خانه / سلامت / واکسن‌ها مضر و خطرناک نیستند

واکسن‌ها مضر و خطرناک نیستند

سلامت نیوز: ۱۵۴ کشور جهان در برنامه ایمن‌سازی خود از واکسن خوراکی فلج اطفال استفاده می‌کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، سازمان جهانی بهداشت مقرر کرده که در تمام این کشورها از نیمه دوم آوریل ۲۰۱۶ (۴ اردییهشت ۱۳۹۵ ) کلیه واکسن‌های خوراکی سه ظرفیتی فلج اطفال باید از زنجیره سرما در کلیه مراکز ارائه خدمات واکسیناسیون و مراکز نگهداری واکسن اعم از دولتی یا خصوصی جمع‌آوری و امحا و واکسن دو سروتیپی خوراکی ۱ و ۳ جایگزین آن شود. همچنین یک دوز واکسن تزریقی سه سروتیپی در چهار ماهگی به برنامه واکسیناسیون ایران اضافه شود.

دلیل این امر این بود که «ویروس فلج اطفال» «پولیوویروس» (Polio Virus) سه سروتیپ آنتی ژنی ۱ ،۲ و ۳ دارد.

سروتیپ ۱ ویروس، عامل اغلب موارد ابتلا به فلج است. سروتیپ۲ ویروس آخرین بار در کشور هند در سال۱۹۹۹ شناسایی شده و ریشه کنی جهانی آن به تایید سازمان جهانی بهداشت رسیده است. سروتیپ ۳ نیز آخرین بار در نوامبر ۲۰۱۲ در نیجریه شناسایی شد.

به همین دلیل به تازگی رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفت: شرایطی فراهم شده تا کودکانی که متولد مرداد سال ۹۵ به بعد هستند و واکسن تزریقی فلج اطفال را نتوانسته اند دریافت کنند، یک نوبت واکسن تزریقی فلج اطفال را تزریق کنند.

محمدمهدی گویا با اشاره به وقفه ایجاد شده در واکسیناسیون تزریقی فلج اطفال در تمام کشورهای دنیا، بیان کرد: به دلیل مشکلات ایجاد شده در تامین واکسن تزریقی فلج اطفال در سال ۹۵ و وقفه بیش از یک ساله برای تزریق این واکسن، هیچ یک از کودکان متولد شده در دنیا در این بازه زمانی نتوانستند این واکسن را در ۴ ماهگی دریافت کنند و به همین دلیل در حال حاضر که واکسن در دسترس است کودکانی که در این بازه زمانی واکسن تزریقی فلج اطفال را دریافت نکردند، واکسینه خواهند شد و این علاوه بر واکسیناسیون کودکانی است که الان به ۴ ماهگی خواهند رسید.

اقدامات گروه های ضدواکسن

با انتشار این خبر، گروه‌های ضدواکسن در ایران علیه واکسن فلج اطفال وارد عمل شده‌اند.

به دنبال این اقدامات ایرج حریرچی قائم مقام وزارت بهداشت با تکذیب شایعات مرتبط با واکسن فلج اطفال گفت: خوشبختانه در کشور ما مقابله با ویروس فلج اطفال به خوبی انجام گرفته و این در حالی است که در کشورهای همسایه هنوز این بیماری حتی به صورت شدید نیز گزارش می‌شود، بنابراین مردم نگرانی نداشته باشند و به شایعاتی که گفته شده نوع خوراکی این واکسن موثر نیست، توجه نکنند و ما این مساله را تکذیب می‌کنیم.

بر اساس این گزارش، جنبش ضدواکسیناسیون کودکان معتقد است که واکسن‌ها مضر یا کشنده هستند.

به گزارش ایندیپندنت، سخنگوی وزارت بهداشت بریتانیا با ابراز نگرانی در این باره گفت: نمی‌توانیم نسبت به اثرات شبکه‌های اجتماعی آرام باشیم. درحالی‌که جذب واکسن‌های مناسب کودکان در کل اروپا طی سال‌های اخیر بهبود یافته است، تزریق واکسن در بریتانیا با شایعه‌پراکنی مواجه است.

پیتر هوتز کارشناس مشهور حوزه واکسن نیز در این باره گفته است: جنبش ضدواکسن که اطلاعات غلطی به مردم درباره اثرات واکسن‌ها می‌دهند، یک مشت قاتل هستند. در اثر اطلاعات غلط این جنبش میزان مرگ‌ ومیر آمریکایی‌ها بر اثر سه بیماری آنفلوآنزا، سرخک و سرطان‌های دهانه رحم افزایش یافته است.

در فصل قبلی آنفلوآنزا در ژانویه و فوریه ۲۰۱۸ حدود ۲۰۰ کودک بر اثر آنفلوآنزا مردند. بیش از ۸۰ درصد این مرگ‌ها به‌علت عدم واکسیناسیون کودکان توسط والدینشان به‌خاطر توصیه‌های جنبش ضدواکسن بود.

بعد از آمریکا و بریتانیا فعالیت گروه‌های ضدواکسن در ایران نیز این‌ روزها در شبکه‌های مجازی افزایش یافته و آنها معتقدند همه واکسن‌ها مضر و خطرناک هستند.

این در حالیست که، طبق برنامه ریزی انجام شده، قرار بود که در ایران از روز شنبه ۲۳ آوریل (۴ اردیبهشت ) واکسن خوراکی دو ظرفیتی جانشین واکسن سه ظرفیتی شود که این کار انجام شد و قرار شد که یک دوز واکسن تزریقی سه سروتیپی در چهار ماهگی به برنامه واکسیناسیون ایران اضافه شود که متاسفانه به خاطر کمبود جهانی این کار فقط در ابتدا فقط در مناطق پر خطر اجرا شده است و از تاریخ شهریور ماه ۹۷ واکسن تزریقی سه سروتیپی نیز روتین شده است و به تمامی متولدین ۱/۱/۹۵ که فقط واکسن دو سروتیپی گرفته اند در بهمن ماه ۹۷ یک دوز واکسن تزریقی سه سروتیپی تزریق شود.

این امر موجب حفظ حداقل سطح ایمنی علیه سروتیپ ۲ ویروس و تسهیل کنترل طغیان های آتی فلج اطفال و تقویت ایمنی علیه سروتیپ های ۱ و ۳ ویروس می شود. بنابراین، برخلاف شایعات واکسن تزریقی فلج اطفال، جایگزین قطره خوراکی فلج اطفال نمی شود.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.