خانه / سلامت / کاهش میل به شیرینی جات و لاغری با استفاده از جراحی معده

کاهش میل به شیرینی جات و لاغری با استفاده از جراحی معده

به گزارش سلامت زیبا و به نقل از سلامت نیوز، به نوشته روزنامه اینترنتی روسی لنتا گروهی از محققان انستیتو کالج پزشکی دانشگاه پنسیلوانیا به سرپرستی آندراس هاجنال با ازمایش روی موش های ازمایشگاهی میزان فعالیت یکصد و هفتاد سلول عصبی مسول احساس مزه را در موش های چاق و معمولی اندازه گرفتند.

براساس این گزارش وقتی مقداری آب شیرین روی زبان موشها ریخته می شد سلول های عصبی موش های چاق در مقایسه با سلولهای عصبی موشهای سالم فعالیت بیشتری نشان می داد.
سپس محققان روی موشهای چاق عمل جراحی کوچک کردن معده انجام دادند که موثرترین روش برای درمان بیماری چاقی محسوب می شود و طی ان حجم معده کاهش می یابد و روده کوچک به ان متصل می شود. در نتیجه نه تنها حجم غذایی که افراد می خورند کمتر می شود بلکه مقدار غذایی که به روده کوچک می رسد نیز کاهش می یابد.
به گفته محققان پس از عمل جراحی حجم معده موشها بیست تا سی درصد کاهش یافت که همین نتیجه در مورد انسانها هم صادق است.
سپس مشاهده شد واکنش موشهای عمل شده به اب شیرین حالت طبیعی پیدا کرده و در مقایسه با قبل کمتر شده چون میزان فعالیت نرونهای عصبی انها به اندازه موشهای سالم شده است.
علاوه بر این فعالیت گوارشی موش ها هم پس از عمل طبیعی شده است.
به گفته آندراس هانجال نتایج این تحقیقات می تواند موجب ایجاد روش درمان چاقی با درنظر گرفتن مکانیزم های گوارشی شوند که بعد از عمل جراحی معده در بدن ایجاد می شود.

درباره ی دبیر

مطالب مرتبط

استفاده از کانکس به جای مدارس آسیب‎دیده از سیل پلدختر

سلامت نیوز:مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: برای این مدارس کانکس های بزرگی را در نظر گرفته ایم تا در اول مهر هیچ دانش آموزی بدون کلاس درس نباشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا منطقه لرستان، رضا زینی وندمقدم در جمع خبرنگاران، با اشاره به وقوع سیل فروردین ماه امسال در استان، اظهار کرد: اداره کل آموزش و پرورش لرستان در بحث سیل اخیر و ارزیابی خسارت وارده به مدارس استان سه موضوع را ازجمله ۱۱۳ مدرسه کامل تخریب شده در اثر سیل، ۳۳۰ مدرسه آسیب دیده که نیاز به تعمیر و بازسازی دارند و مدارس نیمه کاره را اولویت بندی کرد. وی با ابراز رضایت از روند تعمیر مدارس آسیب دیده شهرستان پلدختر، افزود: در بازدیدی که هفته گذشته به همراه مدیرکل نوسازی و نمایندگان رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از مدارس تعمیری پلدختر داشتیم کار تعمیر این مدارس شروع شده و در حال انجام است و امیدواریم با تلاش شبانه روزی کلیه نیروها و کمک خیرین این مدارس برای اول مهر آماده شوند تا جشن آغاز سال تحصیلی را با حضور مسئولین کشوری، استانی، شهرستان و دانش آموزان در پلدختر داشته باشیم. زینی وندمقدم با اشاره به مدت زمان کم برای ساخت مدارس شش و ۹ کلاسه در شهرستان پلدختر، ادامه داد: برای این گونه مدارس به ویژه مدارس روستایی با جمعیت بالا با همکاری نوسازی مدارس کانکس های بزرگی را در نظر گرفته ایم تا در اول مهر هیچ دانش آموزی بدون کلاس درس نباشد.