خانه / اخبار پزشکی / ۶.۹ درصد افراد جامعه بیمه نیستند/ مشکل پراکندگی بیمه ها

۶.۹ درصد افراد جامعه بیمه نیستند/ مشکل پراکندگی بیمه ها

به گزارش خبرنگار مهر، سید حسن هاشمی، در آئین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت که صبح یکشنبه برگزار شد، افزود: دانشگاه ها و مراکز دولتی بیشترین تعاملات را در این دوره با سازمان بیمه سلامت داشته اند و معمولاً اگر حق هم با دانشگاه ها باشد ما باز هم طرف بیمه سلامت را می گیریم.

وی گفت: دولت و مجلس باید به بخش سلامت توجه ویژه ای داشته باشند و ملتی که گرفتار بیماری باشد و هزینه تامین آن را نداشته باشد، خوشبخت نیست و در این صورت دولت و حاکمیت هم خوب نیستند. امروزه دولتی خوب است که در کنار امنیت، به سلامت و آموزش مردم نیز بها دهد.


هاشمی اظهارداشت: در سال ۱۳۰۹ اولین بیمه درمانی در کشور شکل گرفت و ما ۹۰ سال فرصت داشتیم بیمه درمانی خوب و کارآمد و درستی را ایجاد کنیم. در حالی که این اتفاق رخ نداد و اینگونه نشد و به رغم اینکه ۲۳ سال قبل سازمان بیمه خدمات درمانی به وجود آمد، ولی باز هم یکی از ضعیف ترین بخش ها از نظر توجه همین بخش بوده است.


وی گفت: با گذشت ۵ سال از اجرایی شدن طرح تحول سلامت، باز هم مشکلاتی وجود دارد و بعضی ها قصد دارند ما را تخریب کنند.


هاشمی به تصمیم مجلس اشاره کرد و افزود: مجلس تصمیم گرفت بیمه سلامت تحت پوشش وزارت بهداشت قرار گیرد که از نظر بنده مهم نیست این بیمه کجا باشد و باید زیر نظر رئیس جمهور باشد. رفاه اجتماعی باید مهمترین دغدغه عالی ترین مقام مسئول کشور باشد.


وزیر بهداشت گفت: طرح تحول سلامت طی این مدت کارنامه قابل قبولی دارد و زیرساخت هایی ایجاد شده است که اگر حمایت شود، به جایگاه رفیع می رسد. ما باید در این راه از تجربیات کشورهای دیگر نیز استفاده کنیم.


وی با اشاره به اینکه یکی از مشکلات موجود پراکندگی بیمه ها در کشور است، ادامه داد: ۴۵ درصد از بیمه شدگان تحت پوشش بیمه سلامت، ۴۸ درصد تامین اجتماعی، یک درصد امداد، ۵۸ درصد نیز تحت پوشش نیروهای مسلح هستند در حالی که باید همه بیمه ها در یکجا جمع شوند چه از لحاظ اعتباری و چه از نظر مقررات و سیاست ها.


هاشمی تاکید کرد: در حال حاضر ۶.۹ درصد از افراد جامعه نیز تحت پوشش هیچ بیمه ای نیستند و به رغم اینکه ۱۰ میلیون نفر بیمه رایگان هستند، اما باز هم افراد فاقد بیمه داریم و از سوی دیگر ۸.۲ درصد نیز همپوشانی وجود دارد.


وزیر بهداشت گفت: قانون را به طور کامل اجرایی نکرده ایم و باید بیمه ها را در یک جا تجمیع و سیاست های آن را یکپارچه کنیم.


وی گفت: طرح تحول سلامت مهمترین طرح دولت بود که مخالفان از دید رقیب نگاه کردند و نه منافع ملی.


هاشمی تاکید کرد: با این طرح، پرداختی از جیب مردم از بیش از ۶۰ درصد به ۳۵ درصد کاهش یافته است در حالی که برای یک درصد آن باید بسیار پول هزینه می کردیم اما مگر دولت چقدر خرج کرده برای این کاهش و بعد اجتماعی آن بیشتر اهمیت دارد و هرچه ما سرمایه اجتماعی ایجاد کردیم، عده ای از سمت دیگر آن را نابود کردند.


وزیر بهداشت اظهارداشت: اجرایی شدن طرح تحول سلامت مستلزم پرداخت پول است و این پول حساب و کتاب دارد و بازرسی ها و دستگاه های مختلف نظارتی به این امر نظارت کافی را دارند.


وی با اشاره به اینکه رسالت بیمه این است که مانع از دسترسی مردم به خدمات به دلیل منابع نشود و اجازه ندهد مردم به این دلیل فقیرتر شوند، گفت: به نظر می رسد بیمه های تکمیلی نیز که در حال حاضر ۲۸ شرکت هستند، جایگاه درستی ندارند.


ادامه دارد…

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

ایران در مراقبت های اولیه سلامت یکی از بهترین های منطقه است

رئیس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: سیستم مراقبت های اولیه سلامت در ایران یکی از بهترین ها در منطقه است.

پاسخی بگذارید