خانه / سلامت / ۷ گام برای کاهش خطر دیابت

۷ گام برای کاهش خطر دیابت

سلامت نیوز: چه برای پیشگیری از بیماری قلبی، دیابت یا هر بیماری دیگری باید سالم غذا بخورید، از این رو، رژیم غذایی شما باید سرشار از میوه ها، سبزی ها، فیبر، و پروتئین های سالم باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصر ایران، بدن انسان ارگانیزمی زیبا، به هم پیوسته و پیچیده است. هورمون ها می توانند بر پوست اثرگذار باشند، قلب می تواند مغز شما را تحت تاثیر قرار داده، هورمون ها بر مغز اثرگذار بوده و نمونه های بسیار دیگری که می توان مد نظر قرار داد.

به گزارش “ایزی هلث آپشنز”، به واسطه به هم پیوستگی بدن انسان، شما می توانید تغییراتی سالم را برای بهبود سلامت یک قسمت ایجاد کرده و این شرایط به بخش های دیگر نیز کمک کند.

انجمن قلب آمریکا هفت عادت سبک زندگی ساده را برای سلامت مطلوب قلب ارائه کرده است که فواید آن می تواند فراتر از بهبود شرایط این اندام باشد. در حقیقت، مطالعه ای جدید نشان داده است که دنبال کردن چهار مورد از این عادات می تواند خطر ابتلا به بیماری دیابت را تا ۸۰ درصد کاهش دهد.

سلامت قلب و خطر دیابت دست در دست یکدیگر

مطالعه ای که توسط پژوهشگران مرکز پزشکی وسنر اوهایو انجام شد، نشان داده است که خطر ابتلا به بیماری دیابت در افراد بزرگسال سالم که چهار یا تعداد بیشتری از موارد دستورالعمل ساده سلامت قلب را دنبال می کنند، به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

این مطالعه با حضور ۷,۷۵۸ شرکت کننده انجام شد که برای بررسی شرایط دیابت و پیروی از دستورالعمل هفت گانه زیر نظر قرار داشتند. مشخص شد، افرادی که چهار مورد یا بیشتر از این دستورالعمل را رعایت می کردند، با کاهش ۸۰ درصدی خطر ابتلا به دیابت طی ۱۰ سال بعد مواجه هستند.

متاسفانه افراد مبتلا به دیابت و پیش دیابت موفقیتی مشابه را با دنبال کردن این دستورالعمل کسب نکردند که بار دیگر نشان می دهد درمان بیماری دشوارتر از پیشگیری از آن است.

اما این هفت اقدام ساده چه چیزهایی هستند؟ آنها هفت رفتار سبک زندگی به واقع ساده هستند که می توانند سلامت قلب و خطر دیابت را بهبود ببخشند:

– مدیریت فشار خون

– کنترل کلسترول

– کاهش قند خون

– فعالیت جمسانی

– بهتر غذا خوردن

– کاهش وزن

– ترک سیگار

خبر خوب این است که پیروی از موارد چهار تا هفت، و یا موارد یک تا سه باید به بهبود سریع شرایط منجر شود. زمانی که از نظر جسمانی فعال هستید، سالم غذا می خورید، وزن اضافه را کاهش می دهید و سیگار نمی کشید، بسیاری از بخش های سلامت شما در وضعیت مناسب و درست قرار خواهند گرفت.

اما توصیه هایی مانند فعال بودن یا بهتر غذا خوردن ممکن است مبهم باشند. از این رو، زمانی که موضوع رژیم غذایی و ورزش مطرح می شود، می توانید موارد زیر را مد نظر قرار دهید.

چه برای پیشگیری از بیماری قلبی، دیابت یا هر بیماری دیگری باید سالم غذا بخورید، از این رو، رژیم غذایی شما باید سرشار از میوه ها، سبزی ها، فیبر، و پروتئین های سالم باشد. در همین راستا، رژیم غذایی مدیترانه ای یکی از بهترین گزینه هایی است که می توانید مد نظر قرار دهید زیرا فواید آن برای تقویت سلامت و اثر مثبت آن بر دیابت و بیماری قلبی ثابت شده اند.

در مورد ورزش، انجام ۱۵۰ دقیقه ورزش در هفته را هدف گذاری کنید که اندکی بیشتر از ۲۰ دقیقه در روز با احتساب روزهای آخر هفته یا ۳۰ دقیقه در روز بدون احتساب آن است. اختصاص این زمان کوتاه به طور قابل توجهی در پیشگیری از دیابت و بیماری قلبی موثر عمل می کند. برای انجام ورزش نیازی نیست تا هزینه های زیاد برای حضور در باشگاه متحمل شوید و فعالیت هایی ساده مانند پیاده‌روی و دوچرخه سواری نیز می توانند کافی باشند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.