خانه / سلامت / چوب حراج بر تن درختان نگین سبز زنجان

چوب حراج بر تن درختان نگین سبز زنجان

سلامت نیوز:رئیس اداره محیط زیست خرم‌دره گفت: تداوم فعالیت چوب‌بری‌های غیرمجاز به تهدید جدی برای درختان در خرم‌دره تبدیل شده است‌.
به گزارش ایسنا، توکل سلیمانی در جلسه حفاظت و صیانت از جنگل‌ها و مراتع‌طبیعی خرم‌دره، با اشاره به نقش موثر درختان در تهویه طبیعی هوا، اظهار کرد: اگر این درختان نباشند بوی فاضلاب برای انسان‌ها آزاردهنده خواهد بود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ،وی ادامه داد: اگر همین اندک درختان حاشیه رودخانه کبیر در خرم‌دره نباشد، قطعا طی سال‌های آینده گرد و غبار اجازه زندگی راحت در خرم‌دره را نخواهد داد.
سلیمانی با بیان این‌که چندین مورد پایانه صادراتی چوب به صورت غیرقانونی در حاشیه شهر خرم‌دره مستقر شده‌اند، یادآور شد: متاسفانه چوب‌هایی که در شهر زنجان و حتی ضیاءآباد بریده می‌شود، از خرم‌دره به سمت شهرهای شمالی صادر و این امر در نهایت به نام این شهرستان تمام می‌شود.

این مسئول با اشاره به این‌که در گشت و کنترل‌ها همواره با صدای اره‌برقی‌هایی که تیشه به ریشه درختان می‌زنند مواجه هستیم، ادامه داد: با افرادی که اقدام به قطع بی‌رویه درختان می‌کنند به جد برخورد می‌شود.

وی از افزایش فعالیت چوب‌بری‌های غیرمجاز طی دو سال گذشته در شهرستان خبر داد و افزود: بزرگ‌ترین و پراهمیت‌ترین سرمایه خرم‌دره درختان هستند که همه ما به نوبه خود وظیفه داریم در حفاظت و مراقبت از آن‌ها کوشا باشیم تا درختان خرم‌دره چوب حراج نخورند.

این مسئول با تاکید بر این‌که در جلساتی که در این حوزه برگزار می‌شود باید تصمیمات موثر گرفته شود، یادآور شد: افرادی که پروانه آن‌ها مغایر با فعالیتی است که انجام می‌دهند باید شناسایی شده و برخورد قاطع صورت گیرد.

سلیمانی با بیان این‌که طبق مصوبات جلسه، همه ماشین‌های حمل چوب از کامیون گرفته تا وانت باید دارای مجوزهای لازم از کمیته باشد، ادامه داد: نیروی انتظامی نیز نسبت به برخورد با ماشین‌هایی که مجوز حمل چوب ندارد اقدام خواهد کرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.