خانه / تغذیه / پیاز؛ پر خاصیت بد بو!

پیاز؛ پر خاصیت بد بو!

سلامت نیوز: پیاز سرشار از مواد مغذی است، در شرایطی که کالری کمی دارد. یک پیاز اندازه متوسط دارای تنها ۴۴ کالری است، اما مقدار قابل توجهی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را ارائه می کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصرایران، اگرچه مصرف سبزی های مختلف برای حفظ و بهبود سلامت ما اهمیت دارد، اما برخی انواع مشخص از آنها فواید منحصر به فردی را ارائه می کنند. پیاز، یکی از این سبزی ها محسوب می شود که عضو خانواده سیر (Allium) است که از دیگر اعضای این خانواده می توان به سیر، موسیر، تره فرنگی و پیازچه اشاره کرد.

به گزارش “هلث لاین”، این سبزی ها حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیب های گیاهی قوی مختلفی هستند که مشخص شده است به روش های مختلف می توانند سلامت انسان را تقویت کنند.

در حقیقت، خواص پزشکی پیاز از گذشته های دور مورد توجه بوده و برای درمان شرایطی مانند سردرد، بیماری قلبی و زخم های دهان کاربرد داشته است.

سرشار از مواد مغذی

پیاز سرشار از مواد مغذی است، در شرایطی که کالری کمی دارد. یک پیاز اندازه متوسط دارای تنها ۴۴ کالری است، اما مقدار قابل توجهی از ویتامین ها، مواد معدنی و فیبر را ارائه می کند.

به طور خاص، این سبزی منبع خوبی برای ویتامین C است که در تقویت سلامت سیستم ایمنی، تولید کلاژن، ترمیم بافت و جذب آهن نقش دارد.

همچنین، ویتامین C به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده و از سلول ها در برابر آسیب ناشی از مولکول های ناپایدار به نام رادیکال های آزاد محافظت می کند.

پیاز سرشار از ویتامین های B، از جمله فولات (B9) و پیریدوکسین (B6) است که نقشی کلیدی در سوخت و ساز، تولید گلبول های قرمز خون و عملکرد عصبی ایفا می کنند.

در نهایت، پیاز منبع خوبی برای پتاسیم است که افراد بسیاری با کمبود این ماده معدنی مهم مواجه هستند. ارزش روزانه توصیه شده برای پتاسیم ۴,۷۰۰ میلی گرم است که بسیاری تنها نیمی از این میزان را دریافت می کنند.

عملکرد سلولی عادی، تعادل مایع، انتقال عصبی، عملکرد کلیه و انقباض ماهیچه ها همگی نیازمند پتاسیم است.

مفید برای سلامت قلب

پیاز حاوی آنتی اکسیدان ها و ترکیب های گیاهی است که با التهاب مبارزه کرده، و سطوح تری گلیسریدها و کلسترول را کاهش می دهد که همگی ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهند.

خواص ضد التهاب این مواد ممکن است به کاهش فشار خون و محافظت در برابر لخته شدن خون نیز کمک کند.

کوئرستین، یک آنتی اکسیدان فلاونوئید است که به میزان زیاد در پیاز وجود دارد. از آنجایی که یک ضد التهاب قوی است، کوئرستین ممکن است به کاهش عوامل خطرآفرین بیماری قلبی، مانند فشار خون بالا کمک کند.

طی یک مطالعه با حضور ۷۰ شرکت کننده دارای اضافه وزن و مبتلا به فشار خون بالا مشخص شد که مصرف ۱۶۲ میلی گرم عصاره پیاز سرشار از کوئرستین در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک را کاهش داده است.

همچنین، پیاز نشان داده است که می تواند سطوح کلسترول را کاهش دهد.

مطالعه ای با حضور ۵۴ زن مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک نشان داد که مصرف مقدار زیادی پیاز خام (روزانه ۴۰ تا ۵۰ گرم در صورت اضافه وزن و ۵۰ تا ۶۰ گرم در صورت چاقی) برای هشت هفته به کاهش سطوح کلسترول کلی و کلسترول بد (LDL) در مقایسه با گروه کنترل منجر شده است.

افزون بر این، مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف پیاز ممکن است عوامل خطرآفرین برای بیماری قلبی، از جمله التهاب، سطوح تری گلیسرید بالا و تشکیل لخته خون را کاهش دهد.

سرشار از آنتی اکسیدان ها

آنتی اکسیدان ها ترکیب هایی هستند که اکسیداسیون، فرآیندی که به آسیب سلولی و ابتلا به بیماری هایی مانند سرطان، دیابت و بیماری قلبی منجر می شود، را مهار می کنند.

پیاز منبعی عالی برای آنتی اکسیدان هاست. در حقیقت، پیاز حاوی بیش از ۲۵ نوع مختلف از آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی است.

به طور خاص، پیاز قرمز حاوی آنتوسیانین ها – رنگدانه گیاهی در خانواده فلاونوئید و مسئول رنگ قرمز پیاز – است. مطالعات مختلف نشان داده اند افرادی که غذاهای سرشار از آنتوسیانین ها را مصرف می کنند با کاهش خطر ابتلا به بیماری قلبی مواجه هستند.

افزون بر این، آنتوسیانین ها نشان داده اند که از بدن در برابر برخی انواع سرطان و دیابت محافظت می کنند.

حاوی ترکیب های ضد سرطان

مصرف سبزی های خانواده سیر، مانند پیاز و سیر، با کاهش خطر برخی انواع سرطان، از جمله معده و کلورکتال، پیوند خورده است.

یک بررسی شامل ۲۶ مطالعه نشان داد افرادی که بیشترین میزان مصرف سبزی های خانواده سیر را داشتند نسبت به آنهایی که کمترین میزان مصرف داشتند، ۲۲ درصد احتمال کمتری داشت به سرطان معده مبتلا شوند.

افزون بر این، طی یک بررسی دیگر که شامل ۱۶ مطالعه و ۱۳,۳۳۳ نفر می شد، افرادی که بیشترین میزان مصرف پیاز را داشتند در مقایسه با آنهایی که کمترین میزان مصرف پیاز را داشتند، با ۱۵ درصد خطر کمتر برای ابتلا به سرطان کلورکتال مواجه بودند.

خواص ضد سرطان پیاز با ترکیب های گوگردی و آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی موجود در سبزی های خانواده سیر پیوند خورده است.

به عنوان مثال، پیاز حاوی آنیونین A، ترکیبی گوگردی، است که توانایی خود در کاهش رشد تومور را نشان داده و همچنین در مطالعات آزمایشگاهی آهنگ گسترش سرطان های تخمدان و ریه را کند کرده است.

همچنین، پیاز حاوی فیستین و کوئرستین، آنتی اکسیدان های فلاونوئیدی، است که ممکن است رشد تومور را مهار کنند.

کمک به کنترل قند خون

مصرف پیاز ممکن است به کنترل قند خون کمک کند که به ویژه برای افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت مفید است.

مطالعه ای با حضور ۴۲ شرکت کننده مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که مصرف ۳٫۵ اونس (۱۰۰ گرم) پیاز قرمز تازه سطوح قند خون ناشتا را پس از گذشت چهار ساعت حدود ۴۰ میلی گرم بر دسی لیتر کاهش داده است.

افزون بر این، مطالعات با حضور سوژه های حیوانی نشان داده اند که مصرف پیاز ممکن است برای کنترل قند خون مفید باشد.

یک مطالعه نشان داد موش های مبتلا به دیابت که برای ۲۸ روز با غذایی حاوی ۵ درصد عصاره پیاز تغذیه شدند، کاهش قند خون ناشتا را تجربه کرده و چربی بدن آنها نیز نسبت به گروه کنترل کاهش قابل توجهی داشت.

ترکیب های خاصی که در پیاز یافت می شوند، مانند کوئرستین و ترکیب های گوگردی، آثار ضد دیابتی ارائه می کنند.

به عنوان مثال، کوئرستین نشان داده است که با سلول ها در روده کوچک، پانکراس، ماهیچه اسکلتی، بافت چربی و کبد تعامل دارد تا قند خون کلی بدن را تنظیم کند.

تقویت تراکم استخوانی

در شرایطی که لبنیات به عنوان مواد غذایی تقویت کننده استخوان شناخته شده هستند، اما بسیاری مواد غذایی دیگر، از جمله پیاز، نیز ممکن است به حفظ سلامت استخوان ها کمک کنند.

مطالعه ای با حضور ۲۴ زن میانسال و یائسه نشان داد آنهایی که برای هشت هفته روزانه ۳٫۴ اونس (۱۰۰ میلی لیتر) عصاره پیاز مصرف کرده بودند، بهبود تراکم مواد معدنی استخوان و فعالیت آنتی اکسیدانی در مقایسه با گروه کنترل را تجربه کردند.

مطالعه ای دیگر با حضور ۵۰۷ زن که در مرحله پیش یائسگی و یائسگی قرار داشتند، نشان داد آنهایی که حداقل یک بار در روز پیاز مصرف می کردند دارای ۵ درصد تراکم استخوانی کلی بیشتر نسبت به افرادی بودند که یک بار در ماه یا کمتر پیاز مصرف می کردند.

همچنین، این مطالعه نشان داد زنان پیرتر که بیشترین تکرر مصرف پیاز را داشتند، در مقایسه با آنهایی که هرگز پیاز مصرف نمی کردند، با کاهش ۲۰ درصدی خطر شکستگی کفل مواجه بودند.

باور بر این است که پیاز به کاهش استرس اکسیداتیو کمک می کند، سطوح آنتی اکسیدانی را تقویت می کند و تحلیل استخوان را کاهش می دهد که می تواند از پوکی استخوان پیشگیری کرده و تراکم استخوانی را تقویت کند.

خواص ضد باکتری

پیاز می تواند به طور بالقوه با باکتری های خطرناکی مانند اشرشیا کلی یا ئی کولای، سودوموناس آئروژینوزا، استافیلوکوکوس اورئوس، و باسیلوس سرئوس مبارزه کند.

افزون بر این، عصاره پیاز نشان داده است که رشد ویبریو کلرا، باکتری که در کشورهای در حال توسعه یک نگرانی سلامت عمومی محسوب می شود را مهار کند.

کوئرستین استخراج شده از پیاز به نظر می رسد گزینه ای قوی برای مبارزه با باکتری ها باشد. مطالعه ای آزمایشگاهی نشان داد که کوئرستین استخراج شده از پوست پیاز زرد در مهار رشد هلیکوباکتر پیلوری و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین موفق بوده است.

هلیکوباکتر پیلوری با اولسرهای معده و برخی نگرانی های گوارشی دیگر پیوند خورده است، در شرایطی که استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی‌سیلین یک باکتری مقاوم در برابر آنتی بیوتیک است که موجب عفونت در بخش های مختلف بدن می شود.

مطالعه آزمایشگاهی دیگری نشان داد که کوئرستین توانایی آسیب وارد کردن به دیواره سلولی و غشاهای باکتری های ئی کولای و استافیلوکوکوس اورئوس را دارد.

تقویت سلامت گوارش

پیاز سرشار از فیبر و پری‌بیوتیک هاست که برای سلامت گوارش مطلوب ضروری هستند. پری‌بیوتیک ها انواع غیر قابل گوارشی از فیبر هستند که توسط باکتری های مفید دستگاه گوارش شکسته می شوند. باکتری های روده از پری‌بیوتیک ها تغذیه می کنند و اسیدهای چرب زنجیره کوتاه از جمله استات، پروپیونات و بوتیرات تولید می کنند.

پژوهش ها نشان داده اند که اسیدهای چرب زنجیره کوتاه سلامت روده را بهبود بخشیده، سیستم ایمنی را تقویت کرده، التهاب را کاهش داده و گوارش را بهبود می بخشند.

افزون بر این، مصرف مواد غذایی سرشار از پری‌بیوتیک ها به افزایش پروبیوتیک ها، از جمله لاکتوباسیلوس و بیفیدوباکتریا که برای سلامت گوارش مفید هستند، کمک می کند.

یک رژیم غذایی سرشار از پری‌بیوتیک ها ممکن است به جذب مواد معدنی ضروری، مانند کلسیم، کمک کند که ممکن است سلامت استخوانی را تقویت کند.

پیاز سرشار از پری‌بیوتیک های اینولین و فروکتوالیگوساکارید است. این پری‌بیوتیک ها تعداد باکتری های مفید در روده را افزایش داده و عملکرد سیستم ایمنی را بهبود می بخشند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

قهوه فوری؛ خوب یا بد؟

سلامت نیوز:از آنجایی که حساسیت به کافئین از فردی به فردی دیگر متفاوت است، قهوه فوری ممکن است انتخاب بهتری برای افرادی باشد که نیازمند کاهش مصرف کافئین هستند.قهوه فوری یک نوشیدنی محبوب در بسیاری نقاط جهان است. در برخی کشورها، قهوه فوری ممکن است حتی سهمی بیش از ۵۰ درصدی از تمام قهوه مصرفی را داشته باشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران ، قهوه فوری گزینه ای سریع تر، ارزان تر و راحت تر برای آماده کردن نسبت به قهوه معمولی است. به گزارش "هلث لاین"،نوشیدن قهوه در شکل سنتی آن با برخی فواید سلامت پیوند خورده است، اما آیا مصرف قهوه فوری نیز می تواند فوایدی مشابه را ارائه کند؟ در ادامه با قهوه فوری بیشتر آشنا می شویم. قهوه فوری چیست؟ قهوه فوری از عصاره خشک شده قهوه تهیه می شود. همانند دم کردن قهوه معمولی، عصاره از طریق دم کردن پودر دانه های قهوه تهیه می شود، اگرچه از غلظت بیشتری برخوردار است. پس از دم کردن، آب از عصاره گرفته می شود تا تکه ها یا پودری خشک شکل بگیرد که در هر دو صورت افزودن آب موجب حل شدن آنها می شود. دو روش اصلی برای تهیه قهوه فوری وجود دارند که شامل موارد زیر می شوند: خشک کردن افشانه ای یا اسپری درایینگ. عصاره قهوه در هوای داغ اسپری می شود که به سرعت قطرات را خشک کرده و آنها را به پودر یا تکه هایی کوچک تبدیل می کند. خشک کردن انجمادی یا فریز درایینگ. عصاره قهوه منجمد شده و به تکه های کوچک تقسیم می شود که بعدا در دمای کم و تحت شرایط خلاء خشک می شوند. هر دو روش کیفیت، عطر و طعم قهوه را حفظ می کنند. رایج ترین روش آماده کردن قهوه فوری افزودن یک قاشق چایخوری از پودر آن در یک فنجان آب داغ است. میزان قدرت عطر و طعم قهوه نیز به راحتی از طریق افزودن پودر بیشتر یا کمتر به فنجان قابل تنظیم است. قهوه فوری حاوی آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی است قهوه یکی از بزرگ ترین منابع آنتی اکسیدان ها در رژیم غذایی مدرن محسوب می شود. محتوای آنتی اکسیدانی قهوه فوری به اندازه ای زیاد است که باور بر این است در بسیاری از فواید سلامت مرتبط با این نوشیدنی نقش دارد. همانند قهوه معمولی، قهوه فوری حاوی بسیاری از آنتی اکسیدان های قدرتمند است. بنابر نتایج یک مطالعه، قهوه فوری به واسطه روشی که پردازش می شود، ممکن است حتی حاوی مقادیر بیشتری از برخی آنتی اکسیدان ها نسبت به دمنوش های دیگر باشد. افزون بر این، یک فنجان قهوه استاندارد حاوی تنها ۷ کالری و مقادیر کم پتاسیم، منیزیم، و نیاسین (ویتامین B3) است. محتوای کافئین قهوه فوری اندکی کمتر است کافئین رایج ترین ماده محرکی است که در جهان مصرف می شود و قهوه بزرگ ترین منبع غذایی آن محسوب می شود. با این وجود، محتوای کافئین قهوه فوری به طور کلی اندکی کمتر از قهوه معمولی است. یک فنجان قهوه فوری حاوی یک قاشق چایخوری پودر قهوه ممکن است ۳۰ تا ۹۰ میلی گرم کافئین داشته باشد، در شرایطی که یک فنجان قهوه معمولی حاوی ۷۰ تا ۱۴۰ میلی گرم کافئین است. از آنجایی که حساسیت به کافئین از فردی به فردی دیگر متفاوت است، قهوه فوری ممکن است انتخاب بهتری برای افرادی باشد که نیازمند کاهش مصرف کافئین هستند. قهوه فوری در نوع بدون کافئین نیز به فروش می رسد که حاوی کافئین کمتری نیز است. کافئین بیش از حد ممکن است موجب اضطراب، اختلال در خواب، بی قراری، ناراحتی معده، لرز، و ضربان سریع قلب شود. قهوه فوری حاوی آکریل آمید بیشتری است آکریل آمید یک ماده شیمیایی بالقوه مضر است که در زمان بو دادن دانه های قهوه شکل می گیرد. این ماده شیمیایی در طیف گسترده ای از مواد غذایی، دود، لوازم خانه، و محصولات مراقبت شخصی نیز وجود دارد. جالب این که قهوه فوری ممکن است حاوی دو برابر آکریل آمید بیشتر نسبت به قهوه تازه بو داده شده باشد. قرار گرفتن بیش از حد در معرض آکریل آمید ممکن است به سیستم عصبی آسیب برساند و خطر سرطان را افزایش دهد. با این وجود، مقدار آکریل آمیدی که از طریق رژیم غذایی و قهوه وارد بدن می شود بسیار کمتر از مقداری است که مشخص شده می تواند مضر باشد. از این رو، نوشیدن قهوه فوری نباید موجب نگرانی شما درباره مواجهه با آکریل آمید شود. همانند قهوه معمولی، قهوه فوری ممکن است برخی فواید سلامت را ارائه کند نوشیدن قهوه با فواید سلامت بسیاری پیوند خورده است. از آنجایی که قهوه فوری حاوی آنتی اکسیدان ها و مواد مغذی مشابه با قهوه معمولی است، این نوشیدنی باید بیشتر فواید سلامت مشابه با آن را ارائه کند. نوشیدن قهوه فوری ممکن است با فواید زیر پیوند خورده باشد: تقویت عملکرد مغز. محتوای کافئین قهوه فوری می تواند عملکرد مغز را بهبود ببخشد. تقویت سوخت و ساز. کافئین موجود در قهوه فوری ممکن است سوخت و ساز (متابولیسم) را افزایش داده و به چربی سوزی بیشتر کمک کند. کاهش خطر بیماری. قهوه ممکن است خطر بیماری های انحطاط عصبی، مانند بیماری های آلزایمر و پارکینسون را کاهش دهد. کاهش خطر دیابت. قهوه ممکن است به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمک کند. بهبود سلامت کبد. قهوه و کافئین ممکن است خطر بیماری های کبد مانند سیروز و سرطان کبد را کاهش دهند. بهبود سلامت روانی. قهوه ممکن است به کاهش خطر افسردگی و خودکشی کمک کند. افزایش طول عمر. نوشیدن قهوه ممکن است به طولانی تر شدن زندگی انسان کمک کند. با این وجود، باید به این نکته توجه داشت که بسیاری از مطالعات درباره فواید قهوه مشاهده ای بوده اند. این نوع از مطالعات نمی توانند ثابت کنند که قهوه موجب کاهش خطر ابتلا به بیماری می شوند - تنها افرادی که بر حسب عادت قهوه می نوشند احتمال کمتری دارد به بیماری مبتلا شوند. اگر به این فکر می کنید که برای تقویت سلامت خود چه میزان قهوه باید بنوشید، مصرف سه تا پنج فنجان قهوه فوری در روز ممکن است مطلوب باشد. مطالعات اغلب این میزان مصرف قهوه را با بیشترین میزان کاهش خطر پیوند داده اند. سخن پایانی قهوه فوری گزینه ای سریع و آسان برای آماده کردن است و به قهوه ساز برای این کار نیازی نیست. همچنین، این محصول از طول عمر بالایی روی قفسه فروشگاه ها برخوردار است و نسبت به قهوه معمولی ارزان تر است. از این رو، زمانی که به مسافرت می روید، قهوه فوری می تواند همراه خوبی برای شما باشد. قهوه فوری حاوی کافئین اندکی کمتر و آکریل آمید بیشتر نسبت به قهوه معمولی است، اما از محتوای آنتی اکسیدانی تقریبا مشابه برخوردار است. به طور کلی، قهوه فوری یک نوشیدنی سالم و کم کالری است که با فواید سلامت مشابه با انواع دیگر قهوه پیوند خورده است.