خانه / اخبار پزشکی / پرستاران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند

پرستاران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند

به گزارش خبرگزاری مهر، منوچهر جمالی از کمبود پرستار در کشور انتقاد کرد و با بیان اینکه این موضوع از معضلات حوزه سلامت است، گفت: در کشور نیاز شدید به نیروی پرستاری دیده می شود این در حالی است که طی چهار سال گذشته نیز مجوز جذب نیرو به اندازه کافی که بتواند این کمبودها را رفع کند داده نشده است.

وی با یادآوری بازنشسته شدن ۲۷ هزار پرستار و همچنین افزایش تخت های بیمارستانی طی ۴ سال گذشته، افزود: متاسفانه به جای این تعداد افراد بازنشسته از نیروی جایگزین استفاده نشد این در حالی است که با اجرای طرح تحول سلامت فشار کاری پرستاران چندین برابر شد و در کنار این تخت های بیمارستانی نیز افزایش یافت.

جمالی با بیان اینکه پرستاران قشر زحمتکشی هستند که عمده فشار کاری درمان بر روی دوش آنها است، تصریح کرد: دقت بالا در کار، سلامت کار، تعهد سازمانی و تعهد به عملکرد، احترام به بیماران و تکریم آنها از جمله انتظاراتی است که مراکز درمانی از قشر پرستاری انتظار دارند اما با وجود تمامی این انتظارات پرداخت های آنها با تاخیر انجام شده و به دلیل کمبود نیرو با مشکلات زیادی مواجه هستند.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی پرستاران با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می کنند، ادامه داد: اگر این شرایط و وضعیت نامطلوب کاری پرستاران ادامه داشته باشد و کمبود نیرو رفع نشود ممکن است پرستاران دیگر نتوانند با این شرایط به فعالیت خود در مراکز درمانی ادامه دهند و این موضوع منجر به بروز مشکلات فراوانی در حوزه سلامت می شود

جمالی با تاکید بر لزوم رفع کمبودها و مشکلات حوزه سلامت، افزود: سازمان امور استخدامی باید مجوز جذب نیرو را صادر کند و همچنین نسبت به افزایش تخت های بیمارستانی اقدام کرد.

وی، با یادآوری قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری، گفت: خدمات پرستاری باید تعرفه گذاری و ارزش گذاری شود تا با بهبود وضعیت رفاهی بتوانند در کمال آرامش و دقت بالا کار خود را انجام دهند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با بیان اینکه موضوع کمبود و جذب نیروی پرستاری را در کمیسیون بهداشت پیگیری خواهیم کرد، گفت: این موضوع به دفعات در کمیسیون بررسی و پیگیری شد و در آینده نیز نسبت به پیگیری آن اقدام خواهیم کرد.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

اهدای کتاب به کودکان مبتلا به سرطان

ماهانه ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ جلد کتاب در بین کودکان تحت درمان در بیمارستان محک و بیمارستان های دولتی دارای بخش خون و انکولوژی کودکان، اهدا می شود.

پاسخی بگذارید