خانه / اخبار پزشکی / معرفی ظرفیت های نظام سلامت ایران به جهانیان

معرفی ظرفیت های نظام سلامت ایران به جهانیان

به گزارش خبرگزاری مهر، علی جعفریان، با توجه به برگزاری نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در اردیبهشت ماه سال جاری، در خصوص گزارش عملکرد دبیرخانه این نشست، اظهار کرد: کنسرسیوم جهانی پیمان گروه هشت (M8 Alliance of Academies and universities) شامل ۲۵ دانشگاه، فرهنگستان و مؤسسات آموزشی ۱۸ کشور از شش قاره دنیا، در سال ۲۰۰۹ هنگامی که آلمان رئیس گروه G8 یعنی هشت کشور صنعتی) بود، تشکیل شد. پیمان گروه هشت علاوه بر تبادلات علمی برای بهبود سلامت جهانی، هر سال، نشستی با عنوان مجمع جهانی سلامت (world Health Summit) برگزار می‌کند. در واقع، پیمان گروه هشت، یک مجموعه آکادمیک و غیر سیاسی است که برای ارتقای سلامت جهانی تلاش می‌کند و با استفاده از آزادی‌های آکادمیک و فارغ از مرزبندی‌های سیاسی حرکت می‌کند.

وی ادامه داد: مجمع جهانی سلامت هر سال با شرکت دو هزار نفر از ۱۰۰ کشور جهان و حضور وزرای بهداشت، رؤسای سازمان‌های بین المللی، مدیران ارشد صنایع مرتبط با سلامت و پژوهشگران و صاحبنظران در ماه اکتبر (مهرماه) در برلین، پایتخت آلمان برگزار می‌شود. این مجمع، یک نهاد تصمیم گیرنده و اجرایی نیست، بلکه یک نشست مشورتی، کارشناسی بین چهار دانشگاهی، سیاستگذاران، صنعت و جامعه است که در حوزه سلامت نقش دارند. جایگاه این مجمع اکنون به عنوان یک نشست اصلی در دستور سازی سلامت جهانی پذیرفته شده است.

جعفریان با بیان اینکه دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان تنها عضو متتخب منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا از سال ۱۳۹۵ در گروه پیمان هشت حضور دارد، خاطرنشان کرد: نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت از سال ۲۰۱۳ هر سال در اردیبهشت ماه در یک قاره برگزار می‌شود و بر اساس مصوبه هیأت مدیره پیمان گروه هشت، دانشگاه علوم پزشکی تهران در نهم و دهم اریبهشت ۱۳۹۸ میزبان هفتمین نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت در جزیره کیش خواهد بود.

نماینده تام الاختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، بیان کرد: طبق برنامه ریزی انجام شده توسط برگزارکنندگان این نشست و با حمایت همه جانبه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تاکنون بیش از ۱۰۰ سخنران از ۴۰ کشور که همگی از صاحبنظران، پژوهشگران، مدیران و سیاستگذاران شناخته شده و صاحب سبک دنیا هستند، به علاوه بیش از ۷۰ سخنران داخلی که همگی از دانشمندان برجسته کشور هستند، برای حضور در ۲۹ پنل و ۴ نشست جامع در همایش اعلام حضور کرده اند. همچنین، بیش از ۷۰۰ میهمان از سراسر جهان نیز که در بین آنان علاوه بر دانشمندان شناخته شده در حوزه سلامت جهانی، وزرای بهداشت فعلی و پیشین چند کشور و مسئولان ارشد سازمان جهانی بهداشت نیز حضور دارند، همچنین در نشست و پیش نشست دانشجویی این رخداد که در تاریخ هشتم اردیبهشت و یک روز پیش از نشست اصلی برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد.

وی تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدایت وزارت متبوع و تمامی نهادهای ذیربط مصمم است، از این فرصت بی نظیر جهانی در راستای ارتقای دیپلماسی سلامت و معرفی ظرفیت‌های نظام سلامت کشور به جهانیان به بهترین وجه استفاده کند.

جعفریان، سلامت در شرایط بحرانی و ناایمن، سلامت در جهان در حال گذر، توسعه پایدار سلامت، بیماری‌های غیر واگیر و سلامت روان، محیط زیست و آموزش پزشکی را شش سرفصل اصلی این رخداد بزرگ برشمرد و گفت: در این نسشت دو روزه، چهار پلنری جامع و ۲۹ پنل تخصصی ۹۰ دقیقه‌ای با حضور دانشمندان، سیاستگذاران، صاحبان صنایع، دانشجویان و صاحبنظران برجسته از سراسر دنیا برنامه ریزی شده است.

نماینده تام الاختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت ادامه داد: نشست‌های مختلف به گونه‌ای برنامه ریزی شده اند که نیمی از اعضای پنل سخنرانان بین المللی باشند. در هر پنل، یک کارشناس ایرانی و یک کارشناس بین المللی جلسه را اداره می‌کنند.

وی عنوان کرد: در این نشست مقاله ارائه نخواهد شد؛ چراکه ساختار نشست سالانه و منطقه‌ای برمبنای تبادل نظر کارشناسان متبحر و خبره طراحی شده است و لذا همه سخنرانان با دعوت خاص در همایش شرکت می‌کنند.

جعفریان خاطرنشان کرد: لازم به ذکر است، تشکیل شبکه دانشجویی مجمع جهانی سلامت از سوی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران پیشنهاد شده است که پس از بررسی، در مجمع عمومی پیمان گروه M8 مطرح و مورد استقبال و موافقت اعضا قرار گرفت. بر این اساس، رویداد دانشجویی روز قبل از برگزاری نشست اصلی، یعنی در هشتم اردیبهشت ماه برگزار خواهد شد.

وی در ادامه افزود: حدود ۲۰۰ دانشجو از رشته‌های مختلف و علاقه مند به حوزه سلامت در این برنامه شرکت می‌کنند که ۴۰ نفر از آنان بین المللی، ۸۰ نفر از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشورمان و مابقی از دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

نماینده تام الاختیار دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست منطقه‌ای مجمع جهانی سلامت، در خصوص نحوه شرکت دانشجویان در این رویداد مهم، بیان کرد: نحوه شرکت دانشجویان نیز به گونه‌ای طراحی شده که علاقه مندان، داوطلب می‌شوند و انگیزه خود را از شرکت در همایش اعلام می‌کنند و با توجه به ظرفیت محدودی که وجود دارد از بین آنها انتخاب انجام می‌شود.

وی در پایان تاکید کرد: امیدواریم، تلاشی که به صورت جمعی در حال اجرا است، نتایج ارزشمندی برای کشورمان داشته باشد.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

آمادگی ایران برای ساخت کارخانه داروسازی در سودان

وزیر بهداشت، بر آمادگی ساخت کارخانه داروسازی و صادرات دارو به کشور سودان تاکید کرد.

پاسخی بگذارید