خانه / سلامت / ۵ ترفند برای کاهش ابتلا به انواع بیماری

۵ ترفند برای کاهش ابتلا به انواع بیماری

سلامت نیوز:ترک کردن سیگار، یکی از مهم‌ترین عواملی است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، بسیاری از انواع سرطان‌ها و خصوصا سرطان ریه را کاهش می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان،سیگار کشیدن باعث آسیب‌دیدگی DNA، شکل‌گیری استرس اکسیداتیو و همچنین التهاب در بدن می‌شود. پس اگر می‌خواهید که زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشه باشید، حتما از سیگار کشیدن فاصله بگیرید.

ترک کردن سیگار، یکی از مهم‌ترین عواملی است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، بسیاری از انواع سرطان‌ها و خصوصا سرطان ریه را کاهش می‌دهد.

سیگار کشیدن باعث آسیب‌ دیدگی DNA، شکل‌گیری استرس اکسیداتیو و همچنین التهاب در بدن می‌شود. پس اگر می‌خواهید که زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشید، حتما از سیگار کشیدن فاصله بگیرید.
۱. مدیریت میکروبیوم بدن

دانشمندان می‌گویند که حدود ۵۰ درصد از خطر ابتلا به بیماری‌ها را انتخاب‌های ما در زندگی تشکیل می‌دهند و فقط ۵۰ درصد دیگر از این خطر به مسائل ژنتیکی برمی‌گردد. باکتری‌های بدن در این میان واقعا نقش مهمی ایفا می‌کنند، اما نقش آن‌ها در زمینه مدیریت بیماری‌های مزمن به اندازه کافی شناخته نشده است و همچنین مورد توجه ما قرار نگرفته است.

به همین دلایل، استفاده از مواد غذایی سرشار از پروبیوتیک‌ها و همچنین محدود کردن میزان استفاده از آنتی‌بیوتیک‌ها، دو راه مهم برای تقویت میکروبیوم بدن هستند که میزان اثرات منفی ناشی از باکتری‌های مضر را کاهش می‌دهند.

۲. انجام دادن غربالگری‌های منظم

حتما درباره غربالگری‌ها و معاینه‌های پزشکی لازم و ضروری با پزشک مشورت کنید. این غربالگری‌ها و معاینه‌ها در سنین مختلف تغییر می‌کنند و شما باید طبق برنامه متناسب با سن خودتان پیش بروید. در ضمن، در نظر گرفتن سابقه‌های خانوادگی و اطلاع دادن این مشکلات به پزشک نیز ضروری است. بسیاری از آزمایش‌های پزشکی، از پاپ‌اسمیر تا کولونوسکوپی، می‌توانند مشکلات اساسی را قبل از شروع شناسایی کنند.

۳. حفظ وزن در محدوده سالم

افرادی که وزن خودشان را در محدوده سالم حفظ می‌کنند و اجازه نمی‌دهند که اندازه دور کمرشان از میزان استاندارد عبور کند، خطر ابتلا به بیماری دیابت، بیماری‌های قلبی و بسیاری از انواع سرطان‌ها را کاهش می‌دهند. بنابراین، حفظ وزن در محدوده سالم، عاملی نیست که بتوان بدون توجه از کنار آن گذشت. اگر اطلاعات کافی درباره وزن سالم ندارید، حتما از پزشک درباره این موضوع سوال کنید.

۴. ورزش منظم

ورزش کردن به‌طور منظم نه‌تن‌ها به مدیریت وزن کمک می‌کند، بلکه در درازمدت برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌ها و همچنین ارتقای متابولیسم مفید است. علاوه بر این‌ها، ورزش منظم و صحیح می‌تواند طول عمر انسان‌ها را نیز افزایش بدهد.
متخصصان تاکید می‌کنند که ورزش کردن به‌صورت منظم برای ارتقای سلامت روانی نیز مهم است و داشتن سلامت روانی مطلوب هم از عوامل کلیدی در افزایش میزان امید به زندگی محسوب می‌شود. اگر تا کنون به ورزش کردن اهمیت نمی‌دادید، با دانستن این نکات دیگر نمی‌توانید ورزش را فراموش کنید.

۵. دوری از سیگار

ترک کردن سیگار، یکی از مهم‌ترین عواملی است که خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، بسیاری از انواع سرطان‌ها و خصوصا سرطان ریه را کاهش می‌دهد. سیگار کشیدن باعث آسیب‌دیدگی DNA، شکل‌گیری استرس اکسیداتیو و همچنین التهاب در بدن می‌شود. پس اگر می‌خواهید که زندگی طولانی‌تر و سالم‌تری داشته باشید، حتما از سیگار کشیدن فاصله بگیرید. افرادی که سیگار کشیدن را به‌صورت گاه به گاه انجام می‌دهند نیز باید این توصیه را جدی بگیرند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.