خانه / سلامت / نقش بسیج و هلال‌‌احمر چگونه پررنگ‌تر شد؟

نقش بسیج و هلال‌‌احمر چگونه پررنگ‌تر شد؟

سلامت نیوز:از تب و تاب اولیه بحران سیل خارج شده‌ایم، نه اینکه البته همه‌چیز گل و بلبل شده باشد اما اوضاع بحرانی اولیه را پشت‌سر گذاشته‌ایم و بالاتر از هر نهاد و سازمانی هم مردم مثل همیشه سربلند و کارآمد کنار یکدیگر بودند و هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه فرهیختگان ،بررسی اتفاقات اخیر و مشخصا سیل مجالی بیش از نگارش چند خط و چند صفحه می‌طلبد اما با تمرکز بر برخی جنبه‌ها شاید بتوان بررسی مختصری داشت از آنچه در ایام وقوع سیل اتفاق افتاده و البته می‌افتد. نکته قابل‌تامل در ماجرای سیل اخیر که اکثر استان‌های کشور را درگیر خود کرد، جریان کمک‌های مردمی از شریان‌های رسمی و قابل اعتماد بود.

در یک قیاس کلی و با کنار هم قراردادن زلزله کرمانشاه و سیل در استان‌های مختلف می‌توان به نتایج قابل تاملی رسید و ادعا کرد که در جریان کمک‌رسانی‌های مردمی از حالت جزیره‌ای و بی‌اعتمادی به نهادهای رسمی دوباره به حالت‌های ثبات و ساماندهی‌شده و رسمی رسیده‌ایم.

هنوز خیلی از روزهای پراندوه زلزله کرمانشاه نگذشته است، روزهایی که همه و هرکسی که نیمچه اقبال اجتماعی داشت، شماره‌حسابی را در فلان‌گرام مجازی منتشر می‌کرد و ندای هل من ناصر سر می‌داد که یا ایهاالناس به این شماره حساب پول بریزید تا به داد مردم زلزله‌زده برسیم. البته این شرح، نقد صددرصدی نیست و قرار هم نیست اقدامات افرادی نظیر نرگس کلباسی و سعید قاسمی و علی دایی را زیرسوال ببریم، اما نیکی کریمی و زیباکلام و برادر نوید محمدزاده و… مساله‌ساز شدند.

اتفاقاتی که در زلزله و بعد از زلزله افتاد و مردمی که به هر دلیل نسبت به نهادهای رسمی بی‌اعتماد بودند، پول‌ها و کمک‌های خود را یا شخصا به مناطق آسیب‌دیده بردند و به آسیب‌دیدگان کمک کردند یا به همین شماره‌حساب‌های اینستاگرامی کمک کردند که باعث شد اعتماد به این گروه نوظهور و البته نابلد در جمع‌آوری و کمک‌های مردمی جایگاه خودش را تقریبا از دست بدهد و حالا در ماجرای سیل و البته بعد از سیل شاهد هستیم که نسبت وجود و حضور و تبلیغ این دست از افراد و سلبریتی‌ها برای جمع‌آوری کمک‌های مردمی به‌شدت کاهش یافته است و اگر هم البته حضوری دارند و کاری هم می‌کنند، در قالب و پوشش نهادهای رسمی و سازمان‌هاست.

گروه‌های جهادی، مردمی، طلاب و حتی آفرودی‌ها

قبلا هم نوشتیم اما مرور دوباره‌اش هم کم جذاب نیست. فیلم‌ها منتشر شد و عکس‌ها گرفته شد و متن‌ها نوشته شد از حماسه‌های مردمی، نه‌فقط مردمی که برای کمک به گلستان از اصفهان و یزد و… یا برای کمک به لرستان از مشهد و… کمک به خوزستان از تهران و… آمدند، اتفاقا غرض از این مردم همان مردم بومی است.

آنهایی که جوان‌تر بودند، توانمندتر بودند، در شهرها و روستاهای خودشان ماندند و با سیل‌بندهایی که با کیسه‌های خاک و گل درست کردند، از محصولات و خانه‌ها و دارایی‌هایشان محافظت کردند. این حضور مردمی و تصاویر آنها برای همیشه خواهد ماند تا برای آیندگان و فرزندانی که شاید بعدها این روزها را به یاد نیاورند به جای پطرس فداکار و… از همین‌هایی بنویسیم که شاید اسم‌شان ماندگار نشد، اما رسم و غیرت‌شان برای همیشه ماند.

قبل از گروه‌های جهادی و اطلاعات و آماری از حضور پررنگ آنها در مناطق سیل‌زده از حضور طلاب بنویسیم؛ طلابی که از تهران و سایر استان‌ها با همان لباس و همان رویه، البته این‌بار نه برای تبلیغ و سخنرانی که برای بیل زدن و کار کردن به مناطق سیل‌زده رفتند. مردم هم که مثل همیشه بودند، البته با درایت و ساماندهی و شور حساب‌شده‌تر از دفعات قبل و بحران‌های قبل، با ماشین‌های شخصی رفتند اما کمتر از قبل مانع کار شدند و به قولی تیرهوایی زدند.

آفرودی‌ها هم این‌بار گل کاشتند، با هر درصدی از اثرگذاری و هر مقدار کار، حضورشان هم قوت قلب بود و هم ‌انگیزه و هم البته جالب، با ماشین‌های بزرگ و پرقدرت‌شان در مناطق سیل‌زده حاضر شدند و مسیرهایی را که ماشین‌های معمولی توان عبور از آن را نداشتند و صعب‌العبور بودند به راحتی می‌پیمودند و کمک‌ها را به مردم می‌رساندند. تصاویرش هم موجود است.

گستره بزرگ‌تر از طلاب و مردمی‌ها و آفرودی‌ها شاید جهادی‌ها بودند. البته اینها از هم جدا نیستند، همه مردمند، همه کار جهادی کردند و همه با هم کار و کمک کردند.

محمد زهرایی، رئیس سازمان بسیج سازندگی در گفت‌و‌گو با یکی از روزنامه‌ها آخرین اطلاعات و آمار حضور نیروهای جهادی در مناطق سیل‌زده را این‌طور بیان کرد: «درحال حاضر هر گروه جهادی متشکل از ۱۰ تا ۵۰ نفر است و در سیل اخیر، قبل از اینکه اعلامی شود، این گروه‌‌ها در مناطق سیل‌زده حاضر شده بودند. در گلستان و مازندران هزار و ۴۹۰ گروه جهادی حاضر شدند که بیش از ۱۱۰۰ گروه جهادی در گلستان بودند.

نزدیک به ۳۵۰ گروه جهادی در لرستان فعال شدند که ۵۰ گروه از آنها، میهمان بودند و یکی از نکات جالب، حضور گروه‌‌های جهادی طلاب و روحانیون در میان مردم بود. در گلستان و مازندران ۷۰۰ طلبه داشتیم و در خوزستان ۱۰۰۰ طلبه، همچنین ۶۵۰ طلبه هم در لرستان به مردم در قالب گروه‌‌های جهادی و بسیجی کمک‌رسانی کردند و هم‌اکنون نیز درحال خدمت هستند.

در استان ایلام نیز ۴۹ گروه جهادی پای کار آمدند. براساس آخرین برآورد ۲۵۹۰ گروه جهادی به مناطق سیل‌زده اعزام شدند که جمعیتی بالغ بر ۵۳‌هزار نفر می‌شوند. گروه‌‌های بسیج پزشکی هم در مناطق سیل‌زده حضور فعالی داشتند. ۳۳۹ تیم پزشکی به تعداد ۱۲۶۸ نفر در مناطق سیل‌زده حضور پیدا کردند و ۲۲۷ تیم پزشکی عمومی و ۱۱۲ تیم پزشکی تخصصی به مردم سیل‌زده خدمات پزشکی ارائه کردند و توانستند به بیش از ۱۶هزار نفر از مردم خدمات‌رسانی کنند. در حوزه فرهنگی شاهد اعزام ۱۲۰ گروه جهادی به مناطق سیل‌زده بودیم که در نیمه‌شعبان در شهرستان پلدختر ویژه‌برنامه‌ای برای مردم برگزار شد.»

بیش از ۱۱هزار نیروی داوطلب هلال‌احمر در خدمت سیل‌زدگان

همانطور که در اول متن اشاره شد، نکته قابل‌تامل و البته پررنگ کمک‌رسانی‌ها در جریان سیلاب اخیر در قیاس با گذشته مربوط به کاهش چشمگیر حضور سلبریتی‌ها و اعلام شماره‌حساب از سوی افراد سرشناس بود که همین موضوع جریان کمک‌رسانی‌ها را سازمانی، هدفمند و البته مردمی‌تر کرده است. این البته به معنای عدم‌حضور سلبریتی‌ها در جریان کمک‌رسانی‌ها نبود و نیست، چراکه افرادی همچون هدیه تهرانی و… اتفاقا با حضور بین آسیب‌دیدگان اما در قالب و لباس جمعیت مردمی هلال‌احمر بر تداوم و تایید کمک‌رسانی‌های سازمانی صحه گذاشتند.

طبق اعلام رسمی سازمان جمعیت هلال‌احمر، در جریان سیل اخیر از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۷ لغایت دوم اردیبهشت ۹۸ در ۳۱ استان کشور و بیش از ۳۸۰۰ شهر، روستا و محورهای کوهستانی به ۶۰۵‌ هزار نفر از هموطنان امدادرسانی شده و بیش از ۲۹۲‌هزار نفر اسکان اضطراری شدند و ‏‎ ‎‏۸۳۴۵‏‎ ‎نفر با قایق و بالگردهای ‏جمعیت به مناطق امن انتقال یافتند. در این روزها ۴۸۲۱ دستگاه خودرو از برف رهاسازی و بیش از ۷۹۳۰ مورد تخلیه آب از ‏منازل انجام شد‎ و ‎بیش از ۲۱‌هزار نیروی عملیاتی در قالب ۵۱۶۵ تیم امدادی درحال فعالیت هستند.

‎در این مدت نسبت به انتقال بیش از ۷۹۰‌هزار کیلوگرم اقلام غذایی و زیستی طی ۹۲۰ ساعت پرواز بالگردهای جمعیت و ‏انتقال ۲۸۱۲ نفر از امدادگران و نجاتگران اقدام شده است‎. سازمان داوطلبان جمعیت هلال‌احمر هم تا روز سوم اردیبهشت‌ماه ١١‌هزار و ٧۴۵ داوطلب به ‏مدت ۴٩٧‌هزار و ٢٣ نفر ساعت تحت نظارت معاونت داوطلبان استان‌های کشور در مراحل مختلف جمع‌آوری کمک‌های مردمی حضور داشتند. این نشان می‌دهد گروه‌ها و نیروهای داوطلب جمعیت هلال‌احمر هم دوشادوش سایر گروه‌ها و سازمان‌ها و نیروهای جهادی در خدمت مردم آسیب دیده بوده‌اند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.