر ابتلا به بیماری های قلبی عروقی با داشتن رژیم غذایی مدیترانه ای تا یک چهارم کاهش می باید. یافته های وی از روی مطالعات انجام شده توسط دکتر شفقت احمد،مرکز سلامت زنان، مدرسه پزشکی هاروارد اخذشده و بر مبنای پرونده پزشکی ۲۵۹۹۴ زن سالم در طول ۱۲ سال مطالعه و تحقیق استخراج شده است. بر این اساس تنها ۴٫۲ درصد از این زنان (با مصرف پایین رژیم غذایی مدیترانه ای) دچار حمله قلبی شدند. رژیم غذایی مدیترانه ای شامل موارد زیر است: مقدار زیادی سبزیجات شامل گوجه فرنگی، کلم بروکلی، اسفناج، هویج، خیار و پیاز میوه های تازه مانند سیب، موز، انجیر، خرما، انگور و خربزه مصرف زیاد حبوبات شامل لوبیا، آجیل، بادام، گردو، تخمه آفتابگردان دانه های کامل مانند گندم، جو، گندم سیاه، ذرت و برنج قهوه ای روغن زیتون به عنوان منبع اصلی چربی در کنار روغن آواکادو پنیر و ماست به عنوان منبع اصلی لبنیات مقدار متوسط ماهی و مرغ، اردک، بوقلمون، ماهی قزل آلا، ساردین، صدف تخم مرغ، بلدرچین، تخم اردک مقدار کم گوشت قرمز و مقدار کم شیرینی