خانه / تغذیه / ۵ خوراکی برای کاهش تهوع در سفرهای نوروزی

۵ خوراکی برای کاهش تهوع در سفرهای نوروزی

سلامت نیوز: اگر حالت تهوع شما با کم‌آب شدن بدن همراه باشد، یا به استفراغ منجر شود، باید چند تکه موز بخورید. موز می‌تواند به تامین پتاسیم مورد نیاز بدن کمک کند که معمولا ذخایر آن در مواقع مواجهه با حالت تهوع تخلیه شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سلامتیسم، درواقع پتاسیم، نوعی الکترولیت است که در طی استفراغ یا اسهال از بدن خارج می‌شود. در ضمن، موز حالت نشاسته‌ای و چسبناک دارد که خودش می‌تواند برای رفع اسهال مفید باشد.
۱. سیب

رساندن مقدار کمی فیبر به بدن در مواقعی که با حالت تهوع مواجه می‌شوید، ترکیبات شیمیایی تهوع‌ساز را از بدن خارج می‌کند. با این‌ حال، دریافت فیبر زیاد در این حالت می‌تواند حالت تهوع را بدتر کند. متخصصان می‌گویند یکی از ویژگی‌های فیبر، این است که هضم را آهسته می‌کند و همین حالت می‌تواند به تسکین حالت تهوع منجر شود.
همان‌طور که اشاره شد، فیبر می‌تواند تاثیر معکوس هم داشته باشد و مانند عامل محرک برای افزایش حالت تهوع عمل کند. به همین دلیل، متخصصان می‌گویند که تحت هیچ شرایطی از فیبر زیاد برای درمان حالت تهوع کمک نگیرید. مصرف یک عدد سیب به‌صورت روزانه در کنار سبزی‌های خام تُرد مانند هویج، ترفند خوبی برای پیشگیری از ایجاد حالت تهوع است. در ضمن، اگر در هضم مواد غذایی جامد مشکل دارید، حتما از آب سیب یا سس سیب استفاده کنید.

۲. زنجبیل

زنجبیل، یکی از ترکیباتی است که هم حالت تهوع و هم استفراغ را تسکین می‌دهد. شما می‌توانید از چای زنجبیلی، خود زنجبیل، آب‌نبات‌های زنجبیلی یا بیسکویت‌های زنجبیلی برای رفع حالت تهوع استفاده کنید. مطالعات نشان داده‌اند که زنجبیل، علائم تهوع را خصوصا در زنان باردار به‌ خوبی تسکین می‌دهد. ترشی زنجبیل هم که همراه با سوشی مصرف می‌شود، می‌تواند همین تاثیر را برای مقابله با حالت تهوع و رفع آن داشته باشد.

۳. آب

نوشیدن چند جرعه آب ساده در مواقع مواجهه با حالت تهوع، یکی از ترفندها برای تسکین این مشکل است. به‌علاوه، اگر در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید و تعادل آب را در بدن حفظ کنید، مانع از ابتلا به تهوع و همچنین سردردهای همراه با تهوع می‌شوید. اگر به نوشیدن آب زیاد در طول روز عادت ندارید، بهتر است که نوشیدن آب را براساس یک برنامه منظم در طولانی‌مدت افزایش دهید.
به‌گفته متخصصان، نوشیدن مایعات (خصوصا آب ساده) از کم‌آبی بدن جلوگیری می‌کند، اما زیاده‌روی در مصرف مایعات دقیقا می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد و به تشدید حالت تهوع منجر شود.

۴. مغزهای خام

کمبود پروتئین در بدن، یکی از عواملی است که می‌تواند به شکل‌گیری حالت تهوع منجر شود یا آن را تشدید کند. بنابراین، مصرف مواد غذایی سرشار از پروتئین سالم مانند مغزهای خام (حتی کره بادام‌زمینی خالص، در صورت آلرژی نداشتن به آن) که هضم راحتی هم دارند، ترفند مناسبی برای رفع تهوع یا حتی جلوگیری از به‌ وجود آمدن آن است.
پروتئین‌های سالم مانند مغزهای خام، انرژی تخلیه‌شده را سریعا جایگزین می‌کنند و به همین دلیل سریعا حالت تهوع را از بین می‌برند. به‌ گفته متخصصان، اگر حالت تهوع به علت گرسنگی شدید، پایین آمدن سطح قند خون یا بارداری ایجاد شده باشد، خیلی بهتر نسبت به پروتئین‌ها و چربی‌های درون مغزهای خام واکنش مثبت نشان می‌دهد.
با این‌ حال، اگر بدن شما درحال مقابله با ویروس‌ها باشد، مصرف مغزهای خام و منابع پروتئینی دیگر می‌تواند حالت تهوع را تشدید کند. استفاده از وعده‌های غذایی کم‌چرب و کم‌پروتئینی که سرشار از مواد غذایی نشاسته‌ای باشند، بهترین انتخاب در مواقع مواجهه با حالت تهوع است.

۵. موز

اگر حالت تهوع شما با کم‌آب شدن بدن همراه باشد، یا به استفراغ منجر شود، باید چند تکه موز بخورید. موز می‌تواند به تامین پتاسیم مورد نیاز بدن کمک کند که معمولا ذخایر آن در مواقع مواجهه با حالت تهوع تخلیه شده است. درواقع پتاسیم، نوعی الکترولیت است که در طی استفراغ یا اسهال از بدن خارج می‌شود. در ضمن، موز حالت نشاسته‌ای و چسبناک دارد که خودش می‌تواند برای رفع اسهال مفید باشد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.