خانه / اخبار پزشکی / گلایه از ممنوعیت فعالیت پزشکان دولتی در بخش خصوصی

گلایه از ممنوعیت فعالیت پزشکان دولتی در بخش خصوصی

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در حاشیه مراسم کلنگ‌زنی بزرگ‌ترین مرکز جامع کنترل سرطان در خاورمیانه، اظهار داشت:‌ موضوع بهداشت مسئله‌ای است که با حضور مردم کار اصلی آن پیش می‌رود و نقش خیرین در این زمینه بسیار حائز اهمیت است. در بخش درمان نیز صرفا با عمل جراحی، دارو و آزمایش مشکلات حل نمی‌شود و بخش روحی و روانی و حمایت انسانی مطرح است که باید حل آن در کنار مردم و کمک خیرین انجام شود.

وی افزود: اگر چه خیرین در طول دو سال گذشته سالانه بالغ بر هزار میلیارد سرمایه‌گذاری در بحث سلامت مردم داشته‌اند که این مسئله رو به فزونی است، بنابراین حضور خیرین و مردم با توجه به تنگناهایی که دولت دارد بسیار مغتنم است.

هاشمی در پاسخ به سئوالی مبنی بر برنامه‌های مجلس جهت ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در بخش دولتی و مطب‌ها گفت:‌ این تصمیم هنوز نهایی نشده و اکنون نیز بخش‌هایی از آن در مجلس در حال مطرح شدن است البته این موضوع بعد از تصویب در مجلس باید به شورای نگهبان برود.

وی تأکید کرد: معتقدم ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در بخش خصوصی و مطب‌ها مغایر قانون اساسی و حقوق افراد و شهروندان است در عین حال نیز از نظر علمی و تکنیکی هم در هیچ کجای دنیا ندیده‌ایم که با اجبار این مشکل را حل کنند.

هاشمی با اشاره به اینکه در هیچ جای دنیا چنین قانونی نداریم،‌ تصریح کرد: ما از طریق رقابت و احترام و همچنین وضع مالیات‌های صحیح می‌توانیم مشکل را حل کنیم از طرفی این باید مراکز آموزشی را توسعه دهیم و بر خلاف انچه بعضی معتقدند تصور من این بوده که باید با خوش‌زبانی و لحن خوب همچنین قدرشناسی به نتیجه رسید.

وی گفت: جامعه پزشکی بسیار افتخارآفرین است و باید مراقب باشیم در قضاوت‌ها و در قوانینی که وضع می‌کنیم به نحوی نباشد که دانشگاه‌ها به ویژه در مناطق محروم آسیب ببینند.

وزیر بهداشت افزود: اگر اجبار را مبنا قرار دهیم دانشگاه‌های علوم پزشکی به ویژه در مناطق محروم دچار مشکل می‌شوند چون انتخاب دوگانه است و فرد می‌تواند در بخش دولتی یا خصوصی فعالیت کند و این مسئله سبب می‌شود پزشکان به بخش خصوصی سوق یابند و هزینه‌ها سربار مردم خواهد شد.

هاشمی گفت:‌ باید مراقب باشیم و از احساس زیبایی که داریم خروجی داشته باشد که به نفع مردم باشد نه به ضرر آنها، بنابر این تصویب ممنوعیت فعالیت همزمان پزشکان در بخش دولتی و خصوصی را تایید نمی‌کنیم.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

روحانی: امید به زندگی ایرانیان از ۵۶ سال به ۷۶ سال رسیده

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی گفت: در طول چهل سال گذشته امید به زندگی ایرانیان از ۵۶ سال به ۷۶ سال رسیده است.

پاسخی بگذارید