خانه / اخبار پزشکی / هزینه ۵۰ میلیونی درمان بیماری سل مقاوم به دارو

هزینه ۵۰ میلیونی درمان بیماری سل مقاوم به دارو

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمد مهدی گویا در برنامه «نبض» که این هفته با موضوع مقاومت های میکروبی روی آنتن شبکه خبر رفت، افزود: هر میکروارگانیسمی که در طبیعت است و بیماری ایجاد می کند اگر بعد از مدتی نسبت به داروها مقاوم شود، این رخداد را مقاومت میکروبی می گویند زیرا این میکروارگانسیم ها به تدریج راه مراقبت از خود در برابر بیماری را پیدا می کنند.

وی ادامه داد: مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها موجب می شود تا میکروارگانیسم ها مقاوم شوند و روند درمان بیماری که مبتلا به عفونت میکروبی می شود طولانی و پرعارضه شود، زیرا استفاده از دارویی مقاوم تر پرعارضه تر و گران قیمت تر است و بیمار مجبور به استفاده طولانی مدت از آن داروی قوی تر است.


گویا گفت: طول درمان بیماری سل در حالت عادی ۶ ماه و هزینه آن ۵۰۰ هزار تومان است که همین بیماری در حالت مقاوم هزینه درمانی معادل ۵۰ میلیون تومان دارد.


وی با انتقاد از برخی از باورهای رایج در سطح جامعه، تصریح کرد: در سرما خوردگی بیمار نیازی به دارو ندارد اما به دلیل برخی از تصورات و با هدف بهبودی زودتر، به مصرف بی حساب و کتاب آنتی بیوتیک ها روی آورده می شود.


رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، ادامه داد: تجربه بین المللی نشان می دهد که مصرف آنتی بیوتیک یک عارضه جهانی است بطوریکه سازمان ملل با دعوت از همه رهبران جهان مصرف بی رویه این دارو را مشکلی جهانی نامید. برخی از عفونت ها به قدری نسبت به آنتی بیوتک مقاوم شده اند که دیگر درمانی برای آن نیست.


گویا با بیان برخی از فعالیت های وزارت بهداشت برای فرهنگ سازی و ساماندهی مصرف آنتی بیوتیک ها در کشور، اظهار داشت: باید کارهای بیشتری انجام شود تا در عمل شاهد روند رو به کاهش این معضل باشیم.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

خدمات روانشناسی و مشاوره تحت پوشش بیمه قرار گیرد

رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، از رئیس مجلس شورای اسلامی درخواست کرد که موضوع پوشش بیمه خدمات روانشناسی و مشاوره، مورد توجه قرار گیرد.

پاسخی بگذارید