خانه / سلامت / ۵ توصیه غذایی برای جلوگیری از افسردگی

۵ توصیه غذایی برای جلوگیری از افسردگی

سلامت نیوز: برخی شواهد نشان داده اند که مصرف مواد غذایی فرآوری شده هم خطر و هم ابتلای احتمالی به افسردگی را افزایش می دهند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، آن چه می خورید شما را شکل می دهند و پژوهش های مختلف این حقیقت را تایید کرده اند، پس جای شگفتی نیست غذایی که می خورید بر سلامت روانی شما نیز تاثیرگذار باشد. با این وجود، یافتن پیوندی مستقیم بین مواد غذایی خاص و پیشگیری یا درمان افسردگی دشوار است.

به گزارش “یو اس نیوز”، برخی شواهد نشان داده اند که مصرف مواد غذایی فرآوری شده هم خطر و هم ابتلای احتمالی به افسردگی را افزایش می دهند، اما مشکلی که درباره این مطالعات وجود دارد این است که چیزهای دیگری مانند مسائل اجتماعی اقتصادی وجود دارند که می توانند این مساله را شرح دهند. یک رژیم غذایی سرشار از غذاهای فرآوری شده به طور معمول با جمعیت کم درآمد و همچنین آنهایی که با بسیاری عوامل استرس‌زای دیگر در زندگی خود مواجه هستند و می توانند به افسردگی منجر شوند، پیوند خورده است.

اما در سراسر جامعه، شیوع افسردگی طی چند دهه گذشته دقیقا همزمان با دور شدن رژیم های غذایی ما از مواد غذایی تازه و کامل افزایش یافته است. افراد بسیاری در انتهای دیگر طیف اجتماعی اقتصادی نیز رژیم غذایی سالمی ندارند. اگر فردی پر مشغله هستید و به مصرف غذاهای حاضری و فوری عادت کرده اید چون مجبور به این کار هستید، این سطح استرس موجود نیز با افسردگی مرتبط است.

همانند دیگر مشکلات سلامت مانند بیماری دیابت و بیماری قلبی عروقی، سلامت روان نیز تقریبا تحت تاثیر رژیم غذایی قرار می گیرد.

آیا غذا می تواند به غلبه بر افسردگی کمک کند؟ پاسخ به نظر مثبت می رسد.

دکتر درو رمزی، استادیار روانپزشکی در دانشگاه کلمبیا، تاکنون چندین کتاب و مقاله در این زمینه به رشته تحریر درآورده است. به گفته وی، جالب توجه‌ترین موضوعی که به تازگی در زمینه پژوهش های مرتبط با افسردگی خود را نشان داده رژیم غذایی است. افرادی که به میزان زیاد فست فود مصرف می کنند با خطر افزایش یافته ۶۰ تا ۸۰ درصدی ابتلا به افسردگی مواجه هستند و افرادی که رژیم غذایی سالم مانند رژیم مدیترانه ای را دنبال می کنند با خطر کاهش یافته ۴۰ تا ۵۰ درصدی ابتلا به افسردگی مواجه هستند. دکتر رمزی به این نکته اشاره داشته است که ارقامی مشابه درباره رژیم غذایی و زوال عقل نیز به دست آمده اند.

پنج توصیه غذایی

الگوهای غذایی سنتی مانند رژیم غذایی مدیترانه ای، نروژی یا ژاپنی را دنبال کنید.

مصرف میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات کامل، مغزهای خوراکی و دانه ها را افزایش دهید.

مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب غیر اشباع چند پیوندی امگا-۳ را به میزان زیاد در رژیم غذایی خود جای دهید.

مواد غذایی ناسالم را کنار گذاشته و به جای آنها مصرف مواد مغذایی مغذی سالم و کامل را مد نظر قرار دهید.

مصرف مواد غذایی فرآوری شده، فست فودها، شیرینی ها و نان های تجاری را محدود کنید.

بدیهی است که نکته ای چشمگیر درباره این توصیه ها وجود ندارد و مواردی ساده محسوب می شوند. ما دستورالعمل هایی مشابه را برای حفظ سلامت کلی و پیشگیری از بیماری های دیگر مانند دیابت و سرطان مد نظر قرار می دهیم. اما رعایت این نکته های ساده زمانی که موضوع افسردگی مطرح می شود نه تنها ضرری ندارند، بلکه به سود ما نیز است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت گفت: سامانه جامع و یکپارچه نرم افزارهای هیات امنا در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر اقدامات این مجموعه برای اولین بار در حال راه اندازی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی یوسفی درباره اهداف پیاده سازی سامانه های نرم افزاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: حرکت در مسیر تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با توجه به اینکه هیات امنا نهادی عام المنفعه است که در خصوص تامین تجهیزات برای بیماران اقدام می کند باید از هر لحاظ سرآمد باشد. وی با بیان اینکه سیستم های اطلاعاتی از مهم ترین راه حل ها جهت تسهیل، کنترل و نظارت بر گردش اطلاعات و بهبود تصمیم گیری در سازمان ها و مجموعه های دولتی هستند، افزود: سند RFP رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی به منظور طراحی، توسعه و استقرار سامانه جامع و یکپارچه نرم افزاری و دربردارنده داشبورد مدیریتی تدوین شده، است و برگرفته از تجاربی در خصوص طراحی و پیاده سازی سامانه های اطلاعاتی مشابه، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات مرتبط است. رییس هیات امنای صرف جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: مکانیزه سازی فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی و پشتیبانی در جهت کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها و ارتقاء کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان حقیقی و حقوقی هیات امناء در راستای نیل به اهداف کلان حوزه بهداشت و درمان از اهداف پیاده سازی این سامانه در هیات امنا است. بنابر اعلام وبدا، یوسفی ادامه داد: انطباق حداکثری فرآیندها و کاربرد سامانه اطلاعاتی با استراتژی ها و سیاست های هیات امنا، توسعه و پیاده سازی یک سامانه اطلاعاتی اثربخش، کارا و منطبق بر نیازهای هیات امنا، شناسایی گلوگاه های عملیاتی جهت افزایش پویایی و امکان رصد و پایش مرحله به مرحله فرآیندهای عملیاتی هیات امنا در حوزه های مختلف نیز از دیگر اهداف این سامانه است. وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه در حال راه اندازی امکان استفاده از اطلاعات تجمیعی برگرفته از داشبورد مدیریتی جهت پیش بینی نیازهای آتی و برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پاسخ مناسب به آنها و حرکت به سمت کاهش مراجعات حضوری و افزایش ارائه خدمات آنلاین از طریق ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی مناسب را نیز فراهم می کند.