خانه / سلامت / ۷۰ درصد ریزگردها از خارج می‌آیند

۷۰ درصد ریزگردها از خارج می‌آیند

سلامت نیوز: رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: منشاء ۷۰ درصد ریزگردها از خارج و کشورهای عراق، سوریه و اردن است که گاهی به علت حجیم بودن آن به تهران هم می‌رسند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا،خسرو صادق نیت افزود: عمده مناطقی که در کشور با معضل ریزگردها درگیر هستند، در حاشیه غربی کشور و به خصوص استان‌های کرمانشاه، ایلام و خوزستان هستند، بیشتر ریزگردها به همراه باد از کشورهای خارجی وارد کشور می‌شود و مناطق غربی را آلوده می‌کند.
وی ادامه داد: درباره نوع آلودگی این ریزگردها سازمان محیط زیست باید نظر بدهد اما آنچه مشخص است، این است که عمده این آلودگی و حدود ۷۰ درصد آن از کشورهای مثل عراق، سوریه و اردن شروع می‌شود و وارد کشور ایران هم می‌شوند.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت گفت: گاهی برخی از ریزگردها آن قدر حجیم هستند که تا تهران و شهرهای مرکزی ایران هم می‌رسند و این مناطق را هم آلوده می‌کنند.
وی افزود: رسیدگی به این معضل نیازمند پیگیری‌های بین‌المللی است که سازمان محیط زیست فعالیت‌های ارزشمندی را در این زمینه شروع کرده است که حتما موثر خواهد بود.

صادق نیت درباره بخشی از ریزگردها که منشا داخلی دارند، گفت: در کشور ما خشکسالی که از سال‌های قبل بوده و برداشت‌های بی‌رویه‌ای که از آبهای زیرزمینی صورت گرفته و باعث تشدید خشکسالی و خشک شدن برخی دریاچه‌ها شده، منشا ریزگردها در داخل کشور بوده است.
وی افزود: به عنوان مثال در خوزستان هورالعظیم و دریاچه شادگان جزو جاهایی بودند که در سال‌های گذشته به سمت خشک شدن رفته بودند اما در یکی دو سال گذشته با اقداماتی که انجام شد، دوباره حجم و سطح آب آنها افزایش یافته و به خصوص سطح آب تالاب شادگان به میزان چشمگیری افزایش یافته است.

صادق نیت گفت: با این اقدامات بسیاری از منشاهای بروز ریزگردها در داخل کشور کاهش یافته است اما توسعه و ادامه این مسیر ضروری است.
به گزارش روز یکشنبه خبرنگار اجتماعی ایرنا، وی در پاسخ به این پرسش که از نظر وزارت بهداشت برای جلوگیری از خیزش ریزگردها کدام روش مورد تایید است، مالچ پاشی، ریگ پاشی یا کاشت نهال گفت: همه این روش‌ها، می‌توانند استفاده شوند، منطقه به منطقه روش‌های مختلف می‌تواند متناسب با شرایط، مورد استفاده قرار گیرد تا ریزگردها کاهش یابد و به سطح استاندارد برسد.

رئیس مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت افزود: وزارت بهداشت برای کاهش ریزگردها با سازمان محیط زیست همکاری دارد و برنامه‌ریزی‌های مفصلی در این زمینه صورت گرفته است اما چون بیشتر منشا ریزگردها خارج از کشور است، فقط برنامه ریزی‌های داخلی کفایت نمی‌کند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت گفت: سامانه جامع و یکپارچه نرم افزارهای هیات امنا در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر اقدامات این مجموعه برای اولین بار در حال راه اندازی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی یوسفی درباره اهداف پیاده سازی سامانه های نرم افزاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: حرکت در مسیر تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با توجه به اینکه هیات امنا نهادی عام المنفعه است که در خصوص تامین تجهیزات برای بیماران اقدام می کند باید از هر لحاظ سرآمد باشد. وی با بیان اینکه سیستم های اطلاعاتی از مهم ترین راه حل ها جهت تسهیل، کنترل و نظارت بر گردش اطلاعات و بهبود تصمیم گیری در سازمان ها و مجموعه های دولتی هستند، افزود: سند RFP رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی به منظور طراحی، توسعه و استقرار سامانه جامع و یکپارچه نرم افزاری و دربردارنده داشبورد مدیریتی تدوین شده، است و برگرفته از تجاربی در خصوص طراحی و پیاده سازی سامانه های اطلاعاتی مشابه، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات مرتبط است. رییس هیات امنای صرف جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: مکانیزه سازی فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی و پشتیبانی در جهت کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها و ارتقاء کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان حقیقی و حقوقی هیات امناء در راستای نیل به اهداف کلان حوزه بهداشت و درمان از اهداف پیاده سازی این سامانه در هیات امنا است. بنابر اعلام وبدا، یوسفی ادامه داد: انطباق حداکثری فرآیندها و کاربرد سامانه اطلاعاتی با استراتژی ها و سیاست های هیات امنا، توسعه و پیاده سازی یک سامانه اطلاعاتی اثربخش، کارا و منطبق بر نیازهای هیات امنا، شناسایی گلوگاه های عملیاتی جهت افزایش پویایی و امکان رصد و پایش مرحله به مرحله فرآیندهای عملیاتی هیات امنا در حوزه های مختلف نیز از دیگر اهداف این سامانه است. وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه در حال راه اندازی امکان استفاده از اطلاعات تجمیعی برگرفته از داشبورد مدیریتی جهت پیش بینی نیازهای آتی و برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پاسخ مناسب به آنها و حرکت به سمت کاهش مراجعات حضوری و افزایش ارائه خدمات آنلاین از طریق ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی مناسب را نیز فراهم می کند.