خانه / سلامت / ۵۰ هزار نفر، اینترنتی مشاوره گرفتند

۵۰ هزار نفر، اینترنتی مشاوره گرفتند

سلامت نیوز: رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور گفت:۵۰ هزار نفر از سال ۹۲ تاکنون از مشاوره اینترنتی این سازمان بهره مند شدند که ۵۸ درصد آنان مجرد، ۵۳ درصد در گروه سنی ۲۰ تا ۳۴ سال و ۵۴ درصد بیکار بودند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، فاطمه عباسی روز چهارشنبه در دومین جشنواره روانشناسی در تالار ایوان شمس افزود: مشاوره اینترنتی بهزیستی بستر مناسب برای کاهش آسیب های اجتماعی جوانان و ارتقای سلامت جامعه به شمار می رود و برنامه داریم که آن را گسترش دهیم.
وی، روانشناسی را علمی انسانی و درعین حال علمی تجربی و فلسفی خواند و گفت: بهزیستی به عنوان متولی سلامت روانی و اجتماعی و در جهت کاهش آسیب های اجتماعی، طرح های متعددی را در دفتر مشاوره این سازمان در دست اجرا دارد.
وی اضافه کرد: ۱۰۳ مرکز مشاوره دولتی و یکهزار و ۹۰۰ مرکز مشاوره خصوصی در سه حوزه سلامت روان، مشاوره عمومی و مشاوره تخصصی در کشور فعالیت دارند.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: ۳۱ استان کشور مجهز به خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ است که تمام شهرها و روستاهای زیرمجموعه خود را پوشش می دهد.

عباسی افزود: ۴۰۰ روانشناس در خط مشاوره تلفنی ۱۴۸۰ در حیطه های مختلف مانند سلامت جنسی و کودک و نوجوان مشاوره ارائه می کنند.
وی با اشاره به ارائه حمایت های روانی و اجتماعی در بلایا و پس از سوانح از سوی بهزیستی موسوم به طرح محب گفت: این حمایت ها در سوانح تاثربرانگیز سال گذشته شامل حوادث معدن یورت، سقوط هواپیمای یاسوج و زلزله کرمانشاه ارائه شد.
وی اضافه کرد: آموزش مهارت های زندگی با هدف ارتقای توانمندی های فردی با توجه به کمبودهای موجود در حال حاضر فقط برای زنان سرپرست خانوار و دانشجویان تحت پوشش بهزیستی اجرا می شود.

رئیس مرکز توسعه پیشگیری سازمان بهزیستی کشور با اشاره به طرح آموزش پیش از ازدواج با هدف شناخت صحیح همسریابی نیز گفت: همچنین آموزش های خانواده برای همسران متاهل در پنج سال اول زندگی نیز ارائه می شود چراکه بیشترین طلاق ها در پنج سال اول زندگی رخ می دهد.
عباسی افزود: طرح غربالگری اضطراب کودکان پنج تا ۶ سال نیز با هدف ارتقای سلامت روان جامعه و شناسایی زودهنگام اضطراب در دوران کودکی اجرا می شود.
وی ادامه داد: سامانه ای نیز برای آموزش مداوم مشاوران راه اندازی شده است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه های کاهش استرس دوره کودکی

سلامت نیوز:استرس بر همه افراد از جمله کودکان هم تاثیر می گذارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از مهر، به گفته متخصصان، علائم استرس در کودکان شامل نوسانات اخلاقی، تغییر در الگوی خواب و شب ادراری است. علائم دیگر آن نیز شامل معده درد، سردرد، مشکل در تمرکز یا کناره گیری کردن از دیگران است. متخصصان برای کمک به کاهش و کنترل استرس کودک راه های زیر را توصیه می کنند: - مطمئن شوید که کودک به قدرکافی می خوابد و رژیم غذایی مغذی دارد. - هر روز زمانی را به حرف زدن با کودک تان اختصاص دهید. - کودک تان را مجبور به صحبت در مورد آنچه که باعث اذیت و ناراحتی اش شده است نکنید. - کودک را برای موقعیت های پراسترس آماده کنید. - در قالب شخصیت های داستانی، نحوه برخورد کودک را با شرایط استرس زا توضیح دهید.