خانه / سلامت / نسخه پیچی سریع برای معده درد

نسخه پیچی سریع برای معده درد

سلامت نیوز:استاد بیماری های گوارش و کبد گفت: استرس و فشارهای روحی و روانی ارتباط مستقیمی بر حرکات دستگاه گوارش دارد.

شهرام آگاه عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران و استاد بیماری های گوارش و کبد در گفت و گو با باشگاه خبرنگاران جوان؛ بیان کرد: دستگاه گوارش به طور جدی تحت تاثیر سیستم اعصاب خودکار است که این اعصاب به دو گروه سمپاتیک و پاراسمپاتیک تقسیم بندی میشوند.

وی اظهار داشت: به طور معمول اعصاب سمپاتیک سبب کاهش حرکت دستگاه گوارش می‌شود و اعصاب پارا سمپاتیک، افزایش حرکت این دستگاه را به دنبال دارد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران در خصوص تاثیر مثال روحی و روانی و استرس بر روی حرکات دستگاه گوارش عنوان کرد: هنگامی که فرد دچار تنش عصبی و استرس می‌شود ممکن است به دلیل تحریک اعصاب خودکار معده دچار علائمی مانند دل درد، اسپاسم‌های گوارشی، تهوع و سوزش معده شود.

آگاه با اشاره به اینکه اشخاص به هنگام استرس در برخی از موارد دچار افزایش یا کاهش حرکات روده گوارش (یبوست و اسهال) می شوند، بیان کرد: این افراد به طور معمول پس از صرف غذا دچار اختلال در هضم غذا می شوند، همچنین علائمی مانند تهوع و استفراغ ممکن است با یادآوری اتفاق دلهره آور برای آنان پیش می آید.
وی افزود: کسانی که دچار تنش‌های عصبی می‌شوند ممکن است مبتلا به اسپاسم مری شوند.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران توصیه کرد: در صورتی که آزمایش، عکسبرداری و آندوسکوپی افراد مبتلا به استرس های روحی و روانی طبیعی باشد، مهمترین اقدام برای درمان مشکلات گوارشی رفع اضطراب است.

آگاه تصریح کرد: اشخاصی که دچار استرس و اضطراب می‌شوند می‌توانند از داروهایی مانند داروهای ضد اضطراب، مهار کننده گیرنده‌های بتا در قلب و عروق مانند پروپرانول استفاده کنند، همچنین گاهی مصرف داروهای ضداسیدی در این بیماران ضروری است، اما اصلی‌ترین درمان برای افرادی که از تنش‌های عصبی رنج می‌برند تن آرامی، روان درمانی، رفتار درمانی و گروه درمانی است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهدید مسافران مترو با اسلحه پلاستیکی

سلامت نیوز: فردی که برای نشستن روی صندلی مترو، مسافران را با اسلحه پلاستیکی تهدید کرده بود، در ایستگاه چهارراه ولیعصر دستگیر شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،روز گذشته مأموران انتظامی مستقر در ایستگاه مترو چهارراه ولیعصر از وقوع درگیری میان دو مسافر مترو باخبر شده و با حضور در محل به بررسی موضوع پرداختند. در بررسی های اولیه مشخص شد درگیری میان دو مسافر از داخل قطار آغاز شده و پس از پیاده شدن از آن نیز ادامه داشته است. همچنین در تحقیقات بعدی مأموران نیز مشخص شد که یکی از طرفین درگیری با اسلحه پلاستیکی و غصب عناوین، قصد ترساندن شهروندان را داشته و خود را مأمور معرفی کرده بود و درگیری نیز به همین دلیل آغاز شده است که در همین راستا دو طرف درگیری به پلیس مترو منتقل شده و در آنجا مشخص شد که دعوا بر سر نشستن روی صندلی آغاز شده و هنگامی که متهم جایی برای نشستن پیدا نکرده با نشان دادن اسلحه اش به مسافران نشسته بر روی صندلی خود را مأمور معرفی کرده و درخواست نشستن روی صندلی را کرده است که با توجه به پلاستیکی بودن اسلحه شهروندان با این فرد درگیر شده اند. در ادامه بررسی های انجام شده با توجه به رفتار غیرعادی متهم این احتمال مطرح شد که وی دچار اختلالات روانی باشد که در همین راستا مقرر شد بررسی های بیشتر روی این فرد انجام شود. مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ با تأیید این خبر اعلام کرد: گزارش اولیه در این خصوص تنظیم شده و متهم برای سیر مراحل قانونی و نیز بررسی شرایط روحی و روانی به کلانتری ۱۲۹ جامی تحویل داده شد تا با دستور قضائی دستوران بعدی در موردش انجام شود.