خانه / سلامت / کل حقوق یک پزشک حدود دو میلیون تومان است

کل حقوق یک پزشک حدود دو میلیون تومان است

سلامت نیوز: وزیر بهداشت کل حقوق یک پزشک را حدود دو میلیون تومان اعلام کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، سید حسن هاشمی در دیدار نوروزی با مدیران، کارکنان و اعضاء هیات علمی دانشگاه های علوم بهزیستی و توانبخشی و دانشگاه های علوم پزشکی ایران و شهید بهشتی، اظهار داشت: اگر در بخش های مختلف، در راستای پیشرفت های دنیا و تعاملات بین المللی قرار بگیریم، موفق می شویم و هر کشوری که منزوی باشد و از این جریان عقب بیفتد، ناموفق خواهد بود.

هاشمی با اشاره به نامگذاری امسال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان “حمایت از کالای ایرانی”، خاطرنشان کرد: یکی از راه‌های تحقق این شعار، این است که بتوانیم در عرصه های بین‌المللی، سهم داشته باشیم، صادرات را افزایش دهیم و در دنیا، یارگیری کنیم.

وزیر بهداشت در بخش دیگری از سخنان خود گفت: یکی از مشکلات دانشگاه های علوم پزشکی شهید بهشتی، تهران و تا حدی ایران، این است که بخش بسیار زیادی از وقت و انرژی مدیران این دانشگاه ها صرف حوزه بهداشت و درمان می شود در حالی که این حوزه ها، قابل برون سپاری است اما اگر بنا است که دولت تصدی گری کند، می توان شکل این تصدی گری را تغییر داد البته این به معنای بازگشت به بهداری سابق نیست و ادغام آموزش در بهداشت و درمان، مورد پذیرش همگان است.

هاشمی افزود: مدیران دانشگاه های علوم پزشکی تهران، شهید بهشتی و ایران باید وقت خود را صرف حرکت در مرز دانش کنند و یکی از موانع رشد این دانشگاه ها، صرف وقت زیاد مسئولان این دانشگاه ها برای حوزه های بهداشت و درمان است.

هاشمی یادآور شد: امیدوارم در سال ۹۷ طرح تحول سلامت با تحقق اعتبارات ادامه پیدا کند اما در سه سال گذشته، اعتبارات طرح تحول سلامت به طور کامل محقق نشد و ادامه طرح تحول سلامت، منوط به این است که شرکای آن، به تهعدات خود عمل کنند تا معوقات همکاران و تامین کنندگان دارو و تجهیزات پزشکی را با تاخیر کمتری پرداخت کنیم.

وزیر بهداشت اظهار داشت: کل حقوق یک پزشک حدود دو میلیون تومان است؛ اما به قدری در تریبون های مختلف، خلاف گفته می شود که باور آن شاید سخت باشد اما تاخیر پرداختی های ۱۰ و ۱۲ ماهه، مشکلاتی را برای خدمات بهداشتی و درمانی ایجاد کرده است.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت تناسب توقعات با داشته ها و وضعیت موجود، گفت: یکی از مشکلاتی که برای کشور ایجاد شده و برخی از ما نیز آن را دامن می زنیم این است که توقعات را بر اساس داشته ها و منابع، تنظیم نمی کنیم و این، موجب آسیب به سلامت روحی و روانی در جامعه می شود.

هاشمی بر اهمیت حضور دانشجویان گروه های مختلف علوم پزشکی در طول تحصیل در محیط و در میان مردم تاکید کرد و گفت: هدف از بردن دانشجویان به محیط های ارائه خدمات مانند پایگاه های سلامت و مراکز جامع سلامت، ایجاد ظرفیت و محل مناسبی برای حضور دانشجویان در بین مردم است تا قبل از اخذ مدرک، با جامعه تماس داشته باشند.

وزیر بهداشت ضمن تاکید بر اهمیت وجود سازمان رفاه اجتماعی در کشور، تصریح کرد: مهمترین رنگ و جنس وعده ها و شعارهای انقلاب اسلامی، ایجاد رفاه اجتماعی بود اما مشکلات و عقب ماندگی های زیادی در این حوزه در کشور وجود دارد.

هاشمی تاکید کرد: بخشی از ماموریت های دولت در حوزه بهداشت و درمان مانند حوزه توانبخشی که از توان بخش دولتی، خارج است باید به بخش خصوصی واگذار شود اما متاسفانه در مورد افزایش مشارکت بخش خصوصی، زیاد حرف زده ایم اما کمتر عمل کرده ایم.

گفتنی است در این دیدارها، روسای دانشگاه های علوم بهزیستی و توانبخشی، علوم پزشکی شهید بهشتی و ایران به بیان عملکرد این دانشگاه ها در سال ۹۶ و تبیین برنامه های آینده خود پرداختند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

۱۰ راهکار ساده برای حفاظت از محیط زیست

سلامت نیوز: سازمان ملل متحد برای حفظ محیط زیست ۱۰ راهکار علمی و منطقی ارائه کرد که برای همگان نیز قابل انجام است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سازمان ملل متحد به همه مردم جهان توصیه کرد, هر نفر یک روز در هفته از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند و گوشت نخورد. با اینکار میزان کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط هر نفر تقریباً برابر است با بیرون نیاوردن خودرو از منزل به مدت یک ماه. بلیت سفرهای خود را نه کاغذی بلکه الکترونیکی تهیه کنید، این کار در کاهش قطع درختان مؤثر است. همچنین لوله های دارای نشتی تعمیر و بهسازی شوند زیرا هر نفر تنها با تعمیر یک لوله آب، سالیانه در میانگین جلوگیری از هدررفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در دسترس سهیم می شود. براساس اعلام سازمان ملل، لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های معمولی شوند تا به ۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمک کنیم. وسایل الکترونیکی کهنه را دور نینداخته بلکه بازیافت کرده و از قطعات آن ها استفاده کنیم. هر یک از شهروندان می توانند هر فعالیت ممکنی را از طریق اینترنت، تلفن و وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهد تا تردد غیرضروری (به خصوص با خودروی شخصی) صورت نگیرد. برای آب آشامیدنی به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه و بطری های دائمی استفاده کنیم. شیشه و آلومینیوم را از سایر زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهیم. علاوه بر آن هر شهروندی در صورت امکان برای تردد از دوچرخه استفاده کند تا در ازای هر کیلومتر دوچرخه سواری، زمین از شر ۲۵۰ گرم کربن خلاص شود. همچنین ترجیحاً غذا را در خانه بخورید تا از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نشود. با رعایت این توصیه علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری از خطر مرگ ناشی از خوردن زباله های پلاستیکی یا گیر افتادن در آن ها نجات پیدا می کنند.