خانه / سلامت / پرستاران اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از مجلس مطالبه کنند/ قانونی که پول ندارد قابل اجرا نیست

پرستاران اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از مجلس مطالبه کنند/ قانونی که پول ندارد قابل اجرا نیست

سلامت نیوز: وزیر بهداشت با بیان اینکه:« پرستاران که اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را مطالبه می کنند بهتر است بروند سراغ مجلس و از مجلس بخواهند در بودجه سال ۹۶ قطعا اعتبار لازم برای اجرای این قانون در نظر بگیرند.»تاکید کرد:« قانونی که پول ندارد معلوم است که قابل اجرا نیست هر وقت پول دادند با کمال میل اجرا می کنیم.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در نشستی خبری در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به سئوال خبرنگار سلامت نیوز درباره تعرفه های پرستاری و اینکه چرا وزارت بهداشت تعرفه های پرستاری را به شورای عالی بیمه نفرستاده است؛گفت:« در هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم برای پرستاران خدمت نشده است. یک مسئله داریم و آن هم تعرفه های پرستاری است. پرستاران به دلیل اینکه ۸ سال پیش مجلس قانونی را تصویب کرده است در طول این مدت در انتظار اجرای آن هستند. مجلس خیلی قانون تصویب کرده که مهمترین قوانینی که مجلس تصویب کرده برنامه های سوم،چهارم و پنجم توسعه و اکنون برنامه ششم توسعه است که خدا به خیر کند به سرنوشت برنامه های قبلی دچار نشود.»

وی ادامه داد:« نمایندگان، آرزوهایشان را در غالب برنامه نیاورند.امروز ۲۱۰ هزار میلیارد بودجه داریم اگر یک برنامه ای نوشتند که ۵۰۰ هزار میلیاردتومان بودجه می خواست طبیعی است بخش عمده آن قابلیت اجرا ندارد.»
دکتر هاشمی افزود:«مدعی هستند از برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد بیشتر اجرایی نشده است از جمله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، واقعیت این است زمانی که می خواستند این قانون را تصویب کنند اگر اعتبارش را هم می دیدند که مشکلی نبود به نظر من پرستاران که اجرای این قانون را مطالبه می کنند بهتر است بروند سراغ مجلس و از مجلس بخواهند در بودجه سال ۹۶ قطعا اعتبار لازم برای اجرای این قانون در نظر بگیرند. وزارت بهداشت هم آرزویش این است که وضعیت معیشتی همه اقشار از جمله گروه های مختلف پزشکی ارتقاء یابد ولی قانونی که پول ندارد معلوم است که قابل اجرا نیست هر وقت پول دادند با کمال میل اجرا می کنیم.»

در ادامه حضور وزیر بهداشت در نمایشگاه مطبوعات و در بازدیدی که وزیر بهداشت از غرفه سلامت نیوز داشت در پاسخ به اینکه چرا وزارت بهداشت در زمان اجرای طرح تحول سلامت که تعرفه های پزشکی را اصلاح کرد، اقدامی برای تعرفه های پرستاری که قانونی است نکرد؛گفت:« برای طرح تحول سلامت هیات وزیران تصمیم می گیرند بنابراین پول به پزشک ندادند بلکه پول به خدمت دادند. مردم قبلا از جیبشان زیرمیزی می دادند گفتند این را شما ندهید ما می دهیم .اگرپزشکان از شما زیرمیزی گرفتید ما با پزشکان زیرمیزی بگیر برخورد می کنیم آیا این کار بدی بوده است؟»

دکتر هاشمی ادامه داد:«دولت تشخیص می دهد این پول را چکار کند. اگر یک روزی مجلس و یا دولت اعتباری در نظر گرفتند برای اجرای تعرفه ها وظیفه وزارت بهداشت این است که آن را اجرایی کند در عین حال شما یک کشور را به من معرفی کنید که تعرفه های پرستاری در آن اجرا می شود.»

وی گفت:« دولت و مجلس در ۸ سال پیش قانونی را تصویب کرده بودند که خودشان هم نمی دانستند چه چیزی را تصویب می کنند. لااقل باید به صورت پایلوت در دو یا سه بیمارستان اجرا می کردند تا ببیند بار مالی آن چقدر است و برای کل کشور چقدر هزینه خواهد داشت اگر آن را اجرا کنند مردم راضی خواهند بود یا خیر،آیا جامعه پرستاری با اجرای این قانون راضی خواهد بود یا خیر. اگر واقعا اجرای قانون تعرفه گذاری به نفع مردم بود طبعا برآورد مالی می شود و برای اجرای آن بودجه سالیانه می دهند اگر هم نه که هیچ.»

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه «چرا می خواهند اصرار کنند دولت پول سلامت را برای بهتر شدن وضع پزشکان هزینه کرده»گفت:« یک پزشک الان اگر در سراوان دو تا عمل جراحی کند با ۵۰۰ عمل جراحی در تهران یک پول به او می دهند؟ چنین چیزی نیست. »

وی در پایان با بیان اینکه:«قبل از اجرای طرح تحول سلامت، یک پزشک برای عمل لوزه یا سزارین یا آپاندیسیت با تعرفه دولتی بین ۳۰ تا ۵۰ هزارتومان دریافتی داشت و بقیه اش را از مردم میگرفت.» افزود :« الان دولت به پزشکان هشدار داده حق گرفتن زیرمیزی ندارند اگر در بخش دولتی هستند تعرفه را که یک رقمی برایش اعتبار در نظر گرفته اند می دهد، آیا این کار بدی است؟»

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.