خانه / سلامت / ۲۶ میلیارد از کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه توسط بنیاد مسکن خرج حق ماموریت شده

۲۶ میلیارد از کمک به زلزله‌زدگان کرمانشاه توسط بنیاد مسکن خرج حق ماموریت شده

سلامت نیوز: احمد صفری می‌گوید: دولت تاکنون آنچه که نیاز بوده ،در زمینه ساخت و سازها در کرمانشاه پرداخت کرده است ولی در مورد این هزینه ‌کردها باید شفاف سازی بشود.تاکنون ۲۶ میلیارد تومان بنیاد مسکن بابت ایاب و ذهاب و حق ماموریت فاکتور کرده است، این چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از برنا،هزینه کرد از سوی مسئولان در مبارزه با آسیب‌های اجتماعی و همچنین رسیدگی به مناطقی که بر اثر حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله دچار بحران شده‌اند همواره برای شهروندان مبهم است و از سویی دیگر این عدم شفاف‌سازی‌ها باعث شده تا صدای اعتراض شهروندان هر روز بلندتر بشود و بگویند که همیشه در مواقع بحرانی مسائل و چالش‌ها با کمک‌های مالی خود مردم برطرف می‌شود .

حالا به‌غیر از شهروندان؛صدای اعتراض نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم بلند شده است. یکی از نمایندگان مجلس در گفت‌وگویی که با خبرگزاری برنا گفت: «مردم حق داد که گله‌مند باشند زیرا مثلا بعد از گذشت نزدیک به یک سال که از زلزله کرمانشاه هنور زلزله زدگان در چادر و کانکس زندگی می‌کنند اما در این زمینه دولت بودجه کامل را تخصیص داده است ولی در مورد هزینه کردهای برای دوباره سازی کرمانشاه شفافیت وجود ندارد و مبلغ قابل توجهی در این میان مشخص نیست که برای چه کاری هزینه شده است و بنیاد مسکن بسیاری از این مبالغ را صرف هزینه‌های جاری خود مانند حق ماموریت و … کرده است.»

احمد صفری، نماینده شهروندان کرمانشاه در ادامه به برنا گفت: حوزه‌هایی مانند فرمانداری، بخشداری، هلال احمر، بنیاد مسکن و … زیر نظر دولت فعالیت می‌کنند تا مشکلات را برطرف کنند و مبالغی را برای ارائه خدمات دریافت می‌کنند. به‌عنوان مثال در مورد بازسازی شهر سرپل ذهاب ، مردم در کنار دولت تاکنون برای بهبود وضعیت کمک کرده‌اند ولی در این بین عدم هماهنگی‌ها باعث می‌شود هنوز وضعیت در منطقه سامان نگرفته باشد .

نماینده مردم کرمانشاه در مجلس با اشاره به عدم هماهنگی موجود در رسیدگی به زلزله زدگان کرمانشاه ادامه داد: در روزهای اول وقتی که هلال احمر پای کار آمد گفتند قرار است برای مردم اردوگاه وسیعی ساخته شود ولی پس از آن در این مورد سلیقه‌ای عمل شد و با نصب چادر و دادن کانکس بدون برنامه‌ریزی باعث شد تا هرج و مرج به وجود بیاید. این موضوع باید با همان روالی که برنامه‌ریزی شده بود اجرایی می‌شد.

وی در مورد گله‌مندی مردم از وضعیت کنونی و مشخص نبودن اینکه مسئولان برای زلزله زدگان چه کردند اضافه کرد: گله‌مندی مردم در این زمینه به حق است ،اکنون که ۱۰ ماه از زلزله کرمانشاه گذشته هنوز برخی منازلی که در حادثه تخریب شده است تعیین تکلیف نشده اند که مشکل آن هم با بنیاد مسکن است. اینکه این موضوعات خیلی به طول می‌انجامد نشان از بی‌برنامگی است.

صفری با بیان پیگیری‌هایی که تاکنون انجام شده است خاطرنشان کرد: در این مورد به وزیر کشور نامه نوشتیم و در خواست کردیم این موضوع را قربالگری کنند زیرا در این بین برخی سود جویی می‌کنند و بسته‌های رایگان تغذیه و … را بیش از اندازه دریافت می‌کنند و از اقوام خود در دیگر مناطق هم دعوت می‌کنند که به شهرستان سرپل ذهاب بیایند و بسته‌های حمایتی را دریافت کنند. در مورد ساخت و سازها در کرمانشاه برای مردم ابهاماتی به وجود آمده است ، مثلا چرا فردی به‌عنوان کارمند بنیاد مسکن که کارمند دولت هم محسوب می‌شود هم حق ماموریت آنچنانی می‌گیرد و همچنین هر ماه حقوق ثابت دریافت می‌کند. دولت تاکنون آنچه که نیاز بوده ، در زمینه ساخت و سازها در کرمانشاه پرداخت کرده است ولی در مورد این هزینه ‌کردها باید شفاف سازی بشود.تاکنون ۲۶ میلیارد تومان بنیاد مسکن بابت ایاب و ذهاب و حق ماموریت فاکتور کرده است، این چه معنایی می‌تواند داشته باشد؟

صفری در انتقاد از دریافت چنین مبالغی بابت حق ماموریت در پایان خاطرنشان کرد: توجه داشته باشید کسانی که زیر چادر و در کانکس زندگی می‌کنند در وضعیت ناگوار مجبور به تحمل این سختی‌ها هستند و می‌توانند با ۵۰ میلیون تومان یک خانه بسازند ولی در مقابل چه مبالغی هزینه‌ می‌شود که شفاف نیست. این موضوع نیاز به الزامات بیشتری دارد و در این مورد همکاران ما در مجلس شورای اسلامی هم مقصر هستند و باید نظارت‌ها را افزایش دهند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

۱۰ راهکار ساده برای حفاظت از محیط زیست

سلامت نیوز: سازمان ملل متحد برای حفظ محیط زیست ۱۰ راهکار علمی و منطقی ارائه کرد که برای همگان نیز قابل انجام است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سازمان ملل متحد به همه مردم جهان توصیه کرد, هر نفر یک روز در هفته از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند و گوشت نخورد. با اینکار میزان کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط هر نفر تقریباً برابر است با بیرون نیاوردن خودرو از منزل به مدت یک ماه. بلیت سفرهای خود را نه کاغذی بلکه الکترونیکی تهیه کنید، این کار در کاهش قطع درختان مؤثر است. همچنین لوله های دارای نشتی تعمیر و بهسازی شوند زیرا هر نفر تنها با تعمیر یک لوله آب، سالیانه در میانگین جلوگیری از هدررفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در دسترس سهیم می شود. براساس اعلام سازمان ملل، لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های معمولی شوند تا به ۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمک کنیم. وسایل الکترونیکی کهنه را دور نینداخته بلکه بازیافت کرده و از قطعات آن ها استفاده کنیم. هر یک از شهروندان می توانند هر فعالیت ممکنی را از طریق اینترنت، تلفن و وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهد تا تردد غیرضروری (به خصوص با خودروی شخصی) صورت نگیرد. برای آب آشامیدنی به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه و بطری های دائمی استفاده کنیم. شیشه و آلومینیوم را از سایر زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهیم. علاوه بر آن هر شهروندی در صورت امکان برای تردد از دوچرخه استفاده کند تا در ازای هر کیلومتر دوچرخه سواری، زمین از شر ۲۵۰ گرم کربن خلاص شود. همچنین ترجیحاً غذا را در خانه بخورید تا از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نشود. با رعایت این توصیه علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری از خطر مرگ ناشی از خوردن زباله های پلاستیکی یا گیر افتادن در آن ها نجات پیدا می کنند.