خانه / سلامت / پرداخت عمده بدهی بیمه‌ها به وزارت بهداشت تا دو هفته آینده

پرداخت عمده بدهی بیمه‌ها به وزارت بهداشت تا دو هفته آینده

سلامت نیوز: معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: عدد دقیق میزان بدهی بیمه‌ها به وزارت بهداشت را همراه ندارم، تا دو هفته آینده بخش عمده این بدهی پرداخت می شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، احمد میدری در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما با موضوع طرح تحول سلامت و بدهی بیمه ها به مراکز درمانی افزود: دلایل مختلفی در آنچه که رخ داده است (بدهی کلان بیمه ها به وزارت بهداشت) موثر بوده است، روند پرداخت خوشبختانه شروع شده است و برای اولین بار دولت پذیرفت که همانند دیگر بخش ها اوراق مشارکت را منتشر کند.

وی گفت: این موضوع در بودجه ۹۵ دیده شده است؛ هیچ وقت در نظام بودجه ریزی برای پرداخت بدهی های دولت به بخش درمان کشور اوراق مشارکت دیده نشده است، اما در این لایحه با اهتمام رئیس جمهور موضوع فروش اوراق مشارکت مطرح شد، چون فروش اوراق مشارکت در این زمینه بدون سابقه قبلی آغاز شد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: آیین نامه آن در مرداد تهیه شد و باید سازمان های بیمه گر و وزارت رفاه دارایی های خودشان را آماده می کردند تا وثیقه گذاشته شود و این نکته برای اولین بار صورت می گیرد.

میدری گفت: وزارتخانه های نیرو و صنعت، معدن و تجارت هر وقت اوراق مشارکت عرضه می کردند، بانک مرکزی تایید می کرد و هیچ تضمینی از سوی کسی که منابع در اختیارش قرار می گیرد صورت نمی گرفت.

وی افزود: به دلایل مختلف دولت دچار کسری بودجه شد و نتوانست منابع را در اختیار سازمان‌های بیمه‌گر قرار دهد.

میدری گفت: دولت ۸ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت مصوب کرد و مقرر شد از هفته آینده که پرداخت ها آغاز می شود به فروش برسد که ۴ هزار میلیارد تومان آن به فروش رفته و سه روز است که تبادل داده بین وزارت بهداشت و رفاه آغاز شده است.

وی افزود: این اقدام هیچ وقت در دولت سابقه نداشته است و از آنجایی که این طرح جزو بزرگترین طرح های اجتماعی دولت بود، خواسته دولت موفقیت آن است.

میدری با اشاره به ضرورت کنترل تورم گفت: باید بیمارستان‌ها و ورزشگاه های وزارت رفاه مشخص می شد که پشتوانه اوراق مشارکت باشد؛ بالاخره این کار صورت گرفت و چون برای اولین بار بود با یک وقفه زمانی انجام شد.

وی افزود: امیدواریم در دو هفته آینده بخش عمده بدهی بیمه ها به وزارت بهداشت پرداخت شود، ۲ هزار میلیارد تومان وصول شده است، ۲ هزار میلیارد تومان دیگر آن نیز وصول خواهد شد تا ۸ هزار میلیارد تومان کسری بودجه پارسال پوشش داده می شود.

میدری گفت: رئیس جمهور امروز برای بودجه سال ۹۶ در جلسه اضطراری دستور داد بودجه کافی برای طرح تحول سلامت سال آینده درنظر گرفته شود.

وی افزود: یک عدم تعادل زمانی داریم، سازمان تامین اجتماعی کسری بودجه ندارد بلکه کسری تراز درآمدی دارد و برخی درآمدها در حال وصول هستند، اما چون به لحاظ زمانی تعادل ندارد این بدهی ها به وجود آمده است.

معاون وزیر رفاه، کار و تامین اجتماعی گفت: مقرر بود فقط افراد نیازمند بیمه سلامت شوند، اما حاشیه شهرها و اقشار نیازمند بیش از پیش بینی ها شد.

وی افزود: افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی تبعا پوشش داده شدند، ولی وقتی رایگان اعلام شد، همه اقشار نیازمند این دفترچه را گرفتند و ۲۰ درصد افراد غیرنیازمند نیز وارد این موضوع شدند که دولت در لایحه برنامه ششم قید کرد همه افرادی که تحت پوشش بیمه سلامت قرار می‌گیرند باید درآمدشان بررسی شود و اگر از سطح نیاز بالاتر هستند باید حق بیمه را خودشان پرداخت کنند.

میدری با بیان اینکه ۸۰ درصد این افراد حاشیه نشین شهرها هستند گفت: افرادی که در استان های فقیر هستند استقبال بیشتری از این دفترچه کردند و شیرینی طرح تحول برای همین افراد بود و باید ساز و کار به گونه‌ای باشد که افراد غیرنیازمند از گردونه این طرح خارج شوند.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: براساس قانون، وزارت رفاه حق بیمه کارگران را به درستی هزینی وزارت رفاه کرده است و هر ساله مطابق قانون عمل کرده ایم.

میدری گفت: در بیمارستان های وزارت بهداشت هر ماه باید تجهیزات خریداری شود و حقوق پرسنل پرداخت شود بنابراین نمی توان به راحتی آمار داد.

معاون رفاه اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: ارقامی که از سوی تامین اجتماعی براساس آمار دقیق است و دکتر نوربخش باید در این زمینه توضیحات دقیق بدهند.

وی در پایان گفت: راهکاری که در این زمینه اجرا شده است اوارق مشارکت است و در دو هفته آینده ۲ هزار میلیارد تومان اوراق مشارکت میان مراکز درمانی توزیع خواهد شد، بنابراین برخی از مشکلات حل خواهد شد و در مورد افرادی که نیازمند نیستند وزیر کار دستورالعملی ارائه داده است که به زودی ابلاغ می شود و سازمان بیمه سلامت براساس آن افراد غیر نیازمند را از پوشش بیمه حذف خواهد کرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.