خانه / سلامت / نسخه پیچی سریع برای معده درد

نسخه پیچی سریع برای معده درد

سلامت نیوز:استاد بیماری های گوارش و کبد گفت: استرس و فشارهای روحی و روانی ارتباط مستقیمی بر حرکات دستگاه گوارش دارد.

شهرام آگاه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و استاد بیماری های گوارش و کبد در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: دستگاه گوارش به طور جدی تحت تاثیر سیستم اعصاب خودکار است که این اعصاب به دو گروه سمپاتیک و پاراسمپاتیک تقسیم بندی میشوند.

وی اظهار داشت: به طور معمول اعصاب سمپاتیک سبب کاهش حرکت دستگاه گوارش می‌شود و اعصاب پارا سمپاتیک، افزایش حرکت این دستگاه را به دنبال دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص تاثیر مثال روحی و روانی و استرس بر روی حرکات دستگاه گوارش عنوان کرد: هنگامی که فرد دچار تنش عصبی و استرس می‌شود ممکن است به دلیل تحریک اعصاب خودکار معده دچار علائمی مانند دل درد، اسپاسم‌های گوارشی، تهوع و سوزش معده شود.

آگاه با اشاره به اینکه اشخاص به هنگام استرس در برخی از موارد دچار افزایش یا کاهش حرکات روده گوارش (یبوست و اسهال) می شوند، بیان کرد: این افراد به طور معمول پس از صرف غذا دچار اختلال در هضم غذا می شوند، همچنین علائمی مانند تهوع و استفراغ ممکن است با یادآوری اتفاق دلهره آور برای آنان پیش می آید.
وی افزود: کسانی که دچار تنش‌های عصبی می‌شوند ممکن است مبتلا به اسپاسم مری شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران توصیه کرد: در صورتی که آزمایش، عکسبرداری و آندوسکوپی افراد مبتلا به استرس های روحی و روانی طبیعی باشد، مهمترین اقدام برای درمان مشکلات گوارشی رفع اضطراب است.

آگاه تصریح کرد: اشخاصی که دچار استرس و اضطراب می‌شوند می‌توانند از داروهایی مانند داروهای ضد اضطراب، مهار کننده گیرنده‌های بتا در قلب و عروق مانند پروپرانول استفاده کنند، همچنین گاهی مصرف داروهای ضداسیدی در این بیماران ضروری است، اما اصلی‌ترین درمان برای افرادی که از تنش‌های عصبی رنج می‌برند تن آرامی، روان درمانی، رفتار درمانی و گروه درمانی است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.