خانه / اخبار پزشکی / ۱۸ سال است که فلج اطفال نداشته ایم

۱۸ سال است که فلج اطفال نداشته ایم

به گزارش خبرنگار مهر، علیرضا رئیسی، روز چهارشنبه در نشست خبری تشریح دستاوردهای حوزه بهداشت در چهل سالگی انقلاب، گفت: روند کاهش مرگ نوزادان، از تولد تا یک ماهگی، از ۴۰ در ۱۰۰۰ تولد زنده در سال ۱۳۵۷ ، به ۹.۱ در ۱۰۰۰ تولد زنده کاهش یافته است. 

وی، به اجرای برنامه پزشک خانواده در روستاها و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر کشور، اشاره کرد و گفت: با اجرای این برنامه، دسترسی مردم به خدمات پزشک عمومی و ماما در اقصی نقاط کشور حتی در مناطق مرزی و دور افتاده، افزایش یافت.


رئیسی با اشاره به تامین خدمات پاراکلینیک برای تمامی جمعیت روستایی و شهرهای زیر ۲۰ هزار نفر کشور، افزود: تربیت نیروی مراقب سلامت برای ارائه خدمت در پایگاه های سلامت، تدوین، بازنگری و ارتقای بسته مراقبت­ های سلامت با توجه به بار بیماری های واگیر، بیماری ­های بازپدید و نوپدید و غیرواگیر به ویژه دیابت، پر فشاری خون و سرطان­ های شایع و خدمات سلامت دهان و دندان و تاکید بر پیشگیری و کنترل عوامل خطر و…، از جمله خدمات حوزه بهداشت بوده است.


وی با تاکید بر اهمیت سلامت افراد میانسال کشور که با جمعیتی بالغ بر ۲۷ میلیون نفر را شامل می شوند، گفت: تا سال ۹۲ فقط در مناطق محدودی از کشور بخشی از خدمات برای این گروه سنی ارائه می گردید. با آغاز بکار دولت یازدهم و اجرای طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت، نه تنها دسترسی به خدمات بهداشتی در اقصی نقاط کشور به طور فعال برای این گروه فراهم و پوشش خدمات به آنان در مدت زمان کوتاهی به طور چشمگیر افزایش یافت، بلکه نحوه ارائه و محتوای خدمات به طور قابل توجهی تحول یافته و خدمات نوین سلامت به خدمات این گروه اضافه شد.


معاون بهداشت وزارت بهداشت، به ارائه خدمات سلامت به زنان ۳۰ تا ۵۹ سال در تمامی نقاط روستایی و حاشیه نشین و شهرهای ۲۰ تا ۵۰ هزار نفر، اشاره کرد و افزود: اجرای خدمات سلامت میانسالان از ۲۸ شهرستان در پایان سال ۹۲ به ۱۷۳ شهرستان و ۲۰۴۴ مرکز بهداشتی درمانی در پایان نیمه اول سال ۹۴ و ۱۰۰ درصد مناطق شهری و روستایی کشور در پایان نیمه اول سال ۹۵، رسیده است.


رئیسی در ادامه با عنوان این مطلب که آیا به اهداف حوزه بهداشت در بعد از انقلاب دست پیدا کرده ایم یا خیر، گفت: در حوزه سلامت بسیار موفق بوده ایم، اما به این معنی نیست که اشکالاتی نداشته ایم.


وی افزود: در شاخص هایی که سازمان جهانی بهداشت تعریف کرده است، ما موفقیت هایی داشته ایم که در این تقسیم بندی بر اساس منطقه «امرو» که ایران قرار دارد، شاخص های حوزه سلامت در ایران نسبت به سایر کشورهای منطقه وضعیت مطلوبی داشته ایم.


رئیسی با بیان این مطلب که قبل از انقلاب سالی ۱۵۰۰ کودک دچار فلج اطفال می شدند. سالانه بیش از ۱۰۰ هزار نفر مبتلا به مالاریا می شدند.


وی افزود: عفونت چشمی سالانه هزاران نفر را در کشور کور می کرد.


رئیسی به برنامه واکسیناسیون در کشور در بعد از انقلاب اشاره کرد و گفت: از سال ۶۳ بسیج همگانی برای واکسیناسیون در کشور آغاز شد.


رئیسی با بیان این مطلب که ۱۸ سال است هیچ موردی از فلج اطفال در کشور نداشته ایم، افزود: در حال حاضر، با تغییر واکسن فلج اطفال، واکسن دو ظرفیتی جایگزین شده است. 


ادامه دارد…

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

۲۲ درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند

معاون دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: ۲۲ درصد ایرانی های بالغ، با توده بدنی بالای ۳۰ درصد کاملا چاق هستند.

پاسخی بگذارید