خانه / سلامت / وجود ۲۵۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور

وجود ۲۵۰۰ گونه گیاه دارویی در کشور

سلامت نیوز:مشاوره ستاد توسعه علوم و فناوری گیاهان دارویی و طب سنتی با بیان اینکه گیاهان دارویی و سنتی می‌توانند صنایع کوچک را درگیر کنند و باعث رشد آنها شوند، گفت: تصویب سند گیاهان دارویی و طب سنتی در شورای انقلاب فرهنگی باعث شده‌است گیاهان دارویی به عنوان اولویت نخست در نقشه جامع علمی کشور معرفی شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، مهندس علی ابراهیمی ورکیانی با بیان اینکه ایران از نظر تنوع گیاهی به خصوص از نظر گیاهان دارویی جایگاه منحصر به فردی دارد، گفت: بر اساس پژوهش های انجام شده، تعداد گونه‌های گیاهی ایران در حدود ۸۰۰۰ نوع است که از این تعداد بیش از ۲۵۰۰ گونه دارویی است. از طرف دیگر کشور ایران دارای میراث ارزشمند پزشکی است که با عنوان مکتب ایرانی طی هزاران سال، خدمات تشخیصی و درمانی خود را ارائه داده است. میراث مکتوب طب سنتی ایران دارای بیش از ۱۴ هزار نسخه کتاب است که بعضاً به زبان های متعدد در دنیا ترجمه شده اند.

ابراهیمی ورکیانی در گفت‌وگویی رادیویی با بیان اینکه گیاهان دارویی و داروهای گیاهی نقش بسیار موثر و تعیین کننده‌ای در اقتصاد کشور دارد و مصداق واقعی اقتصاد مقاومتی است، ادامه داد: چرا که سرعت بخشیدن به جریان تبدیل علم به ثروت با تجاری سازی فناوریهای داخل کشور، می‌تواند صنایع متعددی را راه اندازی کرده و به طور مستقیم و غیر مستقیم در بهبود وضعیت اقتصاد کشور نقش ایفا کند. هدایت ثروت به سمت بازار باثبات و رو به رشد گیاهان دارویی در بخش‌های مولد و حامی سلامت و محیط زیست می تواند باعث تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی شود.

ابراهیمی ورکیانی با بیان اینکه گیاهان دارویی و سنتی می‌توانند صنایع کوچک را درگیر کند و باعث رشد آنها شوند، گفت: در این چند ساله اتفاق بسیار خوبی در کشورمان رخ داده است و آن سند گیاهان دارویی و طب سنتی است که در شورای انقلاب فرهنگی تصویب شده است و این اقدام باعث شده تا گیاهان دارویی به عنوان اولویت نخست در نقشه جامع علمی کشور معرفی شود.

با استانداردسازی گیاهان دارویی، مردم اثربخشی آنها را بیشتر احساس می کنند

دکتر علی محمد عمویی، معاون مرکز آموزش و تحقیقات جهاد کشاورزی امام خمینی (ره) نیز درباره موضوع گیاهان دارویی، گفت: بسیاری از گیاهان دارویی در گذشته استانداردسازی نشده بودند، این درحالی است که امروزه این اتفاق افتاده است و به همین جهت در حال حاضر مردم بیش از گذشته اثربخشی آنها را درک می کنند و در همین راستا سبک زندگی شان را نیز تغییر داده اند.

وی با بیان اینکه ما بسیاری از اوقات با گیاهان دارویی از بیماری ها پیشگیری می کنیم و آنها را صرفا برای درمان توصیه نمی کنیم، در خصوص تاثیر گذاری داروهای شیمیایی گفت: داروهای شیمیایی به دلیل اینکه دوز بالاتری دارند، ممکن است خیلی سریعتر تاثیر بگذارند، اما عوارض جانبی بیشتری هم نسبت به داروهای گیاهی دارند. برخی ترکیبات گیاهان دارویی را نمی توانیم به صورت شیمیایی ایجاد کنیم در حالی که در گیاهان دارویی این ترکیبات به صورت طبیعی در کنار هم قرار دارند که می تواند اثر بخشی خودش را داشته باشد و از طرفی با طبیعت خود افراد نیز سازگارتر است و عوارض جانبی کمتری دارد.

معاون مرکز آموزش و تحقیقات جهاد کشاورزی امام خمینی(ره) در عین حال ادامه داد: البته اگر در گیاهان دارویی نیز از دوز یا مقدار بالا استفاده کنیم، ممکن است دچار عوارض شویم.

وی به افزایش علاقه مردم به طب سنتی اشاره و اظهار کرد: در یک دوره، مردم دنیا به شدت به سمت طب مدرن حرکت کرده و طب سنتی را کنار گذاشتند، اما به دلیل عوارضی که طب مدرن ایجاد کرد، مردم رویکرد جدیدی را در پیش گرفتند. به طوریکه امروزه شیوه استفاده از گیاهان دارویی نیز تغییر کرده است.

عمویی با بیان اینکه در حال حاضر بسیاری از گیاهان را فرموله کرده و به راحتی می‌توان میزان اثربخشی آنها را اندازه گیری کرد، افزود: یعنی بسیاری از گیاهان دارویی را با دوز و دوره درمان و گونه مشخص تجویز می کنیم. بسیاری از گیاهان دارویی در گذشته استانداردسازی نشده بودند. درحالی که امروزه این اتفاق افتاده است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.