خانه / اخبار پزشکی / نظارت وزارت ارشاد بر آگهی های «پرستاری» در رسانه ها

نظارت وزارت ارشاد بر آگهی های «پرستاری» در رسانه ها

به گزارش خبرنگار مهر، در پی مکاتبه صورت گرفته توسط رئیس کل سازمان نظام پرستاری با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در رابطه با استفاده از عنوان «پرستار» برای مراقبین بیماران، سالمندان و یا کودکان در منزل در آگهی های تبلیغاتی و یا برخی اخبار رسانه ها، مدیر کل دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت ارشاد طی نامه ای مقرر نمود که از این پس آگهی هایی که به موجب قوانین و مقررات کشور، فاقد پروانه فعالیت از سازمان نظام پرستاری باشند به صورت دوره ای رصد و به همراه مدارک و مستندات لازم (نشریه، آگهی نامه) به منظور رسیدگی در اختیار دفتر تبلیغات و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد قرار گیرد.

وحید نصیری معاون حقوقی و امور مجلس سازمان نظام پرستاری در این رابطه، به خبرنگار مهر، گفت: پرستاری یک رشته تحصیلی در سطح کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا و PHD در گرایش های مختلف است که دوران تحصیلی آن هم طراز برخی رشته های پزشکی است. بنابراین پرستاری یک حرفه کاملا تخصصی و نیازمند دانش، آگاهی و مهارت های خاص است. این در حالی است که به علت ناآگاهی و برخی غفلت ها عنوان «پرستار» برای برخی افراد مراقب و بدون دانش و فاقد تحصیلات آکادمیک بکار برده می شود که این امر تبعات منفی بسیار زیادی را تا کنون برای حرفه پرستاری و مردم در پی داشته است.

وی ادامه داد: بکار بردن واژه «پرستاری» در معنای ظاهری و در خلاء توجه فرهنگستان زبان که منجر به سوءاستفاده هایی از این موضوع و هزینه های گزاف جانی و مالی برای گیرندگان خدمت شده است، موجب گردید رئیس کل سازمان نظام پرستاری طی مکاتباتی با وزیر ارشاد و برشماری خطرات و صدماتی که مردم با اعتماد به رسانه و آگهی های تبلیغاتی و استخدامی با آن رو برو هستند، خواستار رسیدگی جدی به موضوع شود.

نصیری افزود: خوشبختانه وزارت ارشاد نیز در این راستا همکاری بسیار خوبی با سازمان نظام پرستاری به عمل آورد.

وی گفت: انتظاری که از رسانه ها، اشخاص برجسته سیاسی و اجتماعی و از فرهنگستان زبان فارسی می رود این است که در بکار بردن عنوان «پرستار»، به معنای قانونی آن توجه کنند چراکه پرستاری در حقیقت هنر و علم مشتمل بر فعالیت ها و مهارت های مرتبط با علوم پایه اجتماعی، فیزیکی، اخلاقی و آگاهی در زمینه اصول علمی و مهارت های حرفه ای مراقبت، درمان و آموزش به بیماران، است.

معاون حقوقی و امور مجلس سازمان نظام پرستاری، در پایان ضمن تشکر و قدر دانی از دیدگاه مسئولانه وزارت ارشاد، تصریح کرد: از همکاران در هیئت مدیره ها درخواست دارم مطابق اعلام وزارت ارشاد، در رصد و گزارش آگهی های مربوط به پرستاری، با سازمان همکاری، اهتمام و جدیت لازمه را داشته باشند.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

دستگیری یکی از اراذل و اوباش سابقه دار متواری در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید