خانه / سلامت / ۳ سناریوی تعرفه‌های پزشکی در هیات دولت

۳ سناریوی تعرفه‌های پزشکی در هیات دولت

سلامت نیوز: معاون درمان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شورای عالی بیمه سه سناریو برای تعرفه‌های پزشکی سال ۹۶ به هیئت دولت پیشنهاد داده است، یکی از آنها ثبات تعرفه‌ها و رشد صفر است که وزارت بهداشت به جد با آن مخالف است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازایرنا، محمد آقاجانی افزود: کار کارشناسی برای تعیین تعرفه‌های خدمات تشخیصی و درمانی سال ۹۶ طبق روال با رایزنی وزارت بهداشت، سازمان نظام پزشکی و شورای عالی بیمه از آبان سال ۹۵ شروع شد.

وی گفت: در روزهای پایانی سال ۹۵، شورای عالی بیمه برای تعیین تعرفه‌های پزشکی سال ۹۶ تشکیل شد اما به نتیجه نرسید و با بررسی پیشنهادهای ارائه شده سه سناریو را برای تصمیم گیری به هیئت دولت فرستاد.

معاون وزیر بهداشت افزود: یکی از این سناریوها ثبات تعرفه‌های پزشکی سال ۹۵ در سال ۹۶ و در واقع رشد صفر درصدی است که وزارت بهداشت کاملا و به طور جدی با آن مخالف است.

وی درباره علت مخالفت وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت دلایل روشنی برای این مخالفت دارد، مهمترین آن این است که گر چه تورم در دولت یازدهم کنترل شده است اما تورم کشور صفر نیست و اگر تعرفه‌های پزشکی افزایش پیدا نکند، فقط در بخش هتلینگ یا خدمات اقامتی بیماران در بیمارستان‌های دولتی، وزارت بهداشت با ۲۴۰۰ میلیارد تومان کسری جدید علاوه بر کسری‌هایی که هر سال با آن مواجه است، رو به رو می‌شود.

آقاجانی ادامه داد: مگر می‌شود در حالی که نرخ دستمزد کارگران ۱۴درصد رشد کرده است و حقوق کارمندان نیز ۱۰درصد بیشتر شده و سایر هزینه‌های کالاها، انرژی، آب و هزینه‌های مربوط به نگهداری تجهیزات و تاسیسات افزایش یافته است، تعرفه‌های پزشکی هیچ افزایشی نداشته باشد.

**وزارت بهداشت: تعرفه‌های پزشکی حداقل باید ۱۰درصد بیشتر شود
وی گفت: پیشنهاد وزارت بهداشت این است که تعرفه‌های پزشکی در سال ۹۶ حداقل ۱۰ درصد رشد داشته باشد، این حداقل رشدی است که از مشکلات جدی بیمارستان‌های دولتی جلوگیری می‌کند.
معاون درمان وزیر بهداشت افزود: از زمانی که در کشور خدمات تشخیصی و درمانی قیمت گذاری و تعرفه‌گذاری شده است، هیچ وقت سابقه نداشته که تعرفه‌های پزشکی در یک سال نسبت به سال قبل ثابت بماند و متوسط رشد تعرفه‌های پزشکی در ۲۰ سال گذشته در کشور ۱۸درصد بوده است.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سازمان‌های بیمه گر پیشنهاد رشد منفی را هم داده اند، گفت: رشد منفی یا به عبارتی کاهش تعرفه‌های پزشکی جزو پیشنهادها و سناریوهای شورای عالی بیمه به دولت نبود اما برخی سازمان‌های بیمه‌گر در جلسه شورای عالی بیمه چنین پیشنهادی را مطرح کردند.
آقاجانی ادامه داد: آنچه مسلم است، این است که بیمارستان‌های کشور با رشد کمتر از ۱۰ درصدی تعرفه‌های پزشکی، از نظر مالی دچار موازنه منفی منابع درآمدی و مصارف می شوند.

وی گفت: بیمارستان‌های کشور به جز تاخیر پرداخت سازمان‌های بیمه‌گر که خود حدیث مفصلی است، به علت واقعی نبودن تعرفه‌های پزشکی، حتی اگر مطالبات بیمه‌ها به موقع پرداخت شود، در صورتی که تعرفه‌های پزشکی ثابت بماند با کسری بودجه حدود ۲۴۰۰ میلیارد تومانی به علت افزایش هزینه‌های هتلینگ و دستمزد و کالا مواجه می‌شویم.

آقاجانی افزود: پیگیری وزارت بهداشت برای جلوگیری از ثبات تعرفه‌های پزشکی و تصویب تعرفه‌های جدید ادامه دارد و شخص وزیر بهداشت در یکی دو ماه اخیر،‌چندین بار از جمله در جلسه هفته گذشته هیئت دولت، موضوع تصویب تعرفه‌های پزشکی را به عنوان خواسته چدی نظام سلامت مطرح کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش خبرنگار ایرنا که تاخیر سه ماهه در اعلام تعرفه‌های پزشکی چه مشکلاتی به وجود آورده است، گفت: تاخیر در اعلام تعرفه‌های فقط برای بیمارستان ها و مراکز درمانی مشکل ساز نشده است، تبعات قیمت‌گذاری نامناسب و تاخیر در اعلام آن بیش از همه متوجه مردم می‌شود.

آقاجانی افزود: اگر بیمارستان‌ها نتوانند هزینه اقامت بیماران را تامین کنند، قدر مسلم این مسئله روی کیفیت خدمات آنها تاثیر می‌گذارد و کیفیت خدمات رسانی آنها به مردم افت می‌کند و آنکه بیش از همه از کاهش کیفیت خدمات درمانی در بیمارستان‌ها ضرر می‌کند، مردم است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

استفاده از کانکس به جای مدارس آسیب‎دیده از سیل پلدختر

سلامت نیوز:مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: برای این مدارس کانکس های بزرگی را در نظر گرفته ایم تا در اول مهر هیچ دانش آموزی بدون کلاس درس نباشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا منطقه لرستان، رضا زینی وندمقدم در جمع خبرنگاران، با اشاره به وقوع سیل فروردین ماه امسال در استان، اظهار کرد: اداره کل آموزش و پرورش لرستان در بحث سیل اخیر و ارزیابی خسارت وارده به مدارس استان سه موضوع را ازجمله ۱۱۳ مدرسه کامل تخریب شده در اثر سیل، ۳۳۰ مدرسه آسیب دیده که نیاز به تعمیر و بازسازی دارند و مدارس نیمه کاره را اولویت بندی کرد. وی با ابراز رضایت از روند تعمیر مدارس آسیب دیده شهرستان پلدختر، افزود: در بازدیدی که هفته گذشته به همراه مدیرکل نوسازی و نمایندگان رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از مدارس تعمیری پلدختر داشتیم کار تعمیر این مدارس شروع شده و در حال انجام است و امیدواریم با تلاش شبانه روزی کلیه نیروها و کمک خیرین این مدارس برای اول مهر آماده شوند تا جشن آغاز سال تحصیلی را با حضور مسئولین کشوری، استانی، شهرستان و دانش آموزان در پلدختر داشته باشیم. زینی وندمقدم با اشاره به مدت زمان کم برای ساخت مدارس شش و ۹ کلاسه در شهرستان پلدختر، ادامه داد: برای این گونه مدارس به ویژه مدارس روستایی با جمعیت بالا با همکاری نوسازی مدارس کانکس های بزرگی را در نظر گرفته ایم تا در اول مهر هیچ دانش آموزی بدون کلاس درس نباشد.