خانه / سلامت / چرا اعتبارات تعیین‌شده برای حوزه سلامت در بودجه ۹۸ کاهش یافته است؟

چرا اعتبارات تعیین‌شده برای حوزه سلامت در بودجه ۹۸ کاهش یافته است؟

سلامت نیوز:عضوکمیسیون بهداشت مجلس، با یادآوری اینکه مجلس و دولت برای ممانعت از تاثیر تحریم‌ها بر حوزه سلامت تلاش زیادی کرده‌اند به بیان دلایل کاهش اعتبارات تخصیص‌یافته به این حوزه در بودجه ۹۸ پرداخت.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت، احمد همتی در مورد وضعیت اعتبارات تخصیص یافته به حوزه سلامت در لایحه بودجه ۹۸، گفت: بودجه ۹۸ با بودجه‌های سنوات گذشته تفاوت دارد و منابع موجود در آن از استحکام لازم برخوردار نیست، چرا که هم از نظر صادرات فرآورده‌های نفتی و هم مواد غیر نفتی و بازاریابی برای آنها و تبادلات بانکی با مشکلات جدی مواجه هستیم و حتی اروپا هم هنوز راهکار عملی برای حل این مشکل ارائه نداده است.

نماینده مردم سمنان و مهدی شهر در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: هم‌اکنون ابهاماتی در جهت تامین منابع حاصل از صادرات مواد نفتی و غیرنفتی وجود دارد، بنابراین در همه حوزه‌ها در عمل با کاهش بودجه مواجه شده‌ایم.

وی تصریح کرد: شاید از نظر عددی بتوان گفت که بودجه ۹۸ حدود ۱۰ درصد افزایش داشته است، اما از نظر ارزشی نسبت به بودجه سال قبل با کاهش مواجه شده و بیانگر این است که باید در بخش‌های مختلف به گونه‌ای برنامه‌ریزی کرد که مشکلات بودجه در سال آینده کمتر خود را نشان دهد.

بودجه ۹۸ باید با اولویت تامین نیاز بیماران خاص اصلاح شود

همتی خاطرنشان کرد: ما باید در حوزه‌هایی همچون سلامت یا بیماران خاص در بخش دارو، تجهیزات پزشکی و غذا اولویت قائل شویم تا مشکلات کمتری برای کشور ایجاد شده و فشار کمتری به مردم وارد شود.

وی اظهار کرد: البته در سال آتی مشکلاتی در حوزه سلامت وجود خواهد داشت، اما ما باید به گونه‌ای این حوزه را مدیریت کنیم که مشکلات در این بخش خود را کمتر نشان دهند و آسیبی به مردم وارد نشود.

آمریکا و متحدانش بر تحریم حوزه دارو و تجهیزات پزشکی ایران تمرکز کرده‌اند

همتی در رابطه با اظهارنظر مدیرعامل انجمن صرع مبنی بر اینکه این بیماران به دلیل اعمال تحریم‌ها با مشکلات جدی در زمینه تامین دارو مواجه شده‌اند، یادآور شد: برخلاف آنچه آمریکا به عنوان راس کشورهای ایجادکننده تحریم‌ها و متحدانش اعلام کرده‌اند که ظاهرا غذا، دارو و تجهیزات پزشکی در لیست تحریم‌ها نیست، اما اتفاقا یکی از تمرکزهای آنها روی همین موارد است که از هر جهت غیرانسانی است و قرار گرفتن حوزه دارو و تجهیزات پزشکی در زمره تحریم‌ها این سوال را ایجاد می‌کند که آمریکا چگونه در جوامع بین‌المللی مدعی حمایت از حقوق بشر است.

تلاش داخلی و خارجی مجلس و دولت برای پیشگیری از تاثیر تحریم‌ها بر حوزه دارو

وی افزود: البته کشورهای دنیا هم کم و بیش پی برده‌اند که اگر بخواهند زیر بار سیاست‌های غیرقانونی و غیرانسانی آمریکا بروند این وضعیت شامل آنها نیز خواهد شد، بنابراین فضای نسبتا جدیدی در سطح بین‌المللی ایجاد شده است که در پی آن رویکرد سایر کشورها این است که باید به سمت و سویی حرکت کنند که مشکلی برای دیگر کشورهای دنیا از جمله ایران ایجاد نشود.

همتی با اشاره به تلاش‌های داخلی برای ازبین بردن آسیب ناشی از تحریم‌ها در حوزه سلامت بیان کرد: مسئولان هم در دولت و هم مجلس در زمان تحریم بیکار ننشسته‌اند و راهکارهایی را پیدا کرده‌اند که تا حدود زیادی آثار مخرب تحریم‌ها را خنثی می‌کند و باعث شده تاکنون بحران جدی در حوزه تامین دارو و تجهیزات پزشکی ایجاد نشود.

این نماینده مردم در مجلس دهم، در بیان جزییات راهکارهای ارائه‌شده از سوی مجلس و دولت برای ممانعت از ایجاد مشکلات ناشی از اعمال تحریم‌ها از سوی آمریکا در حوزه تامین غذا، دارو و تجهیزات پزشکی، عنوان کرد: فعال کردن دیپلماسی یکی از این راهکارها بوده است که باعث شده کشورهای دنیا به این نتیجه برسند که ایران در چارچوب قانون حرکت می‌کند و این مهم در قالب دیدارهای گروه‌های دوستی پارلمانی، وزارت امور خارجه و سایر وزرا با مسئولان دیگر کشورها محقق شده است که ثابت کرده کشوری که خلاف قانون حرکت کرده، آمریکا است و این امرعاملی می‌شود که این کشورها با ایران در تبادلات اقتصادی همکاری کنند و قطعا وضعیت بهتری را در آینده برای ایران رقم خواهد زد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: در داخل کشور هم هر جا که لازم بوده مجلس و دولت تلاش کرده‌ و مصوبات خوبی هم داشته اند، کما اینکه به تازگی به اذن مقام معظم رهبری مبلغ ۵۰۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای پرداخت به حوزه دارو و تجهیزات پزشکی برداشت شد، از سوی دیگر لازم است قوانین مرتبط با طرح تحول سلامت از جمله اجرای سیستم ارجاع، طرح پزشک خانواده، پرونده الکترونیک سلامت و راهنماهای بالینی را به صورت کامل اجرایی کنیم که قطعا باعث کنترل هزینه‌ها در حوزه سلامت خواهد شد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

ارتباط سرطان کبد با بهداشت دهان

سلامت نیوز:گروهی از متخصصان علوم پزشکی در یک بررسی جامع در بریتانیا دریافتند افرادی که با بیماری های لثه و دندان روبه رو هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، افرادی که از مشکلات و بیماری های دهان و دندان از جمله خونریزی لثه شکایت دارند یا دندان های خود را از دست داده اند، حدود ۷۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند. همچنین تحقیقاتی که پیش از این انجام گرفته حاکی از آن است که بیماری های دندان و لثه فاکتور خطرزایی در بروز انواع بیماری ها از جمله سکته مغزی، بیماری قلبی، دیابت و برخی انواع سرطان هاست. یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه کوئینز بلفاست در ایرلند شمالی گفت: در مورد رابطه بین عدم رعایت بهداشت دهان و انواع خاصی از سرطان های دستگاه گوارش شواهد متضادی وجود داشته که در این بررسی مورد مطالعه قرار گرفته اند. سرطان های دستگاه گوارش از جمله نگرانی های اصلی حوزه سلامت عمومی در سطح جهان به حساب می آید. در این بررسی محققان به نتایج یک مطالعه جهانی مراجعه کرده که در آن برآورد شده بود تقریبا ۲۸ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان و ۳۷ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سال ۲۰۱۸ میلادی به دلیل ابتلا به سرطان دستگاه گوارش بوده است. تعداد مبتلایان به سرطان های دستگاه گوارش رو به افزایش است که بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و افزایش برخی از فاکتورهای خطرزای رفتاری و محیطی از جمله دلایل محتمل در گسترش بیماری های سرطان دستگاه گوارش به حساب می آید. محققان در این بررسی اطلاعات مربوط به بیش از ۴۹۰ هزار فرد ۴۰ تا ۶۹ ساله را که در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود، مورد بازبینی قرار دادند. به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان با بیان اینکه در مدت زمان انجام این مطالعه حدود ۴۰۶۹ نفر به سرطان دستگاه گوارش مبتلا شدند، اظهار داشتند: ۱۳ درصد از این بیماران در زمان شروع مطالعه به بیماری های دهان و دندان مبتلا بوده اند.