خانه / اخبار پزشکی / پرستاران باید از دریافتی متناسب بهره‌مند شوند/حق پرستار ضایع نشود

پرستاران باید از دریافتی متناسب بهره‌مند شوند/حق پرستار ضایع نشود

به گزارش خبرنگار مهر، علی محمد آبادی بعد از ظهر سه شنبه در آیین گرامیداشت روز پرستار به میزبانی سالن آمفی تئاتر دانشگاه آزاد سمنان با بیان اینکه پرستاران قشر پرتلاشی هستند که علارغم فشار کاری بیش از اندازه اما از دریافتی حداقلی برخوردار هستند که عادلانه نیست، ابراز داشت: تفاوت دریافتی دو گروه پزشکان و پرستاران باید به میزان فعالیت و سختی کاری که انجام می دهند متناسب باشد که در ایب بین بعد از اجرای طرح نظام نوین اداره بیمارستان ها این تعرفه به ۱۰ برابر افزایش یافت.

وی افزود: بعد از تصویب تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری و عدم اجرای آن باعث شد که با میزان تفاوت ۱۰۰ برابری مواجه باشیم که نه تنها با علم و منطق سازگار نیست بلکه حق و حقوق این قشر پر تلاش نیز ضایع شده است که معتقدیم طرح نظام سلامت باید اصلاح و خواسته پرستاران در اولویت وزارت بهداشت و درمان قرار گیرد.

حق پرستاران ضایع نشود

رئیس سازمان نظام پرستاری به تعریف علم اقتصاد و استفاده بهینه از منابع علم اقتصاد اشاره کرد و ابراز داشت: هیچ مکتب اقتصادی که بخواهد به نگاه علمی به اقتصاد نظاره کند وجود ندارد لذا معتقدیم علم اقتصاد بر اساس محدودیت منابع پایه ریزی شده است و باید با در نظر گرفتن این اصل به گونه ای رفتار کنیم که ثروت و قدرت موجب آسیب پذیری افراد در جامعه نشود.

محمد آبادی با بیان اینکه اگر به آرمان‌های امام راحل پایبند هستیم، نباید اجازه دهیم تا تفاوت دریافتی پزشکان و پرستاران باعث تضعیف حق آنها شود، ابراز داشت: سازمان نظام پرستاری با ارسال بیش از دو هزار نامه طی سال گذشته تلاش کرد تا در برابر این نا عدالتی ها ایستادگی کند و به همه مسئولان مربوط این نکته را یادآور شد که درخواست ما از دولت برقراری عدالت است.

وی با تاکید بر اینکه به دنبال کم شدن فاصله طبقاتی بین پزشکان و پرستاران هستیم، افزود: چراکه این دو در کنارهم خدمت رسان مردم هستند و برزو این ناعدالتی‌ها دلسرد شدن پرستاران را به دنبال خواهد داشت لذا امیدواریم بتوانیم با مطالبات همگانی به خواسته قلبی جامعه پرستاران تحقق بخشیم.

پرستاران بیشترین خدمات را ارائه می دهند

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری نیز در این مراسم با بیان اینکه پرستاران بیشترین خدمات را در سیستم بهداشتی درمانی به مردم ارائه می دهند، ابراز داشت: تلاش سازمان نظام پرستاری همواره بر این اساس استوار است که عدالت برای این قشر پرتلاش برقرار کند چون قانون‌گذار، پرستاری را از جمله مشاغل سخت عنوان کرده اما هیچ بندی از این مصوبه اجرا نمی شود.

محمدشریفی مقدم ادامه داد: وظیفه این سازمان اطلاع‌رسانی، شفاف‌سازی و آگاه کردن مردم از خدمات قشر پرستار است و مردم باید در این قضیه داوری کنند.

وی افزود: اگر این روند ادامه دار باشد باعث ایجاد شکاف بین دو گروه پزشکان و پرستاران خواهد شد و گروهی که در یک جامه در کنار هم با محوریت احیای بیمار مشغول فعالیت هستند باعث می شود تا محوریت اصلی در رسیدگی به بیمار پول قرار گیرد که به شدت نظام سلامت را مورد خدشه قرار می دهد لذا امیدواریم بتوانیم با ایجاد عدالت محوری در راستای دریافت حق پرستاران، کوشا باشیم.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

۲۲ درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند

معاون دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: ۲۲ درصد ایرانی های بالغ، با توده بدنی بالای ۳۰ درصد کاملا چاق هستند.

پاسخی بگذارید