خانه / اخبار پزشکی / وضعیت توریسم سلامت در کشور/سابقه ۲۸ ساله پیوند مغز استخوان

وضعیت توریسم سلامت در کشور/سابقه ۲۸ ساله پیوند مغز استخوان

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سید حسن هاشمی روز پنج شنبه در برنامه تلویزیونی شبکه العالم، در مورد توریسم سلامت و خدمات پزشکی ارائه شده به بیماران خارجی، افزود: در ایران توریسم سلامت اهمیت بسیار زیادی دارد و مشکلاتی در این زمینه وجود دارد اما دانش و مهارت جامعه پزشکی با درآمد ما از توریسم درمانی قابل قیاس نیست؛ در حوزه اطلاع رسانی و معرفی توانمندی ها که احتیاج به آژانس های قوی و هتل های مجهز و وسیله رفت و آمد است، موفقیت چندانی نداشته ایم.

وی اظهار داشت: ایران از پزشکان برجسته، مراکز مجهز و تجهیزات پیشرفته برخوردار است که بی نظیر است؛ و لازم است که سایر سازمان های دولتی مانند وزارت ارشاد، سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و نیز وزارت امور خارجه در این حوزه کمک کنند تا در آینده شاهد رونق توریسم سلامت باشیم.

هاشمی خاطرنشان کرد: سایر کشورها نیز می توانند مشارکت داشته باشند و دفاتری را برای اعزام بیمار به ایران دایر کنند. ما بیمارستانهای را که می توانند به بیماران خارجی خدمات درمانی با کیفیت دهد را مشخص و درجه بندی کرده ایم و تقاضای ما این است که غیر از مسیر قانونی، از راه های دیگر برای اعزام بیماران اقدام نکنند زیرا ممکن است گرفتار افراد سودجو شوند.

وزیر بهداشت با اشاره به مهارت و دانش بی نظیر پزشکان و متخصصان ایرانی و بهای بسیار مناسب خدمات پزشکی در مقایسه با دیگر کشورهای دنیا، اظهار داشت: از گذشته های دور مردم منطقه با پزشکی و توانمندی پزشکان ایرانی آشنا هستند، به آن اعتماد دارند اما مشکل ما ناشی از نبود تسهیلات برای رفت و آمد و مراقبت از بیماران، استقرار و پذیرایی آنها است که چندان رشد نداشته و امیدوارم که این مشکل حل شود.

هاشمی گفت: در ایران ۵۷ دانشگاه علوم پزشکی با ۲۰۰ هزار دانشجو در رشته های مختلف گروه پزشکی فعال هستند که تعدادی از آنها خارجی هستند و رتبه تولید علم ایران در منطقه اول و در دنیا، شانزدهم است و وزارت بهداشت و یا گروه های پزشکی یک سوم تولید علم را در قالب بیش از ۳۵۰ شرکت دانش بنیان برعهده دارند و علاوه بر این، ۶۰۰ مرکز تحقیقاتی در حوزه پزشکی در کشور وجود دارد.

تولید ۹۵ درصد داروهای مورد نیاز در داخل کشور

وزیر بهداشت به تولید انواع واکسن ها در داخل کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ۹۵ درصد از داروی مورد نیاز کشور، تولید داخل است و انواع روش های جراحی و تشخیصی در کشور به دست توانای پزشکان متخصص ایرانی انجام می شود و بیش از ۲۰ سال است که بیماران ایرانی برای درمان نیازی به اعزام به خارج از کشور ندارند و به دلیل بهای مناسب خدمات پزشکی در ایران، بیمارانی از سایر کشورها به ایران می آیند.

پیشرفت قابل توجه در حوزه پیوند و سلول درمانی

هاشمی خاطرنشان کرد: ایران در دهه های اخیر پیشرفت بسیار مناسبی در حوزه پیوند قلب، کلیه، معده، لوزالمعمده، روده و کبد داشته است.

وزیر بهداشت افزود: دانش پزشکی حداقل هر ۵ سال یک بار و برخی معتقدند هر ۳ سال یکبار جدید می شود، و در تمامی مراکز آموزشی و پژوهشی ایران جدیدترین علوم و روشهای پزشکی دنیا مورد توجه قرار می گیرد اما ایران در این زمینه رقبای منطقه ای و بین المللی نیز دارد در منطقه، مراکز تحقیقاتی ایران و ترکیه در حال رقابت هستند.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه سلول درمانی نیز ایران پیشرفت خوبی داشته که سلول های بنیادی یکی از حوزه های آن است. ایران بیش از ۲۸ سال قبل کار پیوند مغز استخوان را برای سرطان خون شروع کرد و اکنون چندین هزار بیمار در کشور وجود دارد که پیوند شده اند.

هاشمی گفت: اکنون بیش از ۱۵ سال است که از سلول های بنیادی در رشته چشم پزشکی استفاده می شود و می دانم که از سلول های بنیادی در بیماران قلبی و قطع نخاعی استفاده می شود که بخشی از آنها تجربی است و بعضی از آنها به ثمر رسیده است

آمادگی برای همکاری با مراکز علمی دنیا

وزیر بهداشت درباره حجم همکاری با مراکز علمی دنیا گفت: خوشبختانه روابط و همکاری بسیار مناسبی با وزرای بهداشت منطقه داریم و تقریبا با همه آنها در کنفرانسها و اجتماعات مختلف در ارتباط هستیم و جمهوری اسلامی ایران می تواند بیش از این به حوزه بهداشت و درمان سایر کشورها این کمک کند.

هاشمی اظهار داشت: ایران در منطقه ای قرار دارد که منافع ما ایجاب می کند به کشورهای منطقه کمک کنیم و از توانمندی های همدیگر استفاده کنیم. مسلمانان چاره ای به جز اعتماد به همدیگر و حل کردن مشکلاتشان با کمک همدیگر ندارند زیرا نمی توان به کمک بیگانگان امیدوار بود.

وی تأکید کرد: افتخار می کنیم که تجریباتمان را در اختیار هر کشوری از هر کجای دنیا با هر عقیده و فرهنگی که دارد، قرار دهیم، به ویژه برادران و خواهران عزیز مسلمان که طبعا آنان در اولویت هستند و فکر می کنم که حداقل در بعضی از حوزه ها که ایران سرآمد است می توانند از تجربیات ایران استفاده کنند. ایران در نانوتکنولوژی رتبه هفتم را در دنیا دارد و برخی از مراکز پیوند ایران در منطقه و دنیا کم نظیر هستند.

وزیر بهداشت گفت: در سفر اخیرم به چین از بیمارستانی بازدید کردم که افتخارشان، انجام ۱۰۰ پیوند کبد در سال بود که به آنها گفتم که فقط در یکی از بیمارستانهای شیراز، سالانه بیش از ۶۰۰ پیوند کبد انجام می شود و در ایران، ۲۸ جراح هستند که فقط در حوزه پیوند کبد فعالیت دارند.

هاشمی درباره خدمات پزشکی ارائه شده به کشورهای بحران زده منطقه مانند عراق و سوریه گفت: آنچه ایران تا به حال انجام داده و انجام خواهیم داد بنا به درخواست دولتهای منطقه بوده است؛ ما در ارائه خدمات به عراق، سوریه و افغانستان و لبنان و هر کجای دنیا کوتاهی نکرده ایم، و تا جایی که توانسته ایم در حوزه های مختلف پزشکی کمک کرده ایم.

وی، شعار انقلاب اسلامی را دفاع از مظلومان عنوان کرد و افزود: همواره کنار مظلومان و ملتهای منطقه بوده ایم و در زمینه خدمات دارویی و درمانی کمک های مناسبی به آنها کرده ایم.

کیفیت بالای داروهای تولید داخل

هاشمی با اشاره به کیفیت داروهای تولیدی داخل، گفت: کیفیت داروهای تولیدی ایران بسیار مناسب است به گونه ای که داروی ایرانی به بعضی کشورها مانند روسیه و آفریقای جنوبی صادر می شود و خوشبختانه این توانمندی وجود دارد که با دیگر شرکتهای بزرگ بین المللی رقابت کنیم.

وزیر بهداشت افزود: با وجود شهرک های دارویی در کشور که عمدتا به پژوهش و تولید می پردازند، شرایط ایران مناسب است البته همیشه فرصت برای ارتقا وجود دارد و بعد از توافق هسته ای، فرصتهای بسیار ارزشمندی فراهم شده و شرکای بسیاری را از نقاط مختلف دنیا علاقمند به سرمایه گذاری در ایران هستند و نگاه آنها استفاده از نیروی جوان، دانشمند و پرانگیزه و با تجربه ایرانی است و در عین حال بازار منطقه نیز می تواند برای آنان ترغیب کننده باشد.

هاشمی تأکید کرد: مسیر قبلی خودمان را با اعتماد به نفس بیشتر ادامه می دهیم، و به صورت دائم در حال نوسازی و بازسازی صنعت دارویی کشور هستیم و برای صادرات نیز هدف گذاری ۱۰ ساله ای را انجام داده ایم. هر قدر حضور ما در بازارهای بین المللی بیشتر باشد، طبعا کیفیت هم ارتقا خواهد یافت زیرا این رقابت بسیار سخت است.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

دلایل ایجاد بازار سیاه دارو در کشور/شناسایی مسیرهای قاچاق

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می‌کنیم، اما رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.

پاسخی بگذارید