خانه / سلامت / کم تحرکی و فشارخون بالا عامل اصلی بیماری قلبی عروقی است

کم تحرکی و فشارخون بالا عامل اصلی بیماری قلبی عروقی است

سلامت نیوز:متخصص قلب و عروق گفت: افزایش فشار و قند خون، مصرف دخانیات، مصرف فست فودها و کم تحرکی از علل اصلی بروز نارسایی های قلبی و عروقی هستند که با ورزش کردن و داشتن سبک زندگی سالم می توان از بروز این بیماری ها پیشگیری کرد.

به گزارش سلمت نیوز به نقل از فارس ،مجید ملکی، معاون پژوهشی مرکز قلب شهید رجایی در حاشیه دهمین همایش سالیانه اینترونشنال کاردیولوژی گفت: بیماری های قلب و عروق از شایع بیماری های در سطح دنیا است. تا سالیان پیش شکل این بیماری ها متفاوت بود و بیماری های دریچه ای قلب و بیماری های مادرزادی شیوع بیشتری داشت اما متاسفانه از بیست سال پیش تا کنون به دلیل تغییرات سبک زندگی این بیماری ها به صورت نارسایی های قلبی و سکته های قلبی مشاهده می شوند.

وی در خصوص بروز بیماری های قلبی گفت: افزایش فشار و قند خون، مصرف دخانیات، مصرف فست فودها و کم تحرکی از علل خطر آفرین برای بروز تنگی رگ های قلبی هستند.

این متخصص قلب و عروق در خصوص روش های درمان تنگی رگ های قلبی گفت: با مصرف داروها، استفاده از روش های نوین مثل بالن یا فنرها می توان این عارضه را برطرف کرد که اگر بیماری با این روش ها بهبود نیافت در نهایت از روش های جراحی استفاده می شود.

معاون پژوهشی بیمارستان شهید رجایی در خصوص جراحی قلب باز توضیح داد: تمام جراحی ها به صورت جراحی قلب باز صورت می گیرد و خوشبختانه امروزه با روش های نوین نیازی به شکافتن سینه بیمار نیست. و حتی اگر رگ های اصلی قلب هم دچار تنگی شده باشند می توان با این روش ها فرد را درمان کرد. این روش های نوین عوارض کمتر و هزینه های کمتری برای بیمار دارد.

وی در ادامه ناکید کرد: خوشبختانه مراکز درمانی ما از لحاظ درمان بیماری های قلب و عروق در شرایط خوبی قرار دارند اما هرچقدر این مراکز پیشرفته باشند باز هم باید از بروز بیماری ها پیشگیری کرد و رعایت عوامل پیشگیری اصل سلامت افراد است.

ملکی توصیه کرد: با ورزش کردن، ترک سیگار، کنترل فشار و قند خون می توان از بروز بیماری های قلبی جلوگیری کرد که اگر این پیشگیری ها صورت نگیرد در بلند مدت باعث بروز سکته قلبی خواهد شد.

وی در خصوص روش های درمان سکته قلبی توضیح داد: در یکی دو سال گذشته با اجرای طرح تحول سلامت بیماری که دچار سکته قلبی شده است اگر در ساعات اولیه به بیمارستان برسد پزشکان بلافاصله با روش های نوین درمانی مثل آنژیوگرافی رگ های قلب فرد را باز می کنند. در گذشته این روند به این صورت نبود و در مواقعی بیمار برای یک یا دو هفته در اتاق CCU می ماند که روند بهبودی فرد با کندی پیش می رفت.

این متخصص قلب و عروق شایع ترین بیماری های قلبی در کودکان را بیماری های مادرزادی دانست و گفت: علی رغم تمام روش های درمانی راه اصلی، پیشگیری و مشاوره های ژنتیک قبل از ازدواج است و پدر و مادرهایی که بیماری مادرزادی قلبی دارند اگر به یک مشاور مراجعه کنند می توانند از بروز بسیاری از این بیماری ها جلوگیری کنند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهدید مسافران مترو با اسلحه پلاستیکی

سلامت نیوز: فردی که برای نشستن روی صندلی مترو، مسافران را با اسلحه پلاستیکی تهدید کرده بود، در ایستگاه چهارراه ولیعصر دستگیر شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،روز گذشته مأموران انتظامی مستقر در ایستگاه مترو چهارراه ولیعصر از وقوع درگیری میان دو مسافر مترو باخبر شده و با حضور در محل به بررسی موضوع پرداختند. در بررسی های اولیه مشخص شد درگیری میان دو مسافر از داخل قطار آغاز شده و پس از پیاده شدن از آن نیز ادامه داشته است. همچنین در تحقیقات بعدی مأموران نیز مشخص شد که یکی از طرفین درگیری با اسلحه پلاستیکی و غصب عناوین، قصد ترساندن شهروندان را داشته و خود را مأمور معرفی کرده بود و درگیری نیز به همین دلیل آغاز شده است که در همین راستا دو طرف درگیری به پلیس مترو منتقل شده و در آنجا مشخص شد که دعوا بر سر نشستن روی صندلی آغاز شده و هنگامی که متهم جایی برای نشستن پیدا نکرده با نشان دادن اسلحه اش به مسافران نشسته بر روی صندلی خود را مأمور معرفی کرده و درخواست نشستن روی صندلی را کرده است که با توجه به پلاستیکی بودن اسلحه شهروندان با این فرد درگیر شده اند. در ادامه بررسی های انجام شده با توجه به رفتار غیرعادی متهم این احتمال مطرح شد که وی دچار اختلالات روانی باشد که در همین راستا مقرر شد بررسی های بیشتر روی این فرد انجام شود. مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ با تأیید این خبر اعلام کرد: گزارش اولیه در این خصوص تنظیم شده و متهم برای سیر مراحل قانونی و نیز بررسی شرایط روحی و روانی به کلانتری ۱۲۹ جامی تحویل داده شد تا با دستور قضائی دستوران بعدی در موردش انجام شود.