خانه / اخبار پزشکی / ۱۲۵ هزار میلیارد ریال طلب بیمارستان های وزارت بهداشت از بیمه ها

۱۲۵ هزار میلیارد ریال طلب بیمارستان های وزارت بهداشت از بیمه ها

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر ایرج حریرچی روز دوشنبه در نشست خبری به تشریح آخرین وضعیت مسائل و مشکلات حوزه سلامت پرداخت و گفت: با انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت پیش بینی می کنیم تا حدود زیادی مشکلات مدیریت حوزه سلامت در زمینه اعتبارات مالی حل شود.

وی با اشاره به اینکه با انتقال سازمان بیمه سلامت به وزارت بهداشت این وزارتخانه از اختیارات و مسئولیت های زیادی برخوردار می شود، افزود: نکته مهم در زمینه انتقال این سازمان به وزارت بهداشت این است که اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی از جمله ارائه کنندگان سلامت شامل سازمان ها و شرکت های بیمه ای پایه و تکمیلی باید از خط مشی وزارت بهداشت تبعیت کنند.

حریرچی از سازمان بیمه سلامت به عنوان بزرگترین سازمان بیمه ای کشور نام برد و گفت: کمی بیش از نصف جمعیت تحت پوشش این سازمان بیمه گر هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام اینکه تعداد بیمه شدگان سازمان بیمه سلامت در دو مرحله به شکل قابل توجهی افزایش یافته است، افزود: در مرحله اول نیمه اول سال ۸۴ بود که ۲۳ میلیون روستایی و عشایر و جمعیت شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر با تامین منابع جدید تحت پوشش این سازمان قرار گرفتند.

وی ادامه داد: در مرحله دوم همزمان با اجرای طرح تحول سلامت نیز ۱۰ میلیون نفر تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند که حق بیمه این افراد از منابع عمومی و دولتی تامین می شود.

وی با اعلام اینکه کارکنان دولتی تحت پوشش سازمان بیمه سلامت تنها قسمتی از حق بیمه را پرداخت می کنند گفت: قسمت دیگری از حق بیمه این افراد از طریق کارفرمایی پرداخت می شود که امیدواریم با توجه به همت مجلس و دولت برای تداوم طرح تحول سلامت منابع کافی برای سازمان بیمه سلامت دیده شود.

حریرچی در ارتباط با میزان مطالبات بیمارستان های تحت پوشش وزارت بهداشت از سازمان های بیمه گر اظهار داشت: هنوز هم بابت مطالبات از بیمه ها با مشکلات زیادی مواجه هستیم به طوری که سازمان بیمه سلامت با توجه به هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان اوراق قرضه که به عنوان طلب اگر محاسبه شود مطالبات سال ۹۴ را پرداخت کرده است. در حالی که بیمه تامین اجتماعی از سال ۹۴ همچنان هزار و ۱۲۰ میلیارد تومان بدهی دارد.

حریرچی با اعلام اینکه حجم مطالبات وزارت بهداشت از سازمان بیمه سلامت در سال ۹۵ به چهار هزار و ۳۲۷ میلیارد تومان می رسد افزود: میزان مطالبات سال ۹۵ بیمارستان های وزارت بهداشت از بیمه تامین اجتماعی به سه هزار و ۴۵۶ میلیارد تومان می رسد و حجم مطالبات ما از بیمه نیروهای مسلح ۳۱۳ میلیارد و بیمه کمیته امداد ۳۳۴ میلیارد تومان است.

سخنگوی وزارت بهداشت با عنوان این مطلب که در مجموع ۸ هزار و ۲۳۱ میلیارد تومان اسناد ارسالی بابت مطالبات خود به بیمه ها داشته ایم افزود: بیش از ۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان از اسناد مطالبات ما هنوز در مسیر ارسال به بیمه ها قرار دارد.

وی تاکید کرد: در مجموع بیش از ۱۲ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان حجم مطالبات وزارت بهداشت از بیمه ها در سال ۹۴ و ۹۵ است.

حریرچی در خصوص اظهارات وزیر رفاه که عنوان داشته مشکل منابع اعتباری اجرای طرح تحول سلامت ناشی از افزایش تعرفه های پزشکی بوده است گفت: باید به این موضوع دقت کنیم که تعرفه ها در کجا تصویب می شود زیرا همانطور که ما می دانیم وزارت بهداشت فقط یک رای در شورای عالی بیمه دارد و این تعرفه ها برای تصویب به همین شورا ارسال می شود بنابراین ما معتقدیم افزایش تعرفه ها تصمیم بسیار درستی بوده و در هزینه های سلامت تاثیر زیاد و غیرقابل جبران نداشته است.

وی ادامه داد: ما توانسته ایم با اجرای طرح تحول سلامت کل هزینه های نظام سلامت را کنترل و پرداخت های غیرقانونی که از جیب مردم هزینه می شد را کنترل کنیم. در واقع با صرفه جویی چند هزار میلیارد تومانی و حذف دریافت های غیرقانونی البته نه به قیمت واقعی شدن تعرفه ها توانسته ایم طرح تحول سلامت را جلو ببریم.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

روحانی: امید به زندگی ایرانیان از ۵۶ سال به ۷۶ سال رسیده

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری در اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی گفت: در طول چهل سال گذشته امید به زندگی ایرانیان از ۵۶ سال به ۷۶ سال رسیده است.

پاسخی بگذارید