خانه / سلامت / پرستاران اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از مجلس مطالبه کنند/ قانونی که پول ندارد قابل اجرا نیست

پرستاران اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری از مجلس مطالبه کنند/ قانونی که پول ندارد قابل اجرا نیست

سلامت نیوز: وزیر بهداشت با بیان اینکه:« پرستاران که اجرای قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری را مطالبه می کنند بهتر است بروند سراغ مجلس و از مجلس بخواهند در بودجه سال ۹۶ قطعا اعتبار لازم برای اجرای این قانون در نظر بگیرند.»تاکید کرد:« قانونی که پول ندارد معلوم است که قابل اجرا نیست هر وقت پول دادند با کمال میل اجرا می کنیم.»

به گزارش سلامت نیوز، دکتر سید حسن هاشمی، وزیر بهداشت در نشستی خبری در بیست و دومین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها در پاسخ به سئوال خبرنگار سلامت نیوز درباره تعرفه های پرستاری و اینکه چرا وزارت بهداشت تعرفه های پرستاری را به شورای عالی بیمه نفرستاده است؛گفت:« در هیچ دولتی به اندازه دولت یازدهم برای پرستاران خدمت نشده است. یک مسئله داریم و آن هم تعرفه های پرستاری است. پرستاران به دلیل اینکه ۸ سال پیش مجلس قانونی را تصویب کرده است در طول این مدت در انتظار اجرای آن هستند. مجلس خیلی قانون تصویب کرده که مهمترین قوانینی که مجلس تصویب کرده برنامه های سوم،چهارم و پنجم توسعه و اکنون برنامه ششم توسعه است که خدا به خیر کند به سرنوشت برنامه های قبلی دچار نشود.»

وی ادامه داد:« نمایندگان، آرزوهایشان را در غالب برنامه نیاورند.امروز ۲۱۰ هزار میلیارد بودجه داریم اگر یک برنامه ای نوشتند که ۵۰۰ هزار میلیاردتومان بودجه می خواست طبیعی است بخش عمده آن قابلیت اجرا ندارد.»
دکتر هاشمی افزود:«مدعی هستند از برنامه پنجم توسعه ۳۰ درصد بیشتر اجرایی نشده است از جمله قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، واقعیت این است زمانی که می خواستند این قانون را تصویب کنند اگر اعتبارش را هم می دیدند که مشکلی نبود به نظر من پرستاران که اجرای این قانون را مطالبه می کنند بهتر است بروند سراغ مجلس و از مجلس بخواهند در بودجه سال ۹۶ قطعا اعتبار لازم برای اجرای این قانون در نظر بگیرند. وزارت بهداشت هم آرزویش این است که وضعیت معیشتی همه اقشار از جمله گروه های مختلف پزشکی ارتقاء یابد ولی قانونی که پول ندارد معلوم است که قابل اجرا نیست هر وقت پول دادند با کمال میل اجرا می کنیم.»

در ادامه حضور وزیر بهداشت در نمایشگاه مطبوعات و در بازدیدی که وزیر بهداشت از غرفه سلامت نیوز داشت در پاسخ به اینکه چرا وزارت بهداشت در زمان اجرای طرح تحول سلامت که تعرفه های پزشکی را اصلاح کرد، اقدامی برای تعرفه های پرستاری که قانونی است نکرد؛گفت:« برای طرح تحول سلامت هیات وزیران تصمیم می گیرند بنابراین پول به پزشک ندادند بلکه پول به خدمت دادند. مردم قبلا از جیبشان زیرمیزی می دادند گفتند این را شما ندهید ما می دهیم .اگرپزشکان از شما زیرمیزی گرفتید ما با پزشکان زیرمیزی بگیر برخورد می کنیم آیا این کار بدی بوده است؟»

دکتر هاشمی ادامه داد:«دولت تشخیص می دهد این پول را چکار کند. اگر یک روزی مجلس و یا دولت اعتباری در نظر گرفتند برای اجرای تعرفه ها وظیفه وزارت بهداشت این است که آن را اجرایی کند در عین حال شما یک کشور را به من معرفی کنید که تعرفه های پرستاری در آن اجرا می شود.»

وی گفت:« دولت و مجلس در ۸ سال پیش قانونی را تصویب کرده بودند که خودشان هم نمی دانستند چه چیزی را تصویب می کنند. لااقل باید به صورت پایلوت در دو یا سه بیمارستان اجرا می کردند تا ببیند بار مالی آن چقدر است و برای کل کشور چقدر هزینه خواهد داشت اگر آن را اجرا کنند مردم راضی خواهند بود یا خیر،آیا جامعه پرستاری با اجرای این قانون راضی خواهد بود یا خیر. اگر واقعا اجرای قانون تعرفه گذاری به نفع مردم بود طبعا برآورد مالی می شود و برای اجرای آن بودجه سالیانه می دهند اگر هم نه که هیچ.»

وزیر بهداشت در ادامه با بیان اینکه «چرا می خواهند اصرار کنند دولت پول سلامت را برای بهتر شدن وضع پزشکان هزینه کرده»گفت:« یک پزشک الان اگر در سراوان دو تا عمل جراحی کند با ۵۰۰ عمل جراحی در تهران یک پول به او می دهند؟ چنین چیزی نیست. »

وی در پایان با بیان اینکه:«قبل از اجرای طرح تحول سلامت، یک پزشک برای عمل لوزه یا سزارین یا آپاندیسیت با تعرفه دولتی بین ۳۰ تا ۵۰ هزارتومان دریافتی داشت و بقیه اش را از مردم میگرفت.» افزود :« الان دولت به پزشکان هشدار داده حق گرفتن زیرمیزی ندارند اگر در بخش دولتی هستند تعرفه را که یک رقمی برایش اعتبار در نظر گرفته اند می دهد، آیا این کار بدی است؟»

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهدید مسافران مترو با اسلحه پلاستیکی

سلامت نیوز: فردی که برای نشستن روی صندلی مترو، مسافران را با اسلحه پلاستیکی تهدید کرده بود، در ایستگاه چهارراه ولیعصر دستگیر شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،روز گذشته مأموران انتظامی مستقر در ایستگاه مترو چهارراه ولیعصر از وقوع درگیری میان دو مسافر مترو باخبر شده و با حضور در محل به بررسی موضوع پرداختند. در بررسی های اولیه مشخص شد درگیری میان دو مسافر از داخل قطار آغاز شده و پس از پیاده شدن از آن نیز ادامه داشته است. همچنین در تحقیقات بعدی مأموران نیز مشخص شد که یکی از طرفین درگیری با اسلحه پلاستیکی و غصب عناوین، قصد ترساندن شهروندان را داشته و خود را مأمور معرفی کرده بود و درگیری نیز به همین دلیل آغاز شده است که در همین راستا دو طرف درگیری به پلیس مترو منتقل شده و در آنجا مشخص شد که دعوا بر سر نشستن روی صندلی آغاز شده و هنگامی که متهم جایی برای نشستن پیدا نکرده با نشان دادن اسلحه اش به مسافران نشسته بر روی صندلی خود را مأمور معرفی کرده و درخواست نشستن روی صندلی را کرده است که با توجه به پلاستیکی بودن اسلحه شهروندان با این فرد درگیر شده اند. در ادامه بررسی های انجام شده با توجه به رفتار غیرعادی متهم این احتمال مطرح شد که وی دچار اختلالات روانی باشد که در همین راستا مقرر شد بررسی های بیشتر روی این فرد انجام شود. مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ با تأیید این خبر اعلام کرد: گزارش اولیه در این خصوص تنظیم شده و متهم برای سیر مراحل قانونی و نیز بررسی شرایط روحی و روانی به کلانتری ۱۲۹ جامی تحویل داده شد تا با دستور قضائی دستوران بعدی در موردش انجام شود.